Czym jest korzeń maca? Na co pomaga? Jak należy go stosować? Czy występują tutaj jakieś skutki uboczne?
Spis treści:
Co to jest korzeń maca?
Korzeń maca znany jest od dawna. Jeśli jednak chodzi o nasz kraj, to dopiero teraz zdobywa popularność, na jaką zasługuje.
Korzeń maca jest znany też jako „pieprzyca peruwiańska” i „peruwiański żeń-szeń”. To bulwiasta roślina charakteryzująca się relatywnie niewielkimi wymiarami. Na co dzień występuje w wysokich Andach, gdzie nie brakuje naprawdę ekstremalnych warunków atmosferycznych.
Eksperci zaliczają korzeń maca do grupy „superfoods”. To bardzo zdrowa żywność, której nie powinno brakować w codziennym menu.
Maca to roślina adaptogenna. Charakteryzuje się bogatym składem i licznymi właściwościami (korzystnymi dla zdrowia).
Roślina posiada (w swoim bulwiastym korzeniu) wiele przydatnych związków aktywnych, które są wykorzystywane np. w branży farmaceutycznej.
Jeśli spojrzysz po raz pierwszy na bulwiasty korzeń maca, to być może skojarzysz jego wygląd z rzodkiewką, pietruszką albo selerem. Ta roślina na pewno wyróżnia się – na tle innych – m.in. sporą zawartością:
- flawonoidów
- saponin
- antocyjanów
- tanin
Korzeń ma też wiele innych, cennych składników, które korzystnie wpływają na rozmaite obszary funkcjonowania organizmu.
Wspomniana już zamienna nazwa „peruwiański żeń-szeń” nie jest przypadkowa. W praktyce nawiązuje ona do niezwykłych właściwości tej rośliny adaptogennej, która od dawna jest stosowana w medycynie peruwiańskiej. W jaki sposób?
- produkt na wycieńczenie (eliminujący np. zmęczenie)
- lepsze działanie układu odpornościowego
- poprawa libido
Dlaczego korzeń maca jest coraz popularniejszy także w Polsce? Jest to w dużej mierze zależne od składu tego produktu, w którym znajdują się np.:
- duże ilości błonnika
- sporo roślinnych steroli
- rozmaite witaminy z grupy B
- witamina C
- witamina E
- związki polifenolowe
- składniki mineralne (np. żelazo, miedź, wapń, cynk i potas)
- białka
- węglowodany
- nienasycone kwasy tłuszczowe
Korzeń maca: kiedy warto stosować?
Ta roślina ma bardzo doceniane przez ekspertów (jak i samych użytkowników) właściwości adaptogenne.
Specjaliści zaznaczają, że korzeń maca pomaga w sytuacjach stresowych. Masz sporo problemów? Zastanów się np. nad suplementami diety z tym produktem. Korzeń maca poprawia też samopoczucie i ogólne nastawienie do otaczającej rzeczywistości.
Maca przyczynia się do regulowania właściwego poziomu gospodarki hormonalnej, co jest bardzo pożądanym zjawiskiem.
Ta roślina jest rekomendowana osobom pracującym zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Dlaczego? Korzeń maca dodaje energii do wykonywania rozmaitych zadań. Poprawia także działanie mózgu, co jest nieodzowne, jeśli chodzi o rozmaite prace biurowe itd.
Co ciekawe, korzeń maca jest pomocny w trakcie odchudzania. Chcesz pozbyć się nadprogramowych kilogramów nie tylko szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie? Ta roślina przyczynia się chociażby do regulacji poziomu cukru we krwi. Dzięki temu będziesz mieć mniejszą ochotę na podjadanie pomiędzy poszczególnymi posiłkami. A jest to jeden z najważniejszych aspektów w czasie odchudzania.
Warto na to spojrzeć także z nieco innej perspektywy. Maca dodaje energii. Dzięki temu osoby odchudzające się mają więcej sił np. do regularnych treningów. A to powoduje, że można szybciej zgubić niechciane kilogramy.
Ze względu na właściwości tego korzenia chętnie korzystają z niego sportowcy. Chodzi o osoby trenujące rekreacyjnie oraz o zawodowców, którzy np. systematycznie biorą udział w rozmaitych zawodach.
Zawarte w tym produkcie składniki czynne są cenione przez panie. Dlaczego? Korzeń maca wpływa na naczynia krwionośne, a to może przyczyniać się do łagodzenia dokuczliwości bolesnych miesiączek.
Suplementy diety z tym preparatem przydają się m.in. w okresie rekonwalescencji. Dzięki temu można po prostu szybciej wrócić do pełni formy.
Co jeszcze oferuje ten korzeń? Pomoc w obniżeniu stężenia we krwi hormonu ACTH.
Jak już wiesz, korzeń maca jest stosowany na libido. Jak właściwości tej rośliny wpływają na potencję? Jest to związane z wysoką zawartością argininy w bulwie. Ten aminokwas powoduje poprawę przepływu krwi przez naczynia krwionośne, a to z kolei ułatwia erekcję.
Analizując niektóre badania można też dojść do wniosku, że arginina dobrze wpływa na jakość męskiego nasienia. Nic dziwnego, że to ciekawe rozwiązanie w przypadku facetów zmagających się z kłopotami z płodnością. Naukowcy twierdzą, że maca może też korzystnie wpływać na prostatę.
Według ekspertów, stosowanie suplementów diety z tym środkiem może nawet przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia osteoporozy.
Korzeń maca: jakie suplementy diety wybrać?
Czytasz ten artykuł z wypiekami na twarzy? Chcesz zacząć stosować korzeń maca? Do wyboru są rozmaite suplementy diety. Nie wszystkie są jednak tak samo rekomendowane.
Wybierając suplementy z korzeniem maca zwracaj uwagę przede wszystkim na markę producenta. Czasami lepiej jest wydać nieco więcej, ale mieć pewność, że konkretny produkt jest bardzo dobrej jakości. Sprawdzaj też skład przed dokonaniem zakupu.
Klienci, którzy chcą stosować korzeń maca, mogą zdecydować się na rozmaite formy tego preparatu. Są to przede wszystkim tabletki, kapsułki, czy proszek. Każda opcja ma swoje zalety. Np. proszek możesz dodawać do rozmaitych potraw. A tabletki są łatwiejsze w czasie codziennego stosowania (nie trzeba bowiem tracić czasu np. na odmierzanie dawek).
O czym musisz koniecznie pamiętać? O przestrzeganiu rekomendowanych dobowych dawek. To, że zażyjesz np. 3 tabletki zamiast 1 nie sprawi, że będziesz mieć 3 razy więcej energii. O wiele bardziej prawdopodobne są natomiast skutki uboczne – wynikające z nadmiernego spożycia tego preparatu.
Dużo osób zastanawia się, kiedy można liczyć na pierwsze efekty. Nie nastawiaj się, że zażyjesz np. kilka tabletek, a Twój organizm od razu zacznie działać na lepszych obrotach. Specjaliści zaznaczają, że należy uzbroić się w cierpliwość. Efekty powinny się pojawić po około kilku miesiącach systematycznego stosowania korzenia maca.
Korzeń maca: skutki nadmiaru
Tutaj mamy dobre i złe wiadomości. Dobra jest taka, że objawy nadmiaru korzenia maca w organizmie występują relatywnie rzadko. Gorsza informacja jest taka, że czasami się one jednak zdarzają. I wtedy potrafią napsuć sporo krwi.
Jeżeli nie będziesz przestrzegać rekomendowanych dawek (np. pod kątem zakupionych suplementów), to musisz liczyć się m.in. z:
- nadpobudliwością, a nawet agresją
- bólami głowy
- dusznościami
- zbyt szybkim biciem serca
- wahaniami nastroju
- kłopotami ze snem
- zbyt dużym ciśnieniem krwi
- zaburzeniami ze strony układu pokarmowego
Jeśli zażywasz suplementy diety z korzeniem maca i zaczniesz obserwować takie symptomy, to należy koniecznie przerwać kurację. Dobrze byłoby też zgłosić się do lekarza i wykonać stosowne badania.
