Spis treści:
Ile godzin przed snem nie jeść
Zastanawiasz się ile godzin przed snem nie jeść? Bardzo ważne jest to, kiedy zjemy ostatni posiłek. Ostatnie badania wykazały, że najlepszy czas na ostatni posiłek dnia to około 2-3 godziny przed snem. Dlaczego? Ponieważ jedzenie przed snem powoduje, że żołądek będzie pracował podczas snu, co może zaburzać jakość snu i powodować dyskomfort w żołądku.
Zadbaj o to, by wieczorny posiłek, nie był spożywany późnym wieczorem. Jedzenie późno w nocy zaburza naturalny rytm dobowy organizmu. Nocne podjadanie zwiększa również ryzyko otyłości, ponieważ prowadzi do insulinooporności i stanu zapalnego. Jedzenie przed zaśnięciem również powoduje problemy ze snem, ponieważ zaburza produkcję melatoniny, która jest niezbędna do regulacji snu. A jak wiadomo, do prawidłowego funkcjonowania dużą ilość godzin snu potrzebujemy każdego dnia. Zwiększone ryzyko chorób serca jest powiązane z wysokim poziomem trójglicerydów we krwi z powodu wysokotłuszczowych pokarmów spożywanych przed snem. Czego nie powinno się jeść przed snem? Przed pójściem spać nie powinniśmy jeść wysoko przetworzonej żywności, która jest trawiona znacznie dłużej np. pizza, tłuste burgery czy chipsy. Jeżeli chcesz rano obudzić się wypoczęty, zrezygnuj z alkoholu na noc.
Jedzenie przed snem — skutki
Przyrost masy ciała może nastąpić z wielu powodów. Jednym z nich jest jedzenie kolacji w obfitych ilościach. Kiedy jesz przed snem, twoje ciało nie jest w stanie poprawnie przetworzyć jedzenia, ponieważ przygotowuje się do snu. Regularne jedzenie kalorycznych produktów przed snem z dużą pewnością skończy się dodatkowymi kilogramami. Osoby, które jedzą przed snem, mają zaburzony proces regeneracji organizmu i często budzą się w nocy. Dodatkowo rano, jeszcze nie wstaną z łóżka – a już są zmęczone. Przez co w ciągu dnia jedzą więcej cukru, piją więcej kawy, która utrudnia zasypianie. To błędne koło, które trzeba jak najszybciej zakończyć.
Co jeść przed snem, żeby dobrze spać?
Powinieneś jeść pokarmy, które mają niski indeks glikemiczny i są bogate w białko. Spożywanie tego rodzaju żywności, produktów bogatych w takie składniki odżywcze, pomoże utrzymać zdrowy poziom cukru we krwi, a także pomoże zrównoważyć hormony. Należy również unikać spożywania dużych posiłków lub ciężkich przekąsek przed pójściem spać, ponieważ zajmą one miejsce w żołądku i utrudnią zasypianie. Zaleca się unikanie ciężkich posiłków przed pójściem spać. Wskazana jest także zbilansowana dieta, dlatego też zachęcamy, aby postawić na catering dietetyczny i w tak zmienić swój sposób odżywiania.
Jeżeli chcesz coś zjeść przed pójściem spać, spróbuj tych lekkich potraw:
– mała miseczka płatków owsianych z mlekiem
– banan z jogurtem i nasionami słonecznika
– kanapka z chudą wędliną
– Sałatka owocowa lub płatki owsiane z cynamonem
– Lekki obiad jak zupa lub sałatka
– Jogurt z jagodami lub orzechami
– Kilka krakersów i sera
– Jogurt zmieszany z białkiem w proszku
Wykluczone są niezdrowe tłuszcze, warto zjeść zdrową kolację z dodatkiem warzyw.
Pierwsze badanie przeprowadzono w 2014 roku i opublikowano w czasopiśmie „Sleep Medicine”. Tutaj stwierdzono, że uczestnicy, którzy zjedli ostatni posiłek w ciągu 3 godzin przed snem, spali lepiej niż ci, którzy zjedli późną przekąskę. Badanie to wykazało również, że nie ma znaczącej różnicy w jakości snu u tych, którzy nic nie jedli przed pójściem spać i tych, którzy zjedli wczesną kolację. W 2016 roku przeprowadzono kolejne badanie dotyczące wpływu jedzenia przed snem na utratę wagi. Badanie to wykazało, że ludzie, którzy zjedli lekki posiłek 2 godziny przed pójściem spać, stracili na wadze więcej niż ci, którzy nic nie jedli. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją pewne wyjątki od tej zasady, na przykład w przypadku konkretnego schorzenia lub specjalnej diety. Zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w nawykach żywieniowych. Nie dostarczając odpowiednio zbilansowanego posiłku kilka godzin przed snem, możemy rano obudzić się zmęczeni, ze skurczonym żołądkiem. Zobacz również, co jeść po treningu.