Jest wiele badań, które pokazują, że cukier tak samo mocno uzależnia jak narkotyki. Osoby, które regularnie sięgają po napoje słodzone i spożywają je dwa razy dziennie, mają znacznie większą szansę na zachorowanie na cukrzycę typu drugiego niż te, które takich napojów nie piją. To białe słodzidło znajdziemy wszędzie, nie tylko w znanych nam ciastkach i słodyczach, ale też w produktach mięsnych, bo producenci wielu artykułów spożywczych coraz częściej nawet tam go dodają. Poznaj 10 powodów, dlaczego warto usunąć cukier z diety.
Spis treści:
Czy to prawda, że cukier to cichy zabójca?
Nie da się zaprzeczyć, że cukier jest substancją uzależniającą szeroko dostępna niemal dla każdego w dzisiejszym świecie. Według raportu ,,Cukier, otyłość – konsekwencje’’ wynika, że Polak rocznie spożywa aż o 12 kg cukru więcej niż 10 lat temu. Oczywiście, nie mówimy tutaj o cukrze samym w sobie, ale tym, który spożywamy w potrawach i napojach.
Z racji coraz szybszego trybu życia i coraz większej wygody, wiele osób z chęcią sięga po tak zwane gotowce i nie do końca czyta składy. A to właśnie w nich kryją się substancje szkodliwe dla naszego zdrowia, w tym cukier. Głównym problemem zatem jest skład wysoko przetworzonych produktów.
Dlaczego warto zrezygnować z cukru?
Jak już doskonale wiemy, cukier nie należy do produktów, które powinny często gościć na naszym stole. Oczywiście, wszystko jest dla ludzi, jednak ten produkt szczególnie powinniśmy ograniczać. Dlaczego?
10 powodów, dla których warto zrezygnować z cukru
Powód 1: Lepsza sylwetka bez cukru!
Doskonale wiemy, że zbyt częste spożywanie cukru niesie ze sobą konsekwencje otyłości. Dane z 2016 roku pokazują, że problem ten dotykał 23% kobiet i 25% mężczyzn. Według raportów z tamtego okresu, aż trzech na pięciu Polaków miało nadwagę. Otyłość to nie tylko nagromadzona zbyt duża ilość zbędnych kilogramów, to także choroby, które się za nią kryją, jak cukrzyca typu drugiego. Dzięki odstawieniu cukru można nie tylko wyglądać lepiej, ale przede wszystkim czuć się lepiej! 🙂
Powód 2: Mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę
O cukrzycy już wcześniej kilka słów było wspomniane. Jednak powszechnie mówi się, że otyłość jest przystankiem przed cukrzycą, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z poziomem otyłości. Z tego względu warto ograniczyć spożywane przez nas wysoko przetworzone produkty i dokładnie czytać składy, bo niestety w wielu przypadkach producenci skutecznie potrafią wprowadzić konsumenta w błąd.
Powód 3: Większe zdrowie serca
Ograniczenie spożywania cukru jest w stanie zapewnić nam większe zdrowie serca, a jednocześnie obniżyć ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Przy tym jesteśmy w stanie zredukować poziom cholesterolu oraz obniżyć ciśnienie krwi.
Powód 4: Większe zdrowie jamy ustnej
Nie trzeba nikomu przypominać o tym, że spożywanie nadmiernej ilości cukru to nie tylko problem z wagą, ale także problem jamy ustnej. Dzięki spożywaniu mniejszej ilości cukru znacznie zmniejszamy ryzyko pojawienia się próchnicy.
Powód 5: Większe zdrowie psychiczne
Spożywany przez nas cukier ma nie tylko wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Badania z 2017 i 2019 roku pokazują, że dieta bogata w cukier może powodować gorszy nastrój, w tym większe uczucie niepokoju, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Usuwając go z diety mamy realny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.
Polecamy artykuł: Indeks glikemiczny a dieta przy cukrzycy
Powód 6: Lepsza kondycja skóry
To, co jemy, nie tylko wpływa na nasze zdrowie, wagę oraz to, jak się czujemy, ale także na wygląd naszej skóry. Może to się objawiać skłonnością do nierównego kolorytu skóry i licznych przebarwień. Oprócz tego mogą się pojawić takie problemy, jak patologiczna suchość skóry czy stany zapalne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywianie nawet w kontekście tego jak wygląda nasza cera.
Powód 7: Stabilny poziom energii
Eliminacja cukru z diety pomaga w tym, aby uniknąć nagłych skoków poziomu glukozy we krwi. A to z kolei przekłada się na znacznie stabilniejszą energię oraz nastrój.
Powód 8: Lepszy sen
Odstawienie cukru jest niemal gwarancją lepszego snu. Sam doktor Robert Lustig mówi o tym, że cukier utrudnia sen w nocy z uwagi na to, że uwalnia kortyzol, który może go zakłócać. Rezygnacja z niego tego białego słodzidła sprawi, że popołudniowa drzemka nie będzie potrzebna, a wieczorem bez problemu będzie można zasnąć.
Powód 9: Lepiej działający system dopaminowy
Słodycze są dla organizmu postrzegane jako pewnego rodzaju nagroda, i w momencie, w którym organizm ją otrzymuje, następuje wyrzut dopaminy – który jest ważnym neuroprzekaźnikiem odpowiadającym za nastrój.
W praktyce wygląda to tak, że sięgamy po batona, nasza przyjemność trwa bardzo krótko, po czym szybko znika, a organizm domaga się kolejnej dawki dopaminy. Dlatego chcemy sięgnąć po jeszcze jednego, a potem po jeszcze jednego. 🙂
Kiedyś układ nagrody był nam niezwykle potrzebny, bo zapewniał przetrwanie. Dzisiaj, w większości przypadków, nie musimy się wcale o nie martwić. Nasze organizmy są tworzone tak, aby dążyć do ograniczenia energii. Zjedzenie słodyczy jest znacznie prostsze, by osiągnąć pożądany przez nas stan, niż np. wykonanie trudnego zadania czy posprzątanie pokoju. Ograniczając je w znacznie lepszy sposób dbamy o system dopaminowy, który jest niezwykle ważny, bo odpowiada za nastrój, energię, chęć do działania czy motywację.
Powód 10: Większa liczba potrzebnych witamin
Sięgając po produkty bogate w cukier, doskonale wiemy, że nie mają one za dużo wartości odżywczych, a ich nadmierne spożycie może się wiązać z konsekwencjami znacznych niedoborów i ważnych dla naszego organizmu pierwiastków, takich jak cynk czy żelazo. Brak odpowiednich witamin z kolei powoduje szereg innych konsekwencji, jak np. obniżona odporność. Kiedy odstawiamy cukier i jednocześnie dbamy o to, by posiłki były zbilansowane, znacznie zwiększamy prawdopodobieństwo dostarczenia odpowiednich wartości odżywczych.
Czy cukier należy jednoznacznie wyeliminować?
Jak mawiał Paracelsus: ,,Wszystko jest trucizną, i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną.” Takie samo podejście powinno być w kontekście spożywania cukru.
Wszyscy doskonale wiemy, że biały cukier i ten, który dodaje się do wielu wysoko przetworzonych produktów, nie jest niczym zdrowym dla naszego organizmu. Jednak nie powinniśmy stosować restrykcyjnych diet, ponieważ może to mieć całkowicie odwrotny skutek do zamierzonego.
Najważniejsze jest zdrowe podejście i równowaga. Większość spożywanych posiłków powinna pochodzić z nieprzetworzonych i wysoko jakościowych produktów, a tylko mała część stanowić dodatek w postaci czegoś, co będzie mniej zdrowe, ale, co lubimy i chcemy od czasu do czasu zjeść.