Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@zdrowycatering.pl

Dieta 3000 kcal

Trenujesz? Kilka razy w tygodniu chodzisz na siłownię? A więc Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne jest większe, niż u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Dieta 3000 kcal to dieta wysokokaloryczna skierowana głównie do sportowców. Zapewni Ci odpowiednią ilość składników odżywczych. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta o takiej kaloryce i do jakich zasad powinieneś się stosować. Na jakie efekty możesz liczyć? Odpowiadamy na te podstawowe pytania dotyczące diety 3000 kcal!
dieta 3000 kcal, zbilansowana dieta

Zasady stosowania diety 3000 kcal na masę mięśniową

Jeśli Twój cel to zbudowanie masy mięśniowej w zdrowy sposób, czyli bezpieczne przybranie na wadze, to dieta 3000 kcal jest dla Ciebie. To idealny sposób na to, aby zdrowo przytyć, bo odpowiednio zbilansowana dieta 3000 kcal jest pełna niezbędnych składników odżywczych i składników mineralnych.

Główna zasada diety 3000 kcal to dostarczanie posiłków o kaloryczności 3000. Ale mają to być nie byle jakie posiłki, tylko prawidłowo zbilansowane! Powinny zawierać odpowiednie ilości witamin i składników mineralnych. W planowaniu codziennej diety należy wziąć pod uwagę zdrowe produkty, które zapewnią odpowiednią ilość energii. Sprawdź, jakie produkty powinny znaleźć się w codziennej diecie 3000 kcal.

Lista produktów w diecie o kaloryczności 3000

Zwiększ swoją masę ciała na produktach dobrej jakości! W wysokokalorycznej diecie ważną rolę odgrywają dodatki tłuszczowe, jak olej, awokado, orzechy, suszone owoce. Przy niewielkiej objętości dostarczają one spore ilości kalorii. 

Zdrowa dieta powinna zawierać:

  • warzywa i owoce – awokado, kukurydza, ziemniaki, groch, pomidory, papryka, banany, winogrona, mango. Możesz też sięgać po suszone owoce, które dostarczają porządnej dawki błonnika.
  • chude mięso – chude mięso drobiowe, chude mięso wołowe oraz tłuste gatunki ryb (łosoś, sardynki, śledzie, makrela). 
  • produkty zbożowe – płatki owsiane, pieczywo razowe, ryż brązowy, kasza jaglana, gryczana, jęczmienna, płatki owsiane, orkiszowe, komosa ryżowa, makaron pełnoziarnisty.
  • nabiał i produkty mleczne – jogurt grecki, mleko, kefir, maślanka, sery różnego rodzaju.
  • zdrowe tłuszcze – oleje roślinne, pestki dyni, orzechy włoskie, nasiona słonecznika, olej rzepakowy i lniany,
  • nasiona roślin strączkowych – groch, soczewica, ciecierzyca, fasola.
Ten wpis także może Cię zainteresować:  Jak zmotywować się do diety

Produkty zakazane w zdrowej diecie

Będąc na zdrowej diecie, należy unikać wysokokalorycznych o niskiej wartości odżywczej — to puste kalorie. Odstaw słodycze, słone i słodkie przekąski, gotowe dania, tłuste gatunki mięs, wyroby cukiernicze, napoje słodzone i gazowane. W skrócie: wszystko, co niezdrowe. Ogranicz też spożywanie alkoholu.

Wszystkie niezdrowe przekąski zwiększają ryzyko chorób serca oraz zaburzeń układu pokarmowego. Oczywiście od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na mały cheat meal, ale nie przesadzaj. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, to powinieneś stosować się do zasad piramidy żywienia.

Uważaj, bo nadmierna prędkość przybierania na wadze może doprowadzić do problemów trawiennych. Bezpieczne i zdrowe tycie wynosi od 0,5 do 1 kg na tydzień. W przypadku osób, które cierpią na dużą niedowagę, przy stosowaniu diety 3000 kcal mogą przybierać nawet 2 kg tygodniowo i będzie to w porządku.

jak zwiększyć masę ciała dieta 3000 kcal

Dla kogo dieta 3000 kcal?

Z reguły dietę 3000 kcal stosuje się na przyrost masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej. Zwłaszcza zalecana jest w kilku sytuacjach:

  • osobom, które wykazują większą aktywność fizyczną i potrzebują zdecydowanie więcej energii do regeneracji oraz utrzymania obecnej masy mięśniowej,
  • osobom, które mają problem z otyłością i chcą zmniejszyć masę swojego ciała. Dla takich osób spożywanie tylko posiłków 3000 kcal dziennie to duże wyzwanie. Nawet przy niskiej aktywności fizycznej osoby otyłe mogą mieć zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 3500-4000 kcal, dlatego taka dieta może oznaczać szereg wyrzeczeń.

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, to wybierz dietę o mniejszej kaloryczności. Z reguły u większości osób dorosłych sprawdza się dieta 2000 kcal, która zapewnia odpowiedniej ilość składników odżywczych.

Jak zwiększyć masę ciała?

Jak zbudować masę mięśniową? Na początek wylicz swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, które będzie wyznacznikiem tego, czy dieta 3000 kcal będzie dla Ciebie odpowiednia. Aby idealnie dopasować kaloryczność posiłków, możesz też skorzystać z darmowej porady naszego dietetyka.

Oprócz prawidłowo dopasowanej diety trenuj. Na zwiększenie masy ciała wskazane są treningi siłowe.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Choroby alergiczne a dieta. Przebieg alergii pokarmowej

Efekty stosowania diety 3000 kcal

Zastanawiasz się, ile można schudnąć na diecie 3000 kcal? Tempo przyrostu masy ciała zależne jest od indywidualnych predyspozycji — wszystko zależy od rodzaju spożywanego jedzenia, poziomu aktywności fizycznej oraz jakości odpoczynku czy też snu. Ogromnie ważne jest także odpowiednie nawodnienie.

Dieta 3000 kcal może pomóc w odchudzaniu tylko w sytuacji, gdy Twoje dzienne zapotrzebowanie jest dużo większe. W takim przypadku oczekiwać szybkich efektów redukcji. Najczęściej jednak na diecie 3000 kcal obserwuje się przyrost wagi. Jeśli oprócz diety, zwiększysz także podaż białka, to możesz liczyć na wymarzone efekty.

dieta na przytycie przykładowy jadłospis dieta 3000 kcal

Nagły wzrost masy mięśniowej — na to uważaj!

Zbyt szybkie tycie odbija się także na wyglądzie, ponieważ na rozciągniętej skórze mogą pojawić się rozstępy. Nagły wzrost masy mięśniowej może z kolei utrudniać sportowcom treningi. Mówi się, że zdrowe tempo przybierania na masie to około 0,5 kg w skali tygodnia. Zbyt szybki przyrost masy ciała może doprowadzić do rozstępów i utrudniać przebieg treningów.

Przykładowy jadłospis diety 3000 kcal

Śniadanie: Proteinowa tapioka z nutellą śliwkową i morelą suszoną

II śniadanie: Sałatka na bazie serka wiejskiego z warzywami i wędliną podana z pieczywem chrupkim

Obiad: Kurczak w sosie pieprzowym z kaszą pęczak i surówką z papryki, pomidora i ogórka

Podwieczorek: Shake czekoladowo-bananowy z nutą mięty

Kolacja: Zupa krem z ogórków kiszonych z grzankami

Jeśli masz problem z podjadaniem lub uwielbiasz słodycze i nie wyobrażasz sobie dnia bez słodkiej przekąski, to ratuj się masłem orzechowym. Masło orzechowe z jabłkiem to najlepsza i najzdrowsza słodycz!

Nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie z prawidłowym komponowaniem pełnowartościowych posiłków? Obawiasz się, że nie masz na ten temat wiedzy i nie znajdziesz czasu na gotowanie? Oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i wybierz odpowiednią dietę pudełkową. Oferujemy kilka odpowiednio zbilansowanych diet, które zaskoczą Cię różnorodnością i wyśmienitym smakiem. Catering dietetyczny pomoże Ci osiągnąć wyznaczone cele. Zaoszczędzisz czas, który musiałbyś poświęcić na liczenie kalorii, kontrolowanie składników odżywczych i witamin oraz gotowanie. Zamiast tego postaw na gotowe dania, skup się na swoich treningach i obserwuj efekty swoich działań — czas na dobre zmiany. 

Sprawdź również:

dieta 1500 kcal

dieta 2000 kcal

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta wikinga

Dieta wikinga

Chcesz wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojej codziennej diety i

dieta 1800 kcal

Dieta 1800 kcal

Dieta 1800 kcal to sposób żywienia, który uwzględnia dokładnie taką