Informujemy, że paczki zamówione na 16.08 (piątek) będą dostarczane razem z zamówieniem na dzień 15.08 (czwartek).
Zmiany w panelu klienta dot. dostawy na piątek można dokonać najpóźniej do wtorku do godziny 10:00.

Czym cechuje się siemię lniane?

siemię lniane

Te niewielkie nasiona mają gigantyczny potencjał! Co trzeba wiedzieć na temat siemienia lnianego? Kiedy najbardziej pomaga ten produkt? Czy siemię lniane może być przyjmowane bez ograniczeń? 

Co to jest siemię lniane?

Siemię lniane to relatywnie nieduże ziarenka lnu pospolitego. Mają one kolor brązowy lub lekko złoty. Najczęściej spotyka się produkty z tej pierwszej kategorii. Można je bez problemu kupić np. w rozmaitych sklepach. 

Mniej znane jest siemię lniane złociste (określane też jako budwigowe). Produkty z tej serii wyróżniają się większą zawartością cennych składników odżywczych, ale jednocześnie nieco wyższą ceną.

Eksperci zaliczają te oleiste ziarna do „superfoods”, czyli do bardzo zdrowej żywności mającej wiele właściwości – m.in. prozdrowotnych. Siemię lniane pozytywnie wpływa praktycznie na cały organizm, chociaż musi być stosowane w prawidłowy sposób (o rekomendowanych dawkach dowiesz się z dalszej części artykułu).

Siemię lniane to produkt uniwersalny, który przydaje się w wielu dziedzinach (m.in. w przemyśle kosmetycznym).

Zainteresowani mogą kupić ten produkt w rozmaitej postaci (np. całe ziarna lub zmielone). Siemię lniane można nie tylko spożywać, ale także pić!

Kobieta kupuje w sklepie siemię lniane. 

Na co pomaga siemię lniane?

Siemię lniane jest chętnie stosowane przez rozmaite osoby. Właściwości prozdrowotne są zaś pochodną bogatej zawartości składników aktywnych biologicznie. 

Co znajduje się w składzie? M.in. lignany, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Dodatkowo działają osłonowo na wątrobę. Bardzo cenny jest błonnik, który stanowi ponad 25% masy nasion lnu. Ten składnik nie tylko redukuje poziom „złego” cholesterolu, ale też działa korzystnie na florę bakteryjną jelit.

W siemieniu lnianym są zawarte kwasy tłuszczowe omega-3. Stanowią one blisko 60% składu tłuszczów obecnych w tym produkcie! A to powoduje, że siemię lniane jest jednym z najbogatszych źródeł roślinnych kwasów omega-3. Te składniki z kolei np. przyczyniają się do obniżenia poziomu trójglicerydów.

W omawianym produkcie jest aktywna lignina SDG, która wzmaga przyrost masy kostnej. Dodatkowo korzystnie działa na gospodarkę hormonalną w przypadku kobiet. O czym jeszcze warto wiedzieć? O sterolach roślinnych. To związki, które chronią przed wolnymi rodnikami. Te elementy w nadmiarze prowadzą zaś do wielu poważnych chorób (w tym do nowotworów).

W produkcie znajdują się substancje śluzowe (są obecne w nasionach lnu i zmielonym siemieniu lnianym). Można je dostrzec po dodaniu wody. Substancje śluzowe sprawiają, że mieszanka jest lepka. A dzięki temu świetnie działa na układ pokarmowy. M.in. siemię lniane stosuje się w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Ważne są także aminokwasy. To np.: lizyna, leucyna, tryptofan i fenyloalanina.

Co jeszcze zawiera siemię lniane? Witaminy i składniki mineralne:

  • niacyna (witamina B3)
  • witamina B1
  • witamina B2
  • witamina B5
  • witamina B6
  • kwas foliowy
  • witamina C
  • witamina E
  • witamina K
  • magnez
  • potas
  • wapń
  • mangan
  • miedź
  • cynk
  • selen

Każda witamina i składnik mineralny mają duże znaczenie w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Np. witamina C dobrze wpływa na układ odpornościowy. Ponadto przyczynia się do obniżenia ciśnienie krwi i jest skutecznym przeciwutleniaczem.

Z kolei selen m.in. zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób serca, Alzheimera i udaru mózgu. Jest także ważny w czasie leczenia astmy oskrzelowej.

Siemię lniane jest rekomendowane osobom cierpiącym na refluks. Wszystko dlatego, że efektywnie chroni śluzówkę. Dodatkowo łagodzi pieczenie w przełyku, które jest jednym z najgorszych objawów.

Ten produkt jest także polecany przy:

  • biegunkach
  • wzdęciach
  • zaparciach
  • kaszlu
  • cukrzycy
  • problemach hormonalnych
  • nadciśnieniu tętniczym
Starsza osoba ma kłopoty z wrzodami, dlatego regularnie pije siemię lniane. 

Siemię lniane: jak jeść oraz pić? 

Mocną zaletą tego produktu jest jego elastyczność. W końcu siemię lniane może być spożywane i pite!

Zainteresowani mogą zdecydować się np. na całe ziarna lnu lub sproszkowaną formę. Dużą popularnością cieszy się też olej lniany, który jest pozyskiwany właśnie z siemienia.

Siemię lniane może być dodawane np. do:

  • sałatek (nawet owocowych)
  • zup
  • kanapek

Sproszkowane siemię lniane możesz dodawać do jogurtów, owsianek i kefirów.

Coraz więcej osób wykorzystuje ten cenny składnik do… wypieków chleba. Dzięki temu pieczywo jest nie tylko smaczniejsze, ale także zdrowsze, co powinno być szczególnie brane pod uwagę.

Co ciekawe, zmielone siemię lniane może zastępować… jajka. Chcesz zrobić np. pyszne ciasto? A może pulpety? Zastosuj siemię lniane! Trzeba jedynie je zmielić, a potem wymieszać z wodą. To rozwiązanie jest szczególnie polecane weganom i wegetarianom.

Dużo osób robi sobie kisiel z tego produktu. Tak podane siemię lniane łagodzi m.in. objawy związane ze wrzodami. Wszystko dzięki kleistej, lepkiej konsystencji, która efektywnie chroni śluzówkę przewodu pokarmowego.

Siemię lniane można też pić! Wcześniej jednak trzeba zmielić nasiona (np. w młynku do kawy) lub kupić je we właściwej formie.

Siemię lniane do picia jest rekomendowane osobom zmagającym się np. z problemami z układem pokarmowym. Ale nie tylko. Laryngolodzy i foniatrzy polecają taki produkt, jeśli pacjent ma np. kłopoty z gardłem i krtanią.

Sproszkowane siemię lniane możesz swobodnie dodawać do koktajli warzywnych i owocowych. Dzięki temu nabiorą one innego smaku i będą zawierać więcej witamin oraz składników mineralnych.

Kobieta przygotowuje sobie śniadanie i dodaje do niego troszkę siemienia lnianego. 

Siemię lniane a skutki nadmiaru

We wszystkim trzeba zachować umiar. Także w stosowaniu produktów, które są generalnie bardzo zdrowe. Do takiej kategorii zalicza się siemię lniane.

Rekomendowana dzienna dawka (maksymalna) to 2 łyżki siemienia lnianego. Jeśli będziesz tego przestrzegać, to zauważysz korzystny wpływ na zdrowie. A przy okazji unikniesz potencjalnych efektów ubocznych.

Oczywiście, warto do tego podchodzić w sposób indywidualny. Dawka 2 łyżki dziennie jest generalnie bezpieczna, ale jeśli zauważysz jakieś niepokojące symptomy, to należy ją zredukować. Dobrze byłoby skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie są skutki uboczne? Jeśli siemię lniane będzie spożywane w nadmiarze, to trzeba liczyć się z odwodnieniem. Jest to pochodną właściwości ziaren lnu, które relatywnie szybko pochłaniają wodę. Jeżeli zatem masz zamiar systematycznie stosować siemię lniane, to nie zapominaj o tym, aby jednocześnie pić więcej wody!

Można napisać, że innymi standardowymi skutkami ubocznymi są:

  • wymioty
  • nudności
  • biegunki
  • bóle brzucha
  • złe samopoczucie

Czasami objawy ze strony układu pokarmowego pojawiają się na skutek nietolerancji pokarmowej.

Mężczyzna łapie się za brzuch - boli go, ponieważ spożył za dużo siemienia lnianego. 

Siemię lniane: czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania?

Czy każdy, bez wyjątku, może stosować ten produkt? Np. w formie płynnej? Niestety nie! Zamierzasz wprowadzić siemię lniane do codziennego menu? Wcześniej skontaktuj się z lekarzem. Warto dla pewności zrobić minimum podstawowe badania.

Kontakt z lekarzem jest zaś obligatoryjny, jeśli na coś chorujesz i przyjmujesz rozmaite medykamenty. Chodzi o to, aby takie produkty po prostu „nie wchodziły sobie w drogę” i nie wywoływały niepożądanych skutków dla zdrowia.

Pamiętaj, że niektóre preparaty ziołowe mogą mieć mocne działanie. Konieczne jest zatem przestrzeganie tego, co znajduje się na ulotce dołączanej do konkretnego produktu.

Kto powinien zachować szczególną ostrożność?

  • kobiety w „błogosławionym stanie”
  • panie w czasie karmienia piersią
  • pacjenci cierpiący na poważne choroby przewodu pokarmowego (np. niedrożność jelit)

Jeśli jesteś uczulona/uczulony, to także nie możesz zdecydować się na ten produkt. W Twoim przypadku przyniosłoby to bowiem więcej szkód niż pożytku.

Kobieta w ciąży pyta się lekarza, czy może spożywać siemię lniane. 

Siemię lniane w dietach pudełkowych

Czy stosujemy ten produkt? Tak. Jeśli oczywiście jest taka możliwość. Jeżeli klientka/klient nie może spożywać z rozmaitych powodów siemienia lnianego, to oczywiście nie dodajemy tego składnika do zestawów pudełkowych. Dla nas bezpieczeństwo usługobiorców to kwestia priorytetowa!

W pozostałych przypadkach (jak nie ma przeciwwskazań do stosowania tego produktu) używamy siemię lniane. Dodajemy go m.in. do rozmaitych sałatek (owocowych/warzywnych), zup itd.

Zdajemy sobie sprawę, że siemię lniane w formie nieprzetworzonych nasion ma najwięcej witamin i składników odżywczych. Większą przyswajalność można jednak uzyskać w przypadku zmielonych nasion i oleju lnianego.

Wiele osób zastanawia się, czy siemię lniane dobrze wpływa na odchudzanie… Jakie są fakty? Interesuje Cię kaloryczność? To około 534 kcal w 100 g tego produktu.

Nie da się ukryć, że dieta z dodatkiem siemienia lnianego jest zalecana osobom mającym kłopoty z nadwagą. Nie tylko ze względu na wiele witamin i minerałów. Dodatkowo ten produkt szybciej powoduje uczucie sytości. A to zmniejsza apetyt np. na niezdrowe przekąski pomiędzy posiłkami.

Kobieta korzysta ze swojej diety pudełkowej i je danie z zawartością siemienia lnianego. 

Czym cechuje się siemię lniane? Podsumowanie

Siemię lniane to nieduże ziarenka lnu pospolitego, które mają kolor brązowy/lekko złoty.

Mniej znane jest siemię lniane złociste: produkty z tej serii cechują się większą zawartością cennych składników odżywczych i wyższą ceną.

Siemię lniane jest stosowane np. w kuchni, czy kosmetyce.

Kiedy pomaga ten produkt? To istotne rozwiązanie m.in. pod kątem: redukcji poziomu złego cholesterolu, refluksu, wrzodów żołądka, kłopotów z krtanią, osłony wątroby, czy biegunek.

Siemię lniane może być jedzone i pite. Jest ono dodawane do rozmaitych potraw/koktajli.

Z powodzeniem – w wielu sytuacjach – może nawet zastępować jajka.

Maksymalna rekomendowana dzienna dawka siemienia lnianego to 2 łyżki. Jakie są skutki uboczne? Siemię lniane spożywane w nadmiarze może powodować np.: odwodnienie, biegunki i bóle brzucha.

Kto powinien uważać na ten produkt? Osoby cierpiące na poważne choroby przewodu pokarmowego (np. niedrożność jelit), kobiety w ciąży i karmiące matki. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, to skonsultuj się z lekarzem w tej sprawie.

Nasza firma cateringowa ZdrowyCatering dodaje siemię lniane do zestawów pudełkowych. Nie przekraczamy dopuszczalnych, bezpiecznych dawek. Nie zapominamy też o przeciwwskazaniach: w takiej sytuacji nie stosujemy tego produktu.

Siemię lniane (używane w mądry sposób) może pomóc w skutecznym odchudzaniu.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

witarianizm

Witarianizm

Dieta witariańska to rodzaj diety roślinnej, która przede wszystkim wyklucza

dieta bananowa efekty

Dieta bananowa

Dieta bananowa to jedna z tych, które w ostatnim czasie

dieta 2500 kcal

Dieta 2500 kcal

Wiele mówi się o niskoenergetycznych dietach odchudzających, a odpowiednio zbilansowane

dieta 1800 kcal

Dieta 1800 kcal

Dieta 1800 kcal to sposób żywienia, który uwzględnia dokładnie taką