Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@zdrowycatering.pl

Imbir: jak działa na zdrowie?

Imbir

Chcesz poznać wszystkie najważniejsze wiadomości na temat imbiru? Skąd on pochodzi? Jak imbir oddziałuje na zdrowie? Kiedy nie warto po niego sięgać? 

Co to jest imbir?

Imbir to nie tylko znana przyprawa. To przede wszystkim lekarstwo na wiele problemów, a nawet afrodyzjak.

Jak w ogóle imbir (jedna z najstarszych roślin uprawnych) trafił na nasz kontynent? Droga była długa i kręta. Z rozmaitych tekstów wynika, że ta przyprawa została najprawdopodobniej odkryta na wyspach Melanezji (to zachodnia część Oceanii).

Imbir stał się popularny jednak przede wszystkim na kontynencie azjatyckim. Potem trafił nad obszar Morza Śródziemnego i do Europy. A zainteresowane osoby mogą teraz swobodnie kupić tę pyszną przyprawę i lekarstwo… w jednym.

Co ciekawe, ta przyprawa może być nawet uprawiana w warunkach domowych (np. w doniczce na parapecie). Warto wiedzieć, że imbir lubi stanowiska stosunkowo ciepłe i zarazem wilgotne.

Imbir to roślina wieloletnia. Cechuje się zieloną łodygą i kwiatostanem o barwie zielono-żółtej. W praktyce istnieje nawet kilkadziesiąt odmian tego produktu.

Szczególne znaczenie ma korzeń imbiru, który jest bardzo uniwersalny i znajduje zastosowanie w rozmaitych dziedzinach (najbardziej istotny jest zaś świeży korzeń). 

Wybierając produkty z tej kategorii zwracaj uwagę też na kłącza. Najlepiej, by miały one jasną skórkę. Nie powinny również znajdować się na nich żadne nietypowe znamiona (to niestety sugeruje pewne choroby – taki produkt już oczywiście nie jest rekomendowany).

Kobieta kupuje imbir w sklepie stacjonarnym. 

Imbir: kiedy warto stosować?

Szczególne znaczenie dla ekspertów (i dla samych użytkowników) ma imbir lekarski. Może on osiągać nawet około 100 cm wysokości. Naukowcy zwracają uwagę przede wszystkim na korzeń imbiru zawierający wiele cennych składników.

M.in. imbir jest bogaty w rozmaite witaminy i składniki mineralne. Są to np.:

  • sód
  • wapń
  • fosfor
  • cynk
  • mangan
  • miedź
  • żelazo
  • witamina A
  • witamina C
  • witamina E
  • witamina K
  • witaminy z grupy B (np. B1, B2 i kwas foliowy)

Odpowiednia ilość witamin i składników mineralnych jest obligatoryjna, aby można było prowadzić zdrowe, udane życie.

W składzie tej cenionej przyprawy znajdują się też:

  • białka
  • tłuszcze
  • błonnik
  • węglowodany
  • olejki eteryczne

„Misją” ZdrowyCatering jest pomaganie ludziom, którzy chcą skorzystać ze zdrowych, smacznych i zarazem skutecznych zestawów pudełkowych. Warto wspomnieć, że imbir wspiera natomiast m.in. pod kątem odchudzania. A to obecnie problem wielu kobiet i mężczyzn. 

Chcesz zrzucić kilka, kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt kilogramów? W takim razie warto zacząć stosować diety pudełkowe (oferowane przez ZdrowyCatering), które zawierają m.in. ten cenny składnik. Co ważne, kłącze tej rośliny m.in. poprawia funkcjonowanie układu trawiennego. Można liczyć chociażby na właściwe pobudzenie pracy żołądka. A picie wody z dodatkiem imbiru sprawia, że zmniejsza się apetyt (np. na niezdrowe przekąski).

Imbir charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwwirusowymi i przeciwzapalnymi. Nie może zatem zaskakiwać, że jest polecany pod kątem leczenia grypy, przeziębienia itd. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwgorączkowe i wykrztuśne (szybciej zatem pozbędziesz się dokuczliwego kaszlu). Sprawdza się zatem przy wielu rozmaitych infekcjach górnych dróg oddechowych, które odbierają radość z życia…

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Czym cechuje się siemię lniane?

Nie chcesz chorować np. na grypę? W takim razie działaj zawczasu (przede wszystkim w trakcie trwania okresu jesienno-zimowego). A imbir jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o efektywną prewencję. 

Na co jeszcze można liczyć? Korzeń imbiru działa odtruwająco i przeciwbólowo. Nie brakuje tutaj także silnych antyoksydantów, które m.in. efektywnie obniżają poziom tak zwanego „złego” cholesterolu LDL.

Chcesz zadbać o bardziej świeży oddech? Co ciekawe, z tej rośliny można przygotować płukankę do ust. Wszak imbir ma cechy odświeżające. Dzięki niemu można także utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. 

Cierpisz na dokuczliwe wzdęcia? Z tego względu coraz częściej wolisz zostać w domu/mieszkaniu? Okazuje się, że imbir pomaga na tę wstydliwą przypadłość.

Z właściwości imbiru chętnie korzystają kobiety. Szczególnie te, które często narzekają na migreny i bolesne menstruacje.

Kiedy jeszcze warto stosować ten produkt?

  • przy zakrzepicy żył
  • przy bólach stawów
  • przy bólach mięśni
  • na kłopoty z koncentracją
  • przy chorobach lokomocyjnych (są one związane przede wszystkim z nudnościami i wymiotami)
  • przy zgadze
  • przy łagodzeniu obrzęków będących pochodną nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie

Imbir jest także uważany za afrodyzjak, który dobrze działa na zmysły.

Nastolatek czyta artykuł w sieci o imbirze. 

Imbir: skutki nadmiaru

Ten produkt jest oferowany w rozmaitych wersjach. Zastanawiasz się, jakie jest rekomendowane spożycie (dzienne)? To zależy przede wszystkim od danej postaci. Jeśli chodzi o świeży imbir, to zalecana maksymalna dawka wynosi od 3 g do 10 g. Większe ograniczenia są w przypadku suszonego/mielonego kłącza (od 2 g do 4 g na dobę).

Imbir jest dostępny również w postaci np. soków, czy kapsułek. W takiej sytuacji konieczne jest przestrzeganie dawek, które są rekomendowane przez producentów konkretnych produktów.

Jakie są skutki uboczne wynikające ze zbyt dużej ilości imbiru?

  • biegunki i odwodnienie
  • zgaga
  • bóle brzucha
  • bóle i zawroty głowy
  • przyspieszona akcja serca („kołatanie”)
  • nadmierne gazy
  • złe samopoczucie
  • osłabienie
  • krwawienia
  • podrażnienie układu pokarmowego
  • podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej i języka 
  • zmniejszenie ciśnienia krwi
  • negatywny wpływ na poziom cukru we krwi

O czym jeszcze warto wspomnieć? Jeśli gdzieś się wybierasz i wiesz, że może być kłopot, aby skorzystać z toalety, to zrezygnuj z imbiru. W końcu ma on działanie moczopędne.

Kobieta sprawdza w swoim telefonie, czy imbir ma skutki uboczne. 

Imbir: jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Korzystanie z tego produktu nie zawsze jest polecane. Dlatego należy mieć to na uwadze. Jeśli chcesz działać bezpiecznie, to bądź w kontakcie z lekarzem lub farmaceutą. 

Nasza firma cateringowa ZdrowyCatering też oczywiście jest do Twojej dyspozycji. Oferujemy m.in. darmowe, indywidualne konsultacje dietetyczne, na których możesz dowiedzieć się wielu cennych informacji.

Aby stosować imbir w sposób bezpieczny i korzystny dla zdrowia, trzeba wiedzieć, jakie są najważniejsze przeciwwskazania!

Jeśli chodzi o kobiety w ciąży (zazwyczaj w ich przypadku jest najwięcej wątpliwości), to spożywanie imbiru nie jest zabronione, ale oczywiście trzeba uważać. Dobrze byłoby zatem skonsultować swój przypadek z ginekologiem. Nie podejmuj decyzji pochopnie! Zbyt duże ilości tego składnika (w czasie ciąży) mogą np. podrażniać żołądek, co jest bardzo niekorzystne.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Żeń-szeń: sprawdź najistotniejsze fakty!

Druga strona medalu jest taka, że imbir pomaga pod kątem mdłości, które są częstym, ciążowym objawem. Jeśli zatem Twój lekarz prowadzący nie będzie miał obiekcji, to możesz zdecydować się na niewielkie ilości imbiru.

Podobnie ma się sprawa z karmiącymi matkami. Tutaj także przede wszystkim liczy się zdanie lekarza! Eksperci zauważają, że regularne spożywanie imbiru może mieć zaś negatywny wpływ na smak mleka. Rekomenduje się zatem, aby unikać imbiru – minimum przez kilka pierwszych miesięcy w trakcie trwania laktacji.

Nie jest to do końca polecana przyprawa osobom zmagającym się z chorobami ze strony układu pokarmowego. A to dlatego, że imbir charakteryzuje się silnym działaniem i ma nieco drażniący aromat. Jeśli cierpisz zatem np. na wrzody żołądka, dwunastnicy, czy refluks, to zrezygnuj z tego produktu.

Kto jeszcze powinien uważać? Osoby mające problemy z ciśnieniem i hemofilią.

Ostrożnością powinny wykazać się osoby przyjmujące jakieś leki (szczególnie chodzi o medykamenty na nadciśnienie i na obniżenie krzepliwości krwi). Dlaczego? Relatywnie duża ilość tej przyprawy może negatywnie wpływać na ich działanie, co jest groźne dla zdrowia.

Imbir nie jest także polecany dzieciom poniżej 6. roku życia i kobietom w czasie obfitych miesiączek.

Osoba mierzy ciśnienie i zastanawia się, czy może skorzystać z imbiru.

Imbir a zestawy pudełkowe

Czy w ZdrowyCatering stosujemy imbir? Tak. Co najważniejsze, nie przekraczamy bezpiecznych dawek. Dodatkowo zwracamy uwagę na to, aby wszystko było perfekcyjnie policzone. W końcu np. imbir zawiera wiele witamin (m.in. A, C i E). Tak zatem układamy zestawy pudełkowe, aby sumaryczna zawartość witamin była właściwa (nie dopuszczamy do nadmiarów).

Otaczamy opieką osoby, które nie mogą spożywać imbiru. Jeśli masz np. poważne kłopoty z układem pokarmowym, to rzecz jasna nie zaproponujemy Ci diet pudełkowych z imbirem.

Czym cechują się zaś potrawy z takim dodatkiem? Lekko gorzkim smakiem i dość ostrym zapachem. Tak wszystko komponujemy, aby było smacznie i zdrowo.

Do czego jest najczęściej dodawany imbir? Do zup, mięs, makaronów, ryb, budyniów, ciasteczek, pieczonych jabłek itp.

Aby imbir zachował wszystkie swoje właściwości, powinien być na co dzień przechowywany w suchym i ciemnym miejscu.

Facet je pieczone jabłka z dodatkiem imbiru. 

Imbir: jak działa na zdrowie? Podsumowanie 

Imbir to jedna z najstarszych wieloletnich roślin uprawnych. Jest nie tylko przyprawą, ale także lekarstwem i afrodyzjakiem. Imbir stał się popularny przede wszystkim w Azji.

Ta roślina ma zieloną łodygą i kwiatostan o barwie zielono-żółtej. Zawiera rozmaite witaminy i składniki mineralne (np.: witamina A, witamina C, witamina E, sód, wapń, fosfor i cynk). Nie brakuje tutaj także m.in. błonnika.

Imbir pomaga w odchudzaniu. Przydaje się także w czasie gryp i przeziębień.

Na co jeszcze można liczyć? Na obniżenie „złego” cholesterolu, świeższy oddech, czy złagodzenie bolesnych menstruacji.

Jakie są polecane dawki? To zależy od postaci tego produktu. Np. jeśli chodzi o świeży imbir, to zalecana dzienna dawka wynosi od 3 g do 10 g.

Skutki uboczne? Mogą to być np.: biegunki, odwodnienie, zgaga, bóle brzucha, czy podrażnienie układu pokarmowego.

Jakie są przeciwwskazania? Szczególnie powinni uważać pacjenci mający problemy z ciśnieniem, hemofilią i układem pokarmowym.

W dietach pudełkowych od ZdrowyCatering zawsze jest tyle imbiru, ile potrzeba. Stosując ten produkt zwracamy uwagę przede wszystkim na zdrowie i walory smakowe.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

piramida żywieniowa

Piramida żywieniowa

Piramida żywieniowa, która opracowywana jest przez Instytut Żywności i Żywienia

żelazo w diecie

Żelazo w diecie

Żelazo to mikroelement, który jest jednym z najważniejszych składników mineralnych,

dieta 1200 kcal

Dieta 1200 kcal

Chcesz możliwie jak najbardziej przyspieszyć utratę wagi? To doskonale trafiłaś,