Aby być zdrowym, mieć dużo sił do działania i dobre samopoczucie, trzeba właściwie się odżywiać. Odpowiednia dieta musi zawierać m.in. takie składniki mineralne, jak wapń. Dlaczego osoby przygotowujące zestawy pudełkowe nie mogą o tym zapominać?
Spis treści:
Co to jest wapń?
Wapń to jeden z elementarnych elementów, które występują w organizmie.
To przede wszystkim budulec kości oraz zębów. Wapń pełni też bardzo ważne funkcje regulacyjne, dlatego musi być systematycznie dostarczany do organizmu.
W czym występuje wapń?
Tajemnicą poliszynela jest to, że najważniejszym źródłem tego składnika mineralnego jest mleko. Poza tym warto włączyć do codziennej diety (jeśli jeszcze tego nie robisz) sery i przetwory nabiałowe.
Co mają zrobić osoby, które są na diecie wegańskiej? Najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnych cateringów dietetycznych. Chętnie pomożemy Ci rozwiązać Twoje problemy! Zdrowy Catering składa się m.in. z profesjonalnych dietetyków, którzy dokładnie analizują stan klienta i jego oczekiwania. Po to, aby później zaproponować najlepsze możliwe zestawy pudełkowe zawierające m.in. wapń.
Inne rekomendowane źródła wapnia to:
- tofu
- niebieski mak
- pestki słonecznika
- nasiona sezamu
- mleko sojowe
- orzechy
- nasiona roślin strączkowych
- fasola
- jarmuż
- kapusta włoska
- szczypiorek
- suszone figi
Należy również jeść ryby i pić wodę wysokozmineralizowaną.
Objawy niedoboru wapnia – jak rozpoznać?
Są one groźne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W przypadku niemowlaków trzeba liczyć się z późnym ząbkowaniem i tym, że maluszek później zacznie chodzić.
W przypadku już większych pociech deficyty wapnia mogą skutkować wadami postawy, kłopotami z krzepliwością krwi, czy większą podatnością na złamania. Trzeba się też liczyć z próchnicą i częstszymi wizytami u stomatologów.
Bardzo niski poziom wapnia (hipokalcemia) – w skrajnych przypadkach – może doprowadzić do problemów z układem nerwowym i mięśniowym.
Jakie są inne skutki niedoboru wapnia?
- drętwienie kończyn
- napady duszności
- kłopoty z połykaniem
- bóle stawów
- bóle mięśni
- skurcze powiek
- napady kaszlu
- osłabiona kondycja skóry
- kiepski stan paznokci i włosów
- chroniczne uczucie zmęczenia
- występowanie ruchów mimowolnych
Jeśli zaś dojdzie do zaburzeń w kontekście mineralizacji kości, to dzieci muszą liczyć się z krzywicą, a dorośli z osteoporozą.
Innym kłopotem jest zaburzenie krzepliwości krwi. Prowadzi to do krwotoków z nosa. Poza tym to niekorzystny objaw pod kątem wykonywania rozmaitych zabiegów (wtedy krwawienie jest bowiem bardziej nasilone).
W skrajnych przypadkach trzeba również liczyć się z problemami z podwójnym widzeniem, światłowstrętem i bardzo silnymi migrenami.
Skutki nadmiaru wapnia – jak rozpoznać?
Jeśli wapń jest w zbyt dużych dawkach w organizmie, to mamy do czynienia z hiperkalcemią.
Jakie są główne objawy?
- powstawanie kamieni nerkowych (w skrajnych przypadkach)
- gorsze wchłanianie żelaza i cynku z pożywienia
- brak łaknienia
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego (np. nudności, zaparcia)
Na co pomaga wapń?
Wapń to kluczowy składnik mineralny, jeśli chodzi o stan kości i zębów. Warto o niego zadbać, aby np. ryzyko złamań było zdecydowanie mniejsze.
Ten składnik mineralny jest stosowany w profilaktyce i w trakcie leczenia osteoporozy. To ważny element w okresie rekonwalescencji po złamaniach kości. Wapń zapewnia homeostazę. Jest to prawidłowe funkcjonowanie i równowaga organizmu.
Dodatkowo ten składnik mineralny przyczynia się do lepszego wchłaniania witaminy B12.
Wapń bierze udział w krzepnięciu krwi i pracy serca. Ma również znaczenie pod kątem przewodzenia impulsów nerwowych, czy regeneracji komórek.
Eksperci zauważają, że wapń może też odpowiednio działać pod kątem stanu przedrzucawkowego. Z tym poważnym schorzeniem zmagają się niektóre kobiety w ciąży (niestety, rozwija się wówczas nadciśnienie i problemy z nerkami).
Pewne badania wykazały, że dostarczanie do organizmu zalecanych dawek wapnia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia krwi.
Wapń a dzienne zapotrzebowanie
Interesuje Cię dzienne zapotrzebowanie na wapń? Zależy to głównie od płci i wieku.
Zobacz, jak to wygląda pod kątem poszczególnych grup wiekowych:
- niemowlaki do 6. miesiąca życia: 200 mg
- niemowlaki od 6. miesiąca życia do 12. miesiąca życia: 260 mg
- dzieci od 1. roku życia do 3. roku życia: 700 mg
- dzieci od 4. roku życia do 9. roku życia: 1000 mg
- chłopcy od 10. roku życia do 18. roku życia: 1300 mg
- dorośli mężczyźni od 19. roku życia do 50. roku życia: 1000 mg
- dorośli mężczyźni powyżej 50. roku życia: 1200 mg
- dziewczynki od 10. roku życia do 18. roku życia: 1300 mg
- dorosłe kobiety od 19. roku życia do 50. roku życia: 1000 mg
- dorosłe kobiety powyżej 50. roku życia: 1200 mg
- kobiety w ciąży (do 19. roku życia): 1300 mg
- kobiety w ciąży (powyżej 19. roku życia): 1000 mg
O zapotrzebowaniu na wapń nie mogą zapominać kobiety w trakcie laktacji. Jakie są normy? Dla kobiet poniżej 19. roku życia dzienna dawka powinna wynosić 1300 mg. O 300 mg jest ona mniejsza w przypadku pań powyżej 19. roku życia.
Czy warto suplementować wapń?
Tak naprawdę o prawidłowe dawki wapnia trzeba troszczyć się przez całe życie. Rodzice nie mogą zapominać o sobie, małych dzieciach, czy np. babci.
Istotne jest np. uzupełnianie niedoborów wapnia w przypadku pociech. W końcu ten pierwiastek przyczynia się do prawidłowego funkcjonowanie układu mięśniowego, szkieletowego i krwionośnego. O suplementacji należy szczególnie pomyśleć, jak dziecko ma 8, 9 lat i zaczyna szybko rosnąć.
Ten składnik mineralny jest kluczowy pod kątem prawidłowego rozwoju płodu. Kobiety w ciąży powinny zatem spytać się swojego lekarza o to zagadnienie.
Kiedy jeszcze suplementować wapń? Jak masz np. kłopoty z zębami i kośćmi (m.in. częste złamania).
Bardzo ważne jest wybranie odpowiednich suplementów i określenie właściwej dobowej dawki. Dlatego powinno się to odbywać pod czujnym okiem fachowca!
Wapń a cateringi dietetyczne
Jak profesjonalne podmioty cateringowe troszczą się o to zagadnienie? Klienci, zainteresowani dietami pudełkowymi, mogą skorzystać z przydatnych akcesoriów. Są to np. różne kalkulatory. W Zdrowym Cateringu są także oferowane indywidualne konsultacje dietetyczne.
Dlaczego to ważne? Eksperci mogą wtedy dokładnie poznać sytuację klienta i jego potrzeby. M.in. pod kątem zapotrzebowania na wapń. Na tej podstawie fachowcy układają właściwie jadłospisy, które przyczyniają się potem do odpowiedniego zdrowia i gwarantują dużo sił do działania.
Nasi eksperci wiedzą, jak łączyć poszczególne produkty, aby wchłanianie było optymalne. Np. do zwiększonego wchłaniania wapnia przyczynia się witamina D.
Czego nie ma w dietach pudełkowych?
Wszystkie diety pudełkowe są układane przez ekspertów. Profesjonaliści zwracają uwagę na wiele aspektów. M.in. koncentrują się na tym, aby zapotrzebowanie na wapń zostało pokryte. U nas korzysta się jedynie z odpowiedniej jakości produktów.
Nie stosujemy zaś produktów, które są niezdrowe i niesmaczne itd. Tak wszystko układamy, aby wchłanianie wapnia było odpowiednie. Wiemy, że negatywnie przyczyniają się do tego np. kwas szczawiowy, kwas fitynowy, czy nierozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego itp. Niewskazana jest także duża zawartość fosforu.
Podsumowanie o wapniu
Wapń to jeden z podstawowych elementów występujących w organizmie człowieka. To budulec kości i zębów, który pełni też istotne funkcje regulacyjne.
To kluczowy składnik mineralny pod kątem dobrego stanu kości i zębów. Wapń jest stosowany w profilaktyce i w trakcie leczenia osteoporozy. Przyczynia się do odpowiedniego krzepnięcia krwi i lepszego wchłaniania witaminy B12.
W czym nie brakuje wapnia? Przede wszystkim w mleku, przetworach nabiałowych i serze. Cennymi źródłami są też: tofu, kapusta włoska, niebieski mak, pestki słonecznika i nasiona sezamu.
Jakie są objawy niedoboru wapnia? Jeśli chodzi o niemowlaków, to jest to np. późne ząbkowanie. Poza tym maluszki później zaczynają samodzielnie stawiać pierwsze kroki. Dzieci muszą liczyć się z wadami postawy, czy większą podatnością na złamania. Inne objawy niedoboru to: osteoporoza, drętwienie kończyn, napady duszności, kłopoty z połykaniem, bóle stawów i mięśni.
Skutki nadmiaru wapnia są o wiele mniej liczne. Wyróżniamy tutaj: powstawanie kamieni nerkowych (w skrajnych przypadkach), gorsze wchłanianie żelaza i cynku z pożywienia, brak apetytu, nudności i zaparcia.
Jakie jest zapotrzebowanie na wapń (na 24h)? W przypadku osób dorosłych waha się ono w przedziale od 1000 mg do nawet 1300 mg.
O odpowiednich dawkach wapnia trzeba pamiętać przez całe życie. Jeśli zachodzi taka konieczność, to zdecyduj się na suplementy. Są one szczególnie polecane w przypadku dzieci (które zaczynają intensywnie rosnąć), kobiet w ciąży, karmiących matek, czy w przypadku osób borykających się ze złym stanem zębów i kości.
W Zdrowym Cateringu diety pudełkowe zawierają odpowiednio dużo wapnia (adekwatnie do sytuacji konkretnego klienta). Wiemy, jakie produkty stosować i jak je łączyć, aby wchłanianie tego składnika mineralnego było optymalne.