Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@zdrowycatering.pl

Czy warto kupować zdrową żywność z marketu? 

Kobieta wybierająca ekologiczną żywność w markecie

Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy spożywanie produktów eko rzeczywiście jest w stanie wpływać na zdrowie i samopoczucie. Porównanie składu żywności konwencjonalnej i pożywienia pozyskiwanego z hodowli ekologicznych od jakiegoś czasu stanowi przedmiot gorącej dyskusji naukowców. Jeśli jesteś ciekaw różnic pomiędzy wartością odżywczą pokarmów organicznych a konwencjonalnych, zapraszamy Cię do lektury poniższego tekstu. Wyjaśniamy w nim, czym dokładnie jest zdrowa żywność, w jaki sposób powstaje i czym kierować się, by odnaleźć prawdziwe ekologiczne produkty na sklepowych półkach.

Czym jest żywność ekologiczna i w jaki sposób jest wytwarzana?

Zanim przejdziemy do omówienia podstawowych różnic między żywnością konwencjonalną a ekologiczną, zatrzymajmy się na chwilę przy definicji żywności organicznej. Według obowiązujących przepisów mianem tego typu pożywienia określa się produkty, które zostały wyprodukowane metodami niestanowiącymi zagrożenia dla środowiska i zawierają co najmniej 95 % składników ekologicznych.

Organiczne przetwory, produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, chipsy, słodycze są wytwarzane bez użycia nawozów sztucznych oraz syntetycznych środków ochrony roślin. Przy wytwórstwie produktów bio nie stosuje się też organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO), a podstawą nawożenia hodowli są naturalne komposty, oborniki i nawozy zielone.

Z tego względu skład ekologicznej żywności jest korzystniejszy dla zdrowia człowieka. Wyniki badań pokazują, że regularne spożywanie produktów organicznych jest powiązane z niższym ryzykiem wystąpienia nadwagi, otyłości i schorzeń przewlekłych, w tym cukrzycy typu II oraz chorób nowotworowych.

Czym się różnią produkty ekologiczne od żywności konwencjonalnej? Jakość prozdrowotna zdrowej żywności eko

oznaczenie produktu organicznego

Zwrot ku naturze to jeden z globalnych trendów, który staje się coraz bardziej popularny. Nic więc dziwnego, że z roku na rok wzrasta popyt na certyfikowaną żywność organiczną. Produkty wytworzone według ściśle określonych zasad rolnictwa ekologicznego są nie tylko smaczniejsze, ale także zdrowsze, gdyż zawierają więcej składników odżywczych takich jak witaminy, minerały, błonnik, antyoksydanty. Poniżej prezentujemy najważniejsze różnice pomiędzy żywnością konwencjonalną a ekologiczną. Sprawdź, jakie są podstawowe zalety produktów organicznych.

Produkty ekologiczne w diecie zawierają więcej witamin i minerałów

Pierwszym powodem, dla którego warto zadbać o włączenie do diety produktów ekologicznych, jest większa zawartość witamin i składników mineralnych. Są to związki, które w organizmie człowieka pełnią wiele ważnych funkcji: wspierają trawienie, chronią układ nerwowy, wzmacniają odporność, dbają o prawidłowy stan kości i zębów. Im więcej makro i mikroelementów w pożywieniu – tym lepiej dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Alkohol a odchudzanie

Stanowią źródło naturalnych antyoksydantów

Spożycie żywności pochodzącej z gospodarstw ekologicznych to także możliwość dostarczenia organizmowi większej ilości naturalnych antyoksydantów, które pozwolą Ci dłużej cieszyć się dobrą kondycją organizmu i sprężystą skórą bez zmarszczek. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy mają szczególne znaczenie w profilaktyce otyłości, schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz chorób nowotworowych.

Odznaczają się brakiem pestycydów i szkodliwych metali ciężkich

Kadm, ołów, arsen, rtęć – to tylko kilka przykładowych metali ciężkich, które regularnie dostarczane do organizmu z pożywieniem (a także z zanieczyszczonym powietrzem) zwiększa ryzyko przewlekłych schorzeń takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, choroby neurodegeneracyjne. Organizm człowieka ma zdolność do ich usuwania, jednak ich zbyt duża kumulacja w tkankach może utrudniać proces detoksykacji. Wybór produktów pochodzących z rolnictwa ekologicznego to gwarancja, że żywność jest zdrowsza i wolna od wyżej wymienionych związków. Produkty oznaczone symbolem eko zawierają też mniej pestycydów. Ich największą obecność stwierdzono w owocach i warzywach takich jak truskawki, pomidory, ogórki, brokuły, papryka, zboża i herbata.

Mają niską zawartość azotanów i azotynów

Liczne badania wskazują, że ekologiczne produkty zawierają nie tylko więcej składników odżywczych, ale także mniej azotanów i azotynów. Spożywane sporadycznie nie są szkodliwe dla organizmu, jednak istnieje ryzyko, że w ściśle określonych warunkach przekształcą się w toksyczne związki. Regularne jedzenie pożywienia zanieczyszczonego tymi substancjami może zwiększać ryzyko nowotworu żołądka, jelit, przełyku, jajników oraz piersi. Co więcej, azotyny mogą powodować methemoglobinemię, która skutkuje upośledzeniem transportu tlenu. Dlatego warto uważnie czytać etykiety i w miarę możliwości sięgać po pokarmy, które pochodzą z certyfikowanej hodowli ekologicznej.

Zawierają więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych

Kolejnym argumentem sprawiającym, że bio produkty spożywcze zdobywają coraz większą popularność, jest wyższa zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3. Jak powszechnie wiadomo, zdrowe tłuszcze obecne w olejach roślinnych czy w tłustych rybach morskich pozytywnie wpływają na pracę układu krążeniowego, pomagają obniżyć poziom trójglicerydów we krwi, a także wykazują właściwości przeciwzapalne. Wykazano, że nabiał (mleko i inne produkty mleczne) pochodzący od krów z gospodarstw ekologicznych jest pełnowartościowy, gdyż cechuje się wyższym poziomem kwasu linolowego CLA. Związek ten m.in. przyczynia się do zwiększenia ilości przeciwciał ochronnych, przez co wspomaga prawidłowe funkcjonowanie systemu immunologicznego.

Są wolne od antybiotyków zakłócających pracę organizmu

Udowodniono, że nawet niewielkie ilości antybiotyków przyjmowane z pożywieniem przez dłuższy czas mają niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Substancje, które zabijają bakterie lub hamują ich wzrost, najczęściej znajdują się w mięsie oraz w produktach pochodzenia zwierzęcego. Warto też dodać, że wielu producentów żywności podaje zwierzętom antybiotyki w celach profilaktycznych. Tego typu preparaty nie tylko powodują wytworzenie w organizmie człowieka lekoopornych szczepów bakteryjnych, ale także zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Mogą też odkładać się w komórkach i powodować różne choroby, w tym nowotworowe. Dlatego jeśli chcesz odżywiać się zdrowo i racjonalnie, zadbaj, aby w Twojej diecie znajdowało się mniej mięsa. Twój organizm na pewno Ci za to podziękuje.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Żelazo: jakie ma właściwości?
Zapamiętaj! Produkty ekologiczne charakteryzują się wyższą zawartością witamin, minerałów i antyoksydantów oