Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@zdrowycatering.pl

Dieta jabłkowa

Dieta jabłkowa to jedna z najbardziej restrykcyjnych diet o prostych zasadach. Najlepiej przejść na tę dietę jesienią, ponieważ jabłka to sezonowe owoce rosnące w naszym kraju — jeśli masz taką możliwość, dostarczaj organizmowi świeżych jabłek. Ta monodieta zyskała popularność dzięki szybkim efektom — na diecie jabłkowej można zrzucić nawet 10 kg w ciągu tygodnia. Oprócz tego dieta jabłkowa charakteryzuje się także zdrowotnymi właściwościami, jednak jej długotrwałe stosowanie nie jest zalecane przez specjalistów. Poznaj zasady diety jabłkowej i sprawdź, czy jest to zdrowy sposób na odchudzanie!
dieta jabłkowa zasady

Na czym polega dieta jabłkowa? Zasady

Głównym składnikiem diety są jabłka. Dieta występuje w dwóch wariantach — mniej rygorystyczna wersja diety, gdzie jabłka są tylko dodatkiem do odpowiednio zbilansowanych posiłków oraz restrykcyjny sposób żywienia, podczas którego je się tylko jabłka. Uważa się, że dieta jabłkowa to także odpowiedni sposób na detoks organizmu, ale nie powinno się jej stosować dłużej niż 3 dni — ze względu na zbyt ograniczone dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Przed rozpoczęciem diety jabłkowej powinno się przyzwyczaić swój organizm do takiej zmiany. Na kilka dni przed należy jeść tylko lekkie posiłki o niskiej kaloryczności, wykluczyć podjadanie słodyczy i niezdrowych przekąsek oraz picie alkoholu i kawy. Zasady diety jabłkowej i chęć jej wprowadzenia powinno się omówić ze swoim lekarzem.

Oczyszczające właściwości diety jabłkowej

Mówi się, że dieta jabłkowa ma silne właściwości oczyszczające. Jabłka są bogatym źródłem błonnika i innych przeciwutleniaczy. Błonnik pokarmowy wspomaga pracę jelit i usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Czy to dobry sposób na oczyszczanie organizmu? Ile dietetyków, tyle różnych opinii na ten temat…

Dieta jabłkowa a niezbędne składniki odżywcze

Diety polegającej na dostarczaniu każdego dnia samych jabłek nie można stosować zbyt długo. Zaleca się jedynie stosowanie jej przez kilka dni, ponieważ organizm musi otrzymywać od nas wszystkie niezbędne składniki mineralne, żeby prawidłowo funkcjonować.

Wartości odżywcze jabłek

Skórka jabłek zawiera bardzo cenne dla organizmu składniki — pektyny, które oczyszczają organizm i zmniejszają wchłanianie cholesterolu, a także zapobiegają zaparciom. Najwięcej pektyn jest w gniazdach nasiennych, ale ich się zazwyczaj nie je. Warto więc nie obierać jabłek i jeść je ze skórką.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Buraki — właściwości
dieta jabłkowa przykładowy jadłospis

Kto może przejść na dietę jabłkową?

Dieta jabłkowa polecana jest osobom, które chcą przeprowadzić kilkudniową kurację detoksykującą. Jest skierowana dla osób, które cieszą się doskonałym zdrowiem oraz tym, którzy cierpią na problemy związane z pasożytami przewodu pokarmowego.

Dieta jabłkowa jest wskazana jedynie dla tych osób, które są w pełni zdrowie. Podczas jej stosowania najlepiej zrezygnować z wykonywania ćwiczeń oraz większego wysiłku fizycznego, ponieważ może dojść do osłabienia i przeciążenia organizmu.

Dieta jabłkowa — przeciwwskazania

Dieta jabłkowa, jak wszystkie restrykcyjne sposoby żywienia, jest niepełnowartościową dietą, która nie dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jej stosowanie może wiązać się ze znacznym osłabieniem organizmu. Może powodować także bóle brzucha i mięśni czy wzdęcia.

Diety jabłkowej kategorycznie nie mogą stosować:
– osoby z wrażliwym żołądkiem i skłonnościami do zgagi,
– chorujący na zespół jelita drażliwego,
– osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna,
– kobiety w ciąży i karmiące piersią,
– sportowcy, którzy potrzebują przecież wielu składników mineralnych, a także białka, by zregenerować swój organizm po wysiłku.

efekty diety jabłkowej

Przykładowy jadłospis diety jabłkowej

Restrykcyjna dieta jabłkowa opiera się na spożywaniu samych jabłek. Mniej wymagająca wersja tej diety dopuszcza posiłki, których jabłka są jedynie urozmaiceniem.

Sprawdź nasze propozycje dań, które można przyrządzić z jabłkami:
– omlet z musem jabłkowym,
– pierś z pieca z brokułami i duszonymi jabłkami,
– jabłka zapiekane z rodzynkami,
– koktajl z jabłek z imbirem i cynamonem,
– owsianka z jabłkiem i miodem,
– grillowana ryba z jabłkami i szpinakiem,
– naleśnik z jabłkiem,
– jogurt naturalny z kawałkami jabłka.

Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu! Pij dużo wody i w swoje codzienne menu możesz wprowadzić także herbatki ziołowe.

Efekty — dieta jabłkowa

Dieta jabłkowa stosowana przez kilka dni oczyści organizm z toksyn i wzmacnia układ immunologiczny. Wyeliminowanie słodyczy, alkoholu oraz kawy z dziennego jadłospisu możesz wprowadzić na zawsze 😉 Organizm odwdzięczy się i wprawi Cię każdego dnia w dobry nastrój.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Zalety cateringu dietetycznego - co daje dieta pudełkowa?

Na co jeszcze dieta jabłkowa ma pozytywny wpływ?
– poprawia wygląd skóry,
– łagodzi bóle reumatyczne,
– zapobiega miażdżycy,
– obniża poziom cholesterolu.

Ile można schudnąć na diecie jabłkowej?

Mówi się, że to jedna z najlepszych diet odchudzających, po których zauważysz błyskawiczne efekty. Ten sposób odżywiania przyspiesza przemianę materii, czego skutkiem jest zmniejszenie masy ciała. Czy to skuteczna dieta odchudzająca? Raczej nie. Istnieje duże ryzyko efektu jojo po diecie jabłkowej, ponieważ tuż po zakończeniu diety organizm będzie chciał się przygotować na moment, w którym znów wystawisz go na skrajne wycieńczenie i zacznie na tę chwilę magazynować energię — w postaci tłuszczu.

Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety, skonsultować ją z lekarzem.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta jajeczna

Dieta jajeczna

Dieta jajeczna to plan żywieniowy, który skupia się na spożywaniu