Informujemy, że w dniach 1–6 stycznia 2025 r. dostawy nie będą realizowane. Zamówienia złożone w tym okresie zostaną dostarczone od 7 stycznia.

Dieta przy stomii. Co może jeść osoba ze stomią?

Stomia
W chirurgicznym leczeniu poważnych chorób przewodu pokarmowego często wykorzystywana jest stomia. Pacjenci, którzy przeszli operację jej wyłonienia, powinni zwracać szczególną uwagę na to, co jedzą. Dieta przy stomii ma kluczowe znaczenie dla wspierania prawidłowego funkcjonowania organizmu i poprawy pracy układu trawiennego. Poniższy poradnik żywieniowy ma na celu pomóc osobom ze stomią w zbilansowaniu diety oraz uzupełnieniu jej o niezbędne składniki pokarmowe, co pozwoli na poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Czym jest stomia i jakie wyróżnia się jej rodzaje?

Przykład stomii

Stomia to wytworzone operacyjnie połączenie między przewodem pokarmowym lub układem moczowym a skórą na brzuchu. Najczęstszą przyczyną jej wyłonienia jest choroba nowotworowa jelit, odbytu lub okrężnicy, ale wskazaniem do jej wykonania mogą być również:

  • nieswoiste schorzenia zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna),
  • urazy okrężnicy lub odbytnicy,
  • niedrożność mechaniczna jelit,
  • rozlane kałowe zapalenie otrzewnej,
  • mnoga dziedziczna polipowatość jelita grubego.

Zabiegi operacyjne zakończone wytworzeniem stomii jelitowej dla wielu pacjentów stanowią trudne doświadczenie życiowe i dają poczucie inwalidztwa. W większości przypadków ratują jednak zdrowie, a nawet życie. Stomia może zostać wykonana zarówno na jelicie grubym (kolostomia), jak i na jelicie cienkim (ileostomia).

Kolostomia to chirurgiczne wyprowadzenie światła jelita na powierzchnię jamy brzusznej. Operację przeprowadza się np. po wycięciu odbytnicy, kiedy niemożliwe jest wydalanie kału w naturalny sposób. Prawidłowa kolostomia powinna być czerwona lub purpurowa i wystawać ponad powierzchnię skóry brzucha ok. 0,5 cm. Po jej założeniu wszystkie treści jelitowe i gazy trafiają do tzw. worka stomijnego.

Ileostomia to przetoka na jelicie cienkim, która jest różowoczerwona i znajduje się 3-4 cm ponad powierzchnią skóry brzucha. Treść jelitowa wypływająca z ileostomii ma konsystencję papkowatą lub płynną – w  pierwszych tygodniach po operacji jej ilość może wynosić nawet 2 litry na dobę. W odróżnieniu od kolostomii ileostomia wymaga przestrzegania bardziej rygorystycznych zaleceń dietetycznych.

Dieta dla osób ze stomią – zalecenia żywieniowe

Jedzenie

Niezależnie od rodzaju stomii dieta po jej wyłonieniu powinna być lekkostrawna i stopniowo wzbogacana w błonnik pokarmowy. Celem żywienia z jednej strony jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, natomiast z drugiej zminimalizowanie drażniącego działania treści pokarmowej na jelito oraz uzyskanie normalizacji konsystencji stolców.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Chlorella: co powinno się o niej wiedzieć?

Zgodnie z ogólnymi zaleceniami pacjenci po operacji wyłonienia stomii powinni regularnie spożywać 5-6 niewielkich objętościowo posiłków o wysokiej wartości odżywczej. Większa ilość małych potraw ma pozytywny wpływ na produkcję enzymów trawiennych i nie obciąża zmienionej anatomicznie części jelita.

Niektóre produkty spożywcze, zwłaszcza w wersji na surowo, mogą blokować opróżnianie stomii. Należą do nich: kukurydza, seler, groszek, grzyby, orzechy i suszone owoce. Dlatego zaleca się spożywanie ich w niewielkich porcjach, po wcześniejszym zmiksowaniu lub dokładnym rozdrobnieniu.

Ze względu na pochorobowy spadek masy ciała w diecie powinna znaleźć się odpowiednia ilość pełnowartościowego i dobrze przyswajalnego białka zwierzęcego (ryby, mięso, nabiał, jaja) oraz łatwostrawne tłuszcze (oliwa, masło).

Zarówno w przypadku ileostomii, jak i kolostomii należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów. Do picia najlepiej wybierać niegazowaną wodę mineralną, ale dopuszczalna jest też słaba herbata i kawa oraz napary ziołowe. Płyny powinny być uzupełniane między posiłkami, nie w trakcie ich spożywania. Dzięki temu nie dochodzi do zaburzeń trawienia i występowania zaparć. Odpowiednia ilość płynów poprawia trawienie, wspomaga usuwanie produktów przemiany materii i ułatwia opróżnianie stomii.

Dieta przy stomii – produkty dozwolone w jadłospisie stomika

Dieta przy stomii

Produkty dozwolone w jadłospisie dla pacjentów ze stomią to przede wszystkim:

  • gotowane lub drobno posiekane warzywa: cukinia, sałata, pomidory bez skórki, marchew, dynia, pietruszka, bataty,
  • świeże owoce: jabłka, brzoskwinie, banany, morele, kiwi, borówki, jagody, truskawki,
  • produkty zbożowe: jasne pieczywo, biały ryż, makaron bezjajeczny, kasza manna, mąka pszenna,
  • nabiał i jaja: chudy twaróg, naturalne jogurty, kefiry, maślanki,
  • mięso i drób: chude ryby, cielęcina, królik, chude wędliny,
  • oleje: rzepakowy, ryżowy, lniany, z wiesiołka, z pestek winogron, oliwa z oliwek,
  • zupy dla stomii na wywarach warzywnych lub delikatnym mięsie drobiowym,
  • napoje: woda mineralna, zielona herbata, słaba kawa.

U osób po zabiegu wyłonienia stomii ilość błonnika pokarmowego w diecie powinna zostać ograniczona do 20-25 gramów na dobę.

produkty przy stomii

Jakich pokarmów unikać po zabiegu wyłonienia stomii? Produkty przeciwwskazane

Zgodnie z zasadami żywienia chorych ze stomią z diety należy wyeliminować produkty i potrawy mające działanie rozwalniające i przyspieszające perystaltykę jelit. Należą do nich:

  • warzywa: buraki, kalafior, czosnek, cebula, szczypiorek, brukselka, rzodkiewki,
  • owoce: śliwki, gruszki, czereśnie, ananas,
  • rośliny strączkowe: groch, fasola, bób, soczewica, ciecierzyca,
  • produkty mleczne: śmietana, sery dojrzewające, mleko skondensowane, tłuste twarogi, ser feta, smażone jajka,
  • wędzone ryby i mięsa: wieprzowina, baranina, parówki, pasztety, kiełbasy, konserwy,
  • tłuszcze: smalec, margaryna, słonina, boczek,
  • cukier i słodycze: dżemy, miód, czekolada, cukierki, batony, ciasta, lody, bita śmietana,
  • kolorowe napoje gazowane,
  • mocna kawa,
  • alkohol.
Ten wpis także może Cię zainteresować:  Jakie są korzyści jazdy na rowerze? Sprawdź!

Zabrania się spożywania potraw smażonych. Dopuszczalne techniki kulinarne poza gotowaniem to gotowanie na parze oraz duszenie i pieczenie bez dodatku tłuszczu.

Dolegliwości, które mogą pojawić się u osób ze stomią

Ból brzucha

Pacjenci ze stomią powinni dbać nie tylko o odpowiednią dietę, ale także uważnie obserwować reakcje organizmu podczas wprowadzania nowych pokarmów. Najczęstszymi dolegliwościami pojawiającymi się u osób po tego typu zabiegu są biegunki i zaparcia.

Biegunki

Przyczyną stolca biegunkowego najczęściej są błędy żywieniowe lub nadmierne spożycie błonnika. W takiej sytuacji należy zadbać o prawidłowe nawodnienie, eliminację mleka (laktoza wzmaga fermentację w obrębie układu pokarmowego) oraz spożywanie produktów łatwostrawnych. W przypadku ostrej biegunki należy zaczerpnąć profesjonalnej porady medycznej.

Zaparcia

Zbyt rzadkie oddawanie stolca (rzadziej niż trzy razy w tygodniu) najczęściej ma związek z niewłaściwą dietą. Nieodpowiednie żywienie sprzyja zaleganiu mas kałowych o twardej konsystencji, co prowadzi do wzdęć i bólu brzucha. Pacjentom z takimi objawami poleca się włączenie do diety pokarmów pomagających likwidować nieprzyjemne dolegliwości: żurawinę, natkę pietruszki, jogurty naturalne.

Przykładowy jadłospis dla osób na diecie po stomii

PONIEDZIAŁEK
Śniadanie jasne pieczywo z twarożkiem z ogórkiem i koperkiem
Obiad zupa krem z warzyw
Kolacja jabłka pieczone z miodem i gotowanymi płatkami owsianymi

WTOREK
Śniadanie omlet z cukinią i pomidorem
Obiad leczo z kurczakiem
Kolacja sałatka z mozzarellą i kaszą kuskus

ŚRODA
Śniadanie tosty z wędliną i jajkiem
Obiad tarta na spodzie jaglanym ze szpinakiem i łososiem
Kolacja pieczone warzywa z serem twarogowym

CZWARTEK
Śniadanie ryż na mleku z gotowanym jabłkiem
Obiad ziołowa pierś z indyka
Kolacja waniliowy budyń z tapioki

PIĄTEK
Śniadanie owsianka z malinami
Obiad zapiekana cukinia z łososiem i sosem jogurtowym
Kolacja kasza gryczana z dynią Hokkaido

Właściwie zbilansowana dieta u osób ze stomią

Okres rekonwalescencji po operacyjnym wyłonieniu ujścia jelit na powłoce brzusznej trwa zazwyczaj około 3 miesięcy. To czas, kiedy bardzo ważne jest wdrożenie zasad prawidłowego odżywiania. Stomicy nie muszą wprowadzać drastycznych zmian w sposobie żywienia, ale potrzebują czasu, by zorientować się, które produkty im służą, a które wywołują dyskomfort. Poza zaleceniami ogólnymi należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz zapobieganiu niedoborom witamin i minerałów, w tym witaminy B12, kwasu foliowego, sodu, potasu. Właściwie zbilansowana dieta warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu i pomaga zminimalizować objawy ze strony układu pokarmowego.

Bibliografia:

  1. D. Salska, Zrozumieć stomię. Księga stomii, Dokumentacja procesu twórczego, Łódź 2021, s. 14-32,
  2. L. Pachocka, A. Urbanik, Stomia jelitowa – epidemiologia, rys historyczny, zasady wyłaniania i rodzaje stomii jelitowych, Problemy Higieny i Epidemiologii 2014, 95(3), s. 586-590,
  3. H. Stolińska, Żywienie osób ze stomią. Dieta specjalna czy indywidualne podejście?, Fundacja Stomalife, s. 2-19,
  4. https://diety.nfz.gov.pl/images/ebooki/dietoterapia-ksiazka-kucharska-stomia-nfz-online.pdf [dostęp 9.12.2024],
  5. https://medicam.pl/wp-content/uploads/2022/01/Dieta_po_wyonieniu_stomii.pdf [dostęp 9.12.2024].

Autor: Redakcja Zdrowy Catering. Artykuł napisany przy współpracy z dietetykiem – Weroniką Knapczyk.

Inne ciekawe wpisy:

czym jest stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny to zaburzenie równowagi między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami.