Spis treści:
Czym się różni głód od apetytu
Głód a apetyt to nie to samo! W dużym uproszczeniu można założyć, że głód jest wyraźnym sygnałem od naszego organizmu „Hej, brakuje mi substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania”. Nasz organizm pracuje 24/7 i w ciągu tej pracy zużywa energię. Jeżeli zaczyna się kończyć – próbuje wysłać nam wiadomość „uzupełnij zapasy energii”. Głód to dla nas niezbędny mechanizm, bez którego nie jesteśmy w stanie przetrwać.
Nadmierny apetyt natomiast może pojawiać się nawet po sytym posiłku. Częsta ochota na konkretną rzecz, danie czy produkt nasila się, gdy np. zobaczymy zdjęcie pączków, lub reklamę ulubionej sieci fast food. Apetyt na konkretne produkty jest dla nas cenną wskazówką, których składników mineralnych nam brakuje. Problem nadmiernego apetytu pojawia się w okresie nasilonego stresu.
Najczęściej spotykane zachcianki:
Czekolada – ochota na czekoladę oznacza, że brakuje Ci magnezu. Ten produkt często nazywany jest minerałem relaksu, ponieważ drażliwość, zmęczenie i zdenerwowanie ma właśnie przyczyny w braku wystarczającej ilości magnezu. Podczas jedzenia czekolady poprawia nam się humor, każda kobieta o tym wie 🙂
Ochota na węglowodany w różnej postaci np. makaron, pączki, drożdżówki, pierogi to sygnał, że brakuje Ci azotu. Niedobór często objawia się również wypadaniem włosów i ogólnym osłabieniem. Właśnie wtedy organizm potrzebuje szybko przyswajalnej energii, czyli węglowodanów prostych.
Lody – chęć zjedzenia loda w upalne dni nie powinna budzić niepokoju. Problem pojawia się, gdy chcemy jeść lody podczas zimy. Co oznacza ciągła chęć na lody? Prawdopodobnie brakuje Ci żelaza, a rozwijający się niedobór prowadzi do anemii. Żelazo znajdziemy w mięsie, roślinach strączkowych, jajkach.
Ochota na słone produkty? Czy w Twojej diecie nie brakuje czasem krzemu i chlorku? Chęć na słone produkty jest sygnałem, że należy dodać więcej orzechów, nasion i ryb do diety.
Sposoby na duży apetyt
Jak powstrzymać nadmierny apetyt i uczucie głodu? Musimy dostarczać posiłki o stałych porach w ciągu dnia. Nieregularność posiłków powoduje u nas wilczy apetyt, a po zjedzeniu posiłku nagły skok poziom cukru we krwi (jeżeli akurat mieliśmy apetyt na słodycze). Przyjrzyj się, jaki masz tryb życia: o której godzinie możesz zjeść śniadanie oraz kiedy możesz zrobić sobie przerwę w pracy, aby na spokojnie zjeść posiłek. Regularne posiłki co ok. 3 godziny dostarczą organizmowi składników odżywczych, co zmniejszy nadmierne łaknienie oraz umili proces odchudzania. Zamiast zjedzenia dwóch dużych posiłków w ciągu dnia, spróbuj diety, która zakłada 5 posiłków w regularnych odstępach czasu. Składniki odżywcze będą stale uzupełniane, a uczucie apetytu się zmniejszy. Nie zapomnij o obowiązkowej wodzie. Picie odpowiedniej ilości wody między posiłkami to obowiązek. Na uczucie głodu wpływa również jakość produktów, które spożywamy. Zmniejszenie apetytu nie jest łatwe, gdy w postaci 500 kcal zamiast wartościowego obiadu, wybieramy kanapkę z popularnej sieci fast food. Tabletki hamujące apetyt to nie jest dobry pomysł. Jedz właściwie, a żadne tabletki nie będą Ci potrzebne. Jeżeli nie masz czasu niezbędnego do ułożenia diety, która zmniejszy Twoje łaknienie – wybierz tani i zdrowy catering dietetyczny. Zyskasz czas oraz będziesz jeść codziennie smaczne zestawy.
Aktywność fizyczna
Możemy również, zamiast hamować apetyt i jeść mniej – zwiększyć aktywność w ciągu dnia. Jeżeli oprócz utraty kilku kilogramów chcemy mieć piękną sylwetkę, z zarysowanym korpusem dodajmy ćwiczenia. Zobacz, jak zmotywować się do diety. Wraz ze wzrostem masy mięśniowej, rośnie nasze zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu dnia. Jesteś typowym „kanapowcem” i nie lubisz ćwiczeń? Zacznij od codziennych spacerów – wyjdź z autobusu przystanek wcześniej i pokonaj drogę do domu piechotą. Zapisz się na grupowe zajęcia w lokalnej siłowni. Kolejną opcją jest zakup gum i małych odważników do ćwiczeń w domu. Jeżeli wstydzisz się ćwiczyć w grupie – to najlepsza opcja na początek.
Jakie posiłki nas nasycą na dłużej?
Tak jak wspominaliśmy, ciężko o uczucie sytości, jeżeli jakość diety i spożywanych posiłków jest niska.
Nasz organizm to inteligenta maszyna – oraz bardzo wymagająca. Za cały dzień jedzenia zdrowych, łatwo strawnych i bogato odżywczo dań podziękuje Ci twardym snem, szybszą regeneracją. Na przykład uregulowanie glukozy we krwi i mniejszą ilość słodyczy co zapobiega nagłym „zjazdom energetycznym”. Tak samo w przypadku jedzenia typu fast food, słodyczy czy innych produktów ubogich w wartości odżywcze. Będziemy niewyspani, rozdrażnieni co utrudnia odchudzanie czy budowanie zdrowych nawyków.
Jak zmniejszyć apetyt? Dodaj do swojej diety warzywa i owoce. Tak, wiemy, że nie odkryliśmy Ameryki, jednak w prostocie siła. Nikt nie lubi uczucia głodu, a warzywa są bardzo sycące i posiadają dużo błonnika. Dzięki temu, poprzez wybieranie zdrowych, i nisko kalorycznych produktów, nasz żołądek będzie pełny. Chcąc zmniejszyć wskaźnik masy ciała, musimy patrzeć na nasze zapotrzebowanie kaloryczne i go nie przekraczać. Mimo wszystko, podczas odchudzania obowiązuje prosta reguła – jedząc więcej, niż potrzebujesz, nawet zdrowych produktów – przytyjesz.
Dlaczego przed okresem kobiety jedzą więcej? Jak wtedy zmniejszyć apetyt?
Kobiety często zauważają wzmożony apetyt przed okresem. Ma to związek ze zmianami poziomu różnych hormonów we krwi. Po owulacji zmniejsza się stężenie estrogenów, co powoduje zmniejszenie poziomu hormonu sytości (leptyny) i szczęścia (serotoniny). W tym szczególnie trudnym okresie pomaga nam większa ilość warzyw i owoców w diecie. Jest wiele sposobów na zahamowanie apetytu podczas okresu np. zorganizowanie sobie zajęcia, dostarczenie odpowiedniej ilości błonnika oraz wody między posiłkami. Drogie Panie pamiętajcie, że czas przed okresem może być przyczyną nadmiernego apetytu.. ale nie jest wymówką do przejadania się czekoladą czy innymi słodyczami 😉
Wpływ odpoczynku i snu na apetyt
Wiele osób wie, że podczas snu nasz organizm się regeneruje. Jednak nadal zbyt małą uwagę przywiązują do snu i relaksu. Badania jasno pokazują, że osoby, które śpią mniej niż 5 h, mają wyższy poziom hormonu głodu, niższe stężenie hormonu sytości i większe łaknienie. Osoby, które śpią ok. 6,5- 8 h na dobę rzadziej skarżą się na nadmierny apetyt, oraz spożywają mniej „pustych kalorii”. Wniosek jest prosty – aby zahamować nadmierny apetyt, musimy odpowiednio długo spać i wypoczywać. Zaplanuj w ciągu dnia krótkie drzemki, nawet 20 minut! Na około godzinę przed pójściem spać odłóż wszystkie rozpraszacze typu telefon, zaległe maile z pracy. Niepotrzebnie będziesz się stresować, co utrudni zaśnięcie. Nie jest łatwo zmniejszyć apetyt, jeżeli jesteśmy niewyspani, szukamy przyczyny w jedzeniu, jemy różne tabletki, a wystarczy popatrzeć na bazowe potrzeby organizmu.