Uprzejmie informujemy, że posiłki zamówione na święta (24 i 25 grudnia) zostaną dostarczone razem 24 grudnia. Dziękujemy za zrozumienie i życzymy radosnych Świąt.

Najbardziej kaloryczne jedzenie

Wiedza o kaloryczności produktów to podstawa do tego, żeby skomponować prawidłową dietę. Świadomość, jaką kaloryczność mają dane potrawy i składniki, pozwala określić, czy nie lepiej wykluczyć jakiegoś produktu z naszej diety lub dania.
najbardziej kaloryczne jedzenie

Wiedza na temat kaloryczności produktów to podstawa, która pomaga prawidłowo skomponować posiłki. Czy wiesz, jakie jest najbardziej kaloryczne jedzenie? Które produkty nie pozwalają Ci schudnąć? Poznaj kaloryczność popularnych produktów.

Najbardziej kaloryczne przekąski

Jakie są najpopularniejsze w Polsce przekąski? Chipsy, pączki i drożdżówki. Problem w tym, że to przy okazji bardzo kaloryczne produkty. Już jeden pączek może zawierać około 400 kalorii! Słodkie pieczywo ma w sobie pełno cukru, a jego głównymi składnikami są cukier, mąka i smalec, a całość smażona jest na głębokim tłuszczu, dlatego nie dostarcza do organizmu żadnych wartościowych składników. 

Bardzo kalorycznymi produktami są też słone przekąski, takie jak – orzeszki ziemne czy chrupki. Już jedna paczka prażynek może zawierać 550 kcal. Spożywanie produktów, które zawierają duże ilości soli i tłuszczów trans, może doprowadzić nie tylko do nadwagi i miażdżycy, ale też do rozwoju chorób układu krążenia, nadciśnienia, a nawet nowotworów!

Co tuczy najbardziej? Niektóre przekąski na pewno Cię zaskoczą, gdyż są niewielkie, popularne, a nawet zdrowe.

Suszone owoce

Dobrą alternatywą dla niezdrowych chrupek są suszone owoce, takie jak – jabłka czy banany. Z racji tego, że są słodkie, szybko zaspokoją chęć na słodycze. Jednak trzeba podkreślić, że zawierają całkiem sporo kalorii, więc osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy, powinny być ostrożne. Najbardziej tuczące owoce suszone to daktyle, które mają 277 kcal/100 g, banany suszone – 360 kcal/ 100 g  oraz rodzynki, które mają ok. 300/100 g. 

Oczywiście dużą zaletą tych przekąsek jest zawartość minerałów i witamin – sodu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza itd. Mało tego są doskonałym źródłem takiego składnika jak błonnik pokarmowy. Złotym środkiem jest spożywanie suszonych owoców w umiarze – najlepiej 40 g codziennie. Taka przekąska będzie zdrowa, sycąca, a nawet wspomoże proces odchudzania.

Orzechy i ziarna - kaloryczne jedzenie

Orzechy i ziarna

Innymi bardzo kalorycznymi przekąskami są wszelkiego rodzaju orzechy, ziarna i nasiona. Ile kalorii mają orzechy? Dla przykładu w 100 g orzechów włoskich znajduje się 666 kalorii. Jednak najbardziej kaloryczne są orzechy piniowe – 673 kcal/100 g. Najmniej kalorii mają nerkowce – 553 kcal/100 g. 

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ich unikać — wręcz przeciwnie! Wśród zalet orzechów są obniżanie poziomu złego cholesterolu i zmniejszenie ryzyka chorób serca. Pomagają także w utracie wagi! To świetne źródło błonnika pokarmowego i roślinnego białka. Ponadto orzechy i ziarna są bogate w cenne przeciwutleniacze. To źródła składników odżywczych, takich jak tokoferole, sterole, związki fenolowe, wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas oraz dostarczają do organizmu witaminy A, C, D i z grupy B.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Wskaźnik insulinooporności HOMA-IR. Czym jest?

Zalecane jest jedzenie 30 g orzechów dziennie. Koniecznie dolicz wartość kaloryczną do liczby kalorii spożywanych w ciągu dnia, jeśli zależy Ci na uzyskaniu deficytu kalorycznego.

Słone przekąski

Orzeszki, prażynki, paluszki, krakersy – kto ich nie lubi? Często towarzyszą nam podczas spotkań w gronie bliskich, imprez czy seansów filmowych. Niestety to najbardziej kaloryczne produkty, które są lekkie i niepozorne, ale też często bardzo niezdrowe. Inaczej mówiąc, nie dostarczają nam nic więcej poza węglowodanami i tłuszczami. Jedna porcja słonych przekąsek dostarczy nam około 400 kcal i więcej w zależności od tego, na jakiego rodzaju przekąski się zdecydujemy.

Oto szczególnie kaloryczne produkty w 100 g:

  • chipsy – 530 kcal,
  • popcorn – 408 kcal,
  • słone paluszki – 400 kcal,
  • krakersy – 460 kcal,
  • orzeszki ziemne solone – 610 kcal.

Słone przekąski - popcorn

Inne wysokokaloryczne przekąski

Nie potrafisz przejść obojętnie obok półki z batonami? Często najlepszą bronią jest wiedza. Dlatego poznaj najbardziej tuczące produkty, które cechują się dużą ilością kalorii, oto one:

  • batony – zazwyczaj batony mają ok. 50 g i mają ok. 300 kcal;
  • ciasteczka – w 100 g popularnych wafelków znajduje się aż 500 kalorii;
  • żelki – mają ok. 340 kcal/100 g;
  • landrynki – zawierają ok. 310 kcal/100 g.

Najbardziej kaloryczne produkty spożywcze

Odchudzanie lub utrzymywanie wagi na stałym poziomie to nie lada wyzwanie. Tym bardziej że półki sklepowe uginają się od produktów, które są nie tylko niezdrowe, ale też tuczące. Teraz już wiesz, jakie produkty i przekąski są najbardziej kaloryczne. Jednak to nie koniec praktycznej wiedzy, jaką warto zyskać. Jeśli nigdy nie liczyłeś lub nie liczyłaś kalorii, to będziesz zdziwiona informacją na temat tego, jakie są najbardziej kaloryczne produkty spożywcze.

Produkty wysokokaloryczne – tabela

 

Produkt spożywczy

Liczba kalorii na 100 g

Boczek wędzony

477 kcal

Kabanosy

326 kcal

Parówka

323 kcal

Majonez

714 kcal

Masło klarowane

883 kcal

Migdały 

572 kcal

Salami

540 kcal

Ser Mascarpone

394 kcal

Lody śmietankowe

273 kcal

Ser pleśniowy

365 kcal

Na liście wysokokalorycznych i niezdrowych produktów trzeba wymienić też alkohole. Na przykład 100 g piwa ma 165 kcal.

Placki ziemniaczane - najbardziej kaloryczne potrawy

Najbardziej kaloryczne potrawy

Posiłki wysokokaloryczne mają swoje wady i zalety. Jeśli chcesz zbudować masę, to w Twojej diecie powinny znaleźć się produkty wysokokaloryczne. Jednak pamiętaj o tym, że taki sposób żywienia może doprowadzić również do uczucia ciężkości, problemów trawiennych, wahań poziomu glukozy we krwi, a także spadku energii. Dietetycy zalecają, aby jeść mniej kaloryczne posiłki, ale za to w większej liczbie – 4-5 posiłków. Taki sposób żywienia podnosi poziom koncentracji i zapewnia energię na cały dzień.

Kaloryczne posiłki, na które warto uważać, gdy chcesz schudnąć

Dania z ziemniaków często bywają tuczące. Przykładem takich potraw mogą być placki ziemniaczane, które w 100 g dania mają około 700 kalorii! Wynika to głównie ze smażenia ich na głębokim tłuszczu. W dodatku są często jedzone z różnymi sosami, cukrem lub śmietaną, dlatego jeszcze bardziej zwiększają ilość spożywanych kalorii. 

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Jod w diecie. Rola w organizmie, źródła i objawy niedoboru

Frytki to kolejny przykład na niezdrową obróbkę ziemniaka w kuchni. Do ich przygotowania wykorzystywane są duże ilości soli i tłuszczów, więc ich kaloryczność w jednej porcji to ok. 600 kalorii, z czego wartość energetyczna ziemniaków to zaledwie 170 kalorii – reszta pochodzi z tłuszczów. 

Kaloryczne potrawy to także makarony np. spaghetti carbonara. Dodajemy do niego kilka plastrów boczku, a jeden to aż 200 kcal. Do tego jajko, a wiele osób przyrządza również śmietanowy sos, który jeszcze bardziej podnosi bilans kaloryczny i sprawia, że makaron staje się prawdziwą bombą kaloryczną.

Kaloryczne potrawy - spaghetti carbonara

Inne wysokokaloryczne jedzenie, które szkodzi to fast foody, czyli wszelkiego rodzaju hamburgery, hot-dogi czy też pizza, które cechują się dużą kalorycznością. W czołówce pod względem ilości kalorii znajduje się kebab, który może mieć nawet 1000 kcal! Jednak za najbardziej kaloryczne jedzenie uznaje się pizzę – ta bomba kaloryczna miewa nawet 2500 kcal. Mnóstwo pustych kalorii przypadku pochodzi z białej mąki, sera i dodatków. Zdecydowanie fast foody = najbardziej kaloryczne potrawy. 

Tłuste sosy na bazie majonezu to kolejna bomba kaloryczna. Jedna łyżka majonezu to aż 170 kalorii, więc gdy dołożysz go do sałatki albo jajek znacząco zwiększą swoją kaloryczność. 

Jeśli chcesz zyskać kontrolę nad tym, co jesz, rozważ spersonalizowaną dietę pudełkową przygotowaną przez dietetyka, dzięki czemu nie będziesz musiał myśleć o planowaniu i zagospodarowaniu czasu na przygotowanie posiłków o odpowiedniej kaloryczności na cały dzień.

Co zwiększa kaloryczność posiłków?

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że przyprawy, oleje i sosy mogą znacząco zmieniać kaloryczność potraw. Przez to jedzenie staje się tuczące, a proces odchudzania znacznie trudniejszy. Największą pułapką są zdrowe produkty wysokokaloryczne, które z satysfakcją dokładamy do jedzenia, ale zapominamy doliczyć liczbę kalorii, które zawierają.

Ketchup zwiększa kaloryczność posiłku

Dlatego poznaj najbardziej kaloryczne zdrowe dodatki do posiłków:

Produkt spożywczy

Liczba kalorii na 100 g

Bazylia suszona

251 kcal

Cukier puder

387 kcal

Curry

325 kcal

Cynamon

247 kcal

Czosnek granulowany

331 kcal

Ekstrakt z wanilii

288 kcal

Gałka muszkatołowa

475 kcal

Imbir

347 kcal

Ketchup

93 kcal

Kolendra

279 kcal

Kumin

429 kcal

Kurkuma

354 kcal

Majeranek

271 kcal

Miód pszczeli

324 kcal

Nasiona Chia

490 kcal

Olej kokosowy

900 kcal

Olej rzepakowy

884 kcal

Oliwa z oliwek

882 kcal

Siemię lniane

534 kcal

Śmietanka kremowa 30%

287 kcal

Najbardziej kaloryczne jedzenie – podsumowanie

Podsumowując, spożywanie potraw typu fast food i posiłków smażonych na głębokim oleju nie jest zdrowe — to olbrzymie bomby kaloryczne, które mogą zniweczyć plany związane z odchudzaniem. Spożywanie ich bez umiaru i zdrowego rozsądku jest tuczące i z pewnością przyczyni się do otyłości lub zaburzeń prawidłowej masy ciała.

Przeczytaj także: Dieta po operacji jelita grubego – rady od dietetyka

Autor: Redakcja Zdrowy Catering. Artykuł napisany przy współpracy z dietetykiem – Weroniką Knapczyk.

Inne ciekawe wpisy:

otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna to nic innego jak nadmierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej

co jeść po treningu

Co jeść po treningu

Prawidłowo zaplanowany, opracowany i zbilansowany posiłek po treningu jest bardzo

dieta bez węglowodanów

Dieta bez węglowodanów

Dieta niskowęglowodanowa należy do listy diet eliminacyjnych, które charakteryzują się