Korzeń maca: jakie są przeciwwskazania do stosowania?
Czy korzeń maca jest zdrowy? Zdecydowanie tak! Czy każdy może stosować produkty z tym składnikiem? Zdecydowanie nie.
Najbezpieczniej będzie, jeśli pójdziesz do lekarza. Fachowiec podpowie, czy w Twoim przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań. Taka wizyta lekarska jest konieczna, jak obecnie na coś już chorujesz. Nie działaj tutaj zupełnie na własną rękę, aby nie dopuścić do poważniejszych komplikacji.
Na korzeń maca muszą uważać osoby uczulone na ten preparat lub inne składniki zawarte w danym suplemencie diety. Przed zakupem i zastosowaniem konkretnego produktu warto zatem dokładnie sprawdzić skład.
Masz niedoczynność tarczycy? W takim razie nie kupuj tych suplementów diety. W końcu korzeń może przyczynić się do jeszcze gorzej pracy tarczycy. A to dlatego, że w swoim składzie ma goitrogeny, czyli substancje powodujące zaburzenia pod kątem wchłanianiu jodu.
Suplementacja nie jest rekomendowana kobietom w ciąży. Nie ma co prawda badań, które jednoznacznie wskazują, iż korzeń maca jest szkodliwy. Ciąża to jednak zbyt poważna sprawa, aby ryzykować. Podobnie jest w przypadku karmienia piersią. Na produkty z tej grupy nie powinny decydować się także dzieci.
Kto jeszcze powinien uważać?
- pacjenci mający nadciśnienie
- osoby borykające się ze schorzeniami nerek
Korzeń maca w zestawach pudełkowych
Na co dzień stosujemy m.in. korzeń maca w czasie przygotowywania zestawów, które są potem dostarczane do klientów.
Jak działamy na tym polu? Przede wszystkim dodajemy tylko tyle składników, ile potrzeba. Nie musisz zatem obawiać się, że korzeń maca będzie występował w zbyt dużych dawkach.
Ten produkt zawiera m.in. wiele witamin. Wszystko zatem skrupulatnie obliczamy. Aby np. zawartość witaminy E (pochodzącej z korzenia maca i innych potraw – wchodzących w skład zestawu pudełkowego) była optymalna.
W czasie konsultacji dietetycznej (odbywającej się np. przed wyborem pierwszego zestawu) pytamy o wiele rzeczy. Po to, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Jeśli takie są, to korzeń maca oczywiście nie jest dodawany (dzieje się tak m.in. w przypadku osób z niedoczynnością tarczycy).
Czym wyróżnia się korzeń maca? Podsumowanie
Korzeń maca (inne nazwy to „pieprzyca peruwiańska” i „peruwiański żeń-szeń”) to bulwiasta roślina adaptogenna mająca niewielkie wymiary. Na co dzień występuje w wysokich Andach.
W składzie znajdują się m.in.: duże ilości błonnika, sporo roślinnych steroli, rozmaite witaminy z grupy B, witamina C, witamina E i związki polifenolowe.
Korzeń maca poprawia samopoczucie, redukuje stres i dodaje energii. Jest polecany osobom pracującym fizycznie i umysłowo oraz sportowcom. Suplementy diety (dostępne np. w formie tabletek i proszku) dobrze wpływają też na potencję.
Kiedy można liczyć na pierwsze efekty? Czasami trzeba na nie poczekać nawet kilka miesięcy (zakładając regularne stosowanie produktów z korzeniem maca).
Nie przekraczaj zalecanych dawek. W przeciwnym razie musisz liczyć się np. z: nadpobudliwością, szybkim biciem serca, kłopotami ze snem.
Kto nie powinien stosować suplementów? M.in.: osoby z niedoczynnością tarczycy, nadciśnieniem, kobiety w ciąży, karmiące matki i dzieci.
Takiego składnika, jak korzeń maca, nie brakuje w dietach pudełkowych od ZdrowyCatering! Oczywiście w umiarkowanych, rekomendowanych ilościach. A jeśli nie możesz spożywać tego środka (bo np. masz nadciśnienie), to otrzymasz zestaw wolny od korzenia maca.