Chcesz się dobrze czuć każdego dnia? Zależy Ci na zdrowiu i urodzie? W takim razie nie bagatelizuj takiego składnika, jak witamina B2 – pod kątem codziennej diety. Czym wyróżnia się ryboflawina? Jakie są najlepsze źródła tej witaminy? Z jakimi nieprzyjemnościami muszą borykać się osoby, które doprowadzą do nadmiarów/niedoborów? Czy warto wybrać zestaw pudełkowy od Zdrowy Catering?
Spis treści:
Witamina B2: co to jest?
Witamina B2 (jej zamienna nazwa to ryboflawina) to związek organiczny. Składa się on z rybitolu i flawiny (nazwa nie jest zatem przypadkowa). Witamina B2 jest bardzo ważna pod kątem optymalnego działania organizmu! Jeśli jej zatem będzie brakować, to trzeba liczyć się z przykrymi konsekwencjami.
Co zrobić, aby do tego nie doprowadzić? M.in. możesz zdecydować się na zestawy pudełkowe od Zdrowy Catering. Oferujemy profesjonalnie, bardzo dokładnie zbilansowane diety pudełkowe. Nie brakuje w nich np. właśnie ryboflawiny. Tak samo, jak wszystkich innych ważnych witamin itd.
Witamina B2 należy do grupy tych witamin, które rozpuszczają się w wodzie. Ten związek chemiczny wchodzi w skład m.in. koenzymów, które mają za zadanie utleniać komórki.
Ryboflawina uczestniczy w procesie przemiany węglowodanów, tłuszczu i białka. Innym jej zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej dawki energii w procesie oddychania.
Witamina B2 bierze też udział w produkcji kortyzolu (jest to zaś hormon stresu).
W czym występuje ryboflawina?
Ryboflawina jest bardzo istotna. Na szczęście nie brakuje rozmaitych produktów, które są bogate w witaminę B2. Możesz na własną rękę robić zakupy i gotować sobie posiłki. Jeśli szukasz oszczędności czasu, pieniędzy i większej wygody, to zdecyduj się na Zdrowy Catering! Nasze zestawy pudełkowe są tak skomponowane, że nie brakuje w nich np. ryboflawiny.
W czym znajduje się witamina B2? Są to przede wszystkim:
- mięso drobiowe
- mięso wieprzowe
- wątróbka
- ziemniaki
- nasiona roślin strączkowych (np. groch i soja)
- mleko
- przetwory mleczne (np. jogurty, kefiry)
- produkty zbożowe
- jaja
- owoce (np. banany, truskawki)
- orzechy włoskie
- nasiona słonecznika i sezamu
- rozmaite warzywa (chodzi np. o brokuły, ogórki, karczochy)
Eksperci zauważają, że ryboflawina jest odporna na działanie nawet relatywnie wysokich temperatur. A to oznacza, że produkty bogate w witaminę B2 mogą być gotowane (w końcu nie stracą swoich właściwości na tej płaszczyźnie).
Ryboflawina jest zaś podatna na działanie promieni słonecznych.
Co ciekawe, ilość wody powinna być ograniczona. Dlaczego? Nadmiar tego składnika może spowodować, że ryboflawina zostanie wypłukana.
Objawy niedoboru ryboflawiny – jak rozpoznać?
Jeśli ryboflawiny nie będzie w odpowiedniej ilości w organizmie, to skutkuje to wieloma niekorzystnymi sytuacjami… Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że niedobory w tej materii są dość trudne do zidentyfikowania tak zwanym “gołym okiem”. A to dlatego, że objawy niedoboru ryboflawiny nierzadko są mylone z innymi kłopotami zdrowotnymi.
Jakie są najczęstsze problemy?
- niedokrwistość (anemia prowadzi m.in. do osłabienia i zmęczenia)
- zmętnienie soczewki skutkujące problemami z widzeniem
- światłowstręt
- uczucie piasku pod oczami
- zapalenie śluzówki jamy ustnej
- łuszczenie się skóry na twarzy
- łojotok
- pękanie skóry w kącikach warg (tak zwane “zajady”)
- słaby stan paznokci i włosów
- bóle i zawroty głowy
- bezsenność
- kłopoty z koncentracją
- rozdrażnienie i drażliwość
Niestety, te objawy powodują, że trudno jest normalnie funkcjonować na co dzień (zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej).
Skutki nadmiaru witaminy B2 – jak rozpoznać?
Każda witamina, także ryboflawina, może być „przedawkowana”. Na szczęście w tym przypadku ryzyko wystąpienia tej sytuacji jest relatywnie niewielkie! Wszystko dlatego, że nadmiar ryboflawiny jest wydalany z moczem.
Tak czy siak, nie bagatelizuj tego zagadnienia. Ze skutkami nadmiaru witaminy B2 muszą zaś szczególnie borykać się osoby, które przyjmują bardzo duże dawki tego związku chemicznego.
Jakie są najczęstsze objawy? Chodzi głównie o dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. wymioty, nudności, biegunki, bóle brzucha). Trzeba się także liczyć z nie do końca naturalnym (ciemnożółtym) kolorem moczu.
Na co pomaga witamina B2?
Ryboflawina wpływa na rozmaite aspekty pod kątem funkcjonowania organizmu. Ta witamina jest niezbędna, jeśli chodzi m.in. o dobry wzrok, piękną skórę oraz skuteczne działanie układu odpornościowego, który chroni nas przed różnymi chorobami…
Jakie są najważniejsze powody, dla których nie można zapominać o witaminie B2?
- wsparcie funkcjonowania układu nerwowego
- dobre widzenie (m.in. ryboflawina redukuje ryzyko pojawienia się zaćmy, z którą borykają się nie tylko seniorzy)
- lepsze działanie układu immunologicznego
- wspomaganie pracy błon śluzowych i dróg oddechowych (dodatkowo ta witamina chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych)
Ryboflawina wzmacnia działania insuliny. Jest też niezbędna pod kątem prawidłowego wzrostu u dzieci.
Witamina B2 przyczynia się do prawidłowego stanu błony śluzowej układu pokarmowego. Warto wspomnieć o mniejszym ryzyku wystąpienia nowotworu jelita grubego.
Opisywany dzisiaj związek bierze udział w procesie tworzenia czerwonych płytek krwi. Ma również spore znaczenie pod kątem przemiany materii.
Witamina B2 przyczynia się do prawidłowej gospodarki hormonalnej. Ważne jest także regulowanie ciśnienia krwi, skurczów mięśni i pracy serca.
Działanie ryboflawiny jest kluczowe w kontekście odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego. Witamina B2 chroni przed depresją poporodową i stresem oksydacyjnym.
Jeśli cierpisz na silne bóle głowy, to nie zapominaj o witaminie B2. To właśnie ona zmniejsza częstotliwość takich kłopotów zdrowotnych. A dodatkowo powoduje, że czas trwania “ataków” jest krótszy.
Odpowiednia dawka ryboflawiny przyczynia się również do mniejszego zmęczenia.
Ryboflawina a dzienne zapotrzebowanie
Najlepiej byłoby dostarczać do organizmu odpowiednich dawek ryboflawiny. Czyli nie za małych i nie za dużych. W razie czego jesteśmy do Twojej dyspozycji. Nasze diety pudełkowe są tak ułożone, że zawartość m.in. ryboflawiny mieści się we wskazanych normach.
A różnią się one w zależności od wieku, płci, kondycji organizmu, czy codziennego stylu życia.
Jakie jest rekomendowane dobowe zapotrzebowanie na ryboflawinę?
- dzieci do 9. roku życia: od 0,5 mg do 0,9 mg witaminy B2
- chłopcy od 10 lat do 18 lat: od 1 mg do 1,3 mg witaminy B2
- dziewczynki (10-18 lat): od 1 mg do 1,1 mg witaminy B2
- dorośli mężczyźni: 1,3 mg witaminy B2
- dorosłe kobiety: 1,1 mg witaminy B2
To jeszcze inaczej wygląda w przypadku kobiet będących w ciąży. Tutaj polecane dobowe zapotrzebowanie na witaminę B2 to około 1,4 mg. Panie „po rozwiązaniu” powinny jeszcze bardziej zwiększyć dawkę ryboflawiny. Eksperci rekomendują, aby zawartość witaminy B2, w okresie laktacji, wynosiła 1,6 mg na dobę.
Czasami te dawki są jeszcze wyższe. Kiedy? W przypadku leczenia migren, które są bardzo dokuczliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Czy warto suplementować witaminę B2?
Zastanawiasz się, czy warto kupić witaminę B2 w formie tabletek, czy w płynie itp.? Obecnie produkowane suplementy diety są bardzo uniwersalne. Klienci mogą zdecydować się zatem na witaminy pod rozmaitymi postaciami.
Ważniejsze jest jednak to, czy w ogóle potrzebujesz suplementacji diety… Nie podejmuj decyzji samodzielnie. Skorzystaj ze wskazówek lekarzy i dietetyków. Aby ułatwić im pracę, zrób wcześniej badania pod kątem zawartości witaminy B2 w Twoim organizmie. Dzięki temu np. Twój lekarz rodzinny szybko oceni, czy suplementacja jest konieczna.
W niektórych sytuacjach istnieje większe zapotrzebowanie na ten związek. Chodzi przede wszystkim o kobiety w ciąży i panie już „po rozwiązaniu”. Nic dziwnego; w takich aspektach należy dbać nie tylko o siebie, ale także o swoje dziecko.
Kto jeszcze ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B2?
- dzieci i młodzież w czasie intensywnego wzrostu
- osoby pracujące fizyczne
- ludzie żyjący w długotrwałym stresie
- osoby odchudzające się
- seniorzy
- osoby z kłopotami zdrowotnymi (nowotwory, nadczynność tarczycy, problemy z wątrobą)
Eksperci zauważają, że większe dawki ryboflawiny są rekomendowane osobom, które np. od dłuższego czasu mają biegunki. Dzieje się tak np. w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Jeśli w badaniach wychodzą wysokie stężenia bilirubiny u noworodków, to także polecana jest większa dawka ryboflawiny na dzień (niż standardowa).
O większych dawkach witaminy B2 można szczególnie pomyśleć w okresie wiosennym.
Jeśli zachodzi taka konieczność, to możesz suplementować witaminę B2 samodzielnie. Ciekawym rozwiązaniem (bardzo często wybieranym przez pacjentów) są preparaty łączone, które zawierające również inne witaminy z grupy B.
Załóżmy, że w Twoim przypadku wskazana jest suplementacja. Pamiętaj, aby zdecydować się na sprawdzonych producentów. Dzięki temu będzie skutecznie i zarazem bezpiecznie. Takie produkty przechodzą bowiem rozmaite badania, zanim w ogóle zostaną dopuszczone na rynek.
Warto też zwracać uwagę na to, aby suplementy diety nie zawierały zbędnych wypełniaczy, czy konserwantów.
Ryboflawina: co jeść? Jaki catering dietetyczny wybrać?
Jest wiele osób, które nie mają czasu na robienie zakupów, a potem na samodzielne gotowanie i sprzątanie. Należysz do tego grona? Przy okazji nie wiesz, co jeść, aby nie brakowało Ci witaminy B2?
Skorzystaj zatem z naszej pomocy. Nasi dietetycy doskonale wiedzą, jakie są normy dotyczące dziennego zapotrzebowania na witaminę B2. Dodatkowo każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. Dzięki temu diety pudełkowe od Zdrowy Catering są zdrowe, właściwie zbilansowane i pyszne!
Co nie można jeść na tej diecie? Czego nie zawierają cateringi dietetyczne?
Na co dzień żyjesz w stresie? A może jesteś w ciąży lub karmisz piersią? Odpowiednia zawartość witamin (w tym właśnie ryboflawiny) jest na wagę złota.
Nasze zestawy pudełkowe zawierają tylko odpowiednie składniki wysokiej jakości. Nie ma zatem produktów przeterminowanych. Nie ma także szkodliwej chemii itp. Korzystamy z najwyższej klasy warzyw, owoców, mięs itd.
Podsumowanie o witaminie b2
Witamina B2 (ryboflawina) to związek organiczny, który składa się z rybitolu i flawiny.
Ryboflawina przyczynia się do lepszego działania układu odpornościowego i nerwowego, dobrego wzroku, czy pięknej skóry. Dodatkowo chroni przed depresją poporodową oraz stresem oksydacyjnym.
W czym nie brakuje ryboflawiny? Są to m.in.: mięso drobiowe, mięso wieprzowe, ziemniaki, wątróbka i nasiona roślin strączkowych.
Czym skutkuje niedobór witaminy B2? To np.: niedokrwistość (anemia), łuszczenie się skóry na twarzy, zapalenie śluzówki jamy ustnej, kłopoty z widzeniem, światłowstręt, problemy z koncentracją.
Ryboflawinę ciężko “przedawkować”. Jeśli do tego dojdzie, to głównymi objawami nadmiaru witaminy B2 są dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nienaturalny kolor moczu.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B2 (w przypadku osób dorosłych) waha się w przedziale od 1,1 mg do 1,3 mg. Więcej ryboflawiny powinny dostarczać do organizmu m.in. kobiety w ciąży i karmiące matki.
Suplementacja czasami jest wskazana, ale zawsze powinna być poprzedzona odpowiednimi badaniami i konsultacją lekarską.
W zestawach pudełkowych od Zdrowy Catering znajdziesz produkty, które zawierają m.in. dużo witaminy B2. Chcesz jeść zdrowo i smacznie? Nie masz zamiaru doprowadzić np. do niedoboru ryboflawiny? Wybierz zatem diety pudełkowe od popularnego podmiotu Zdrowy Catering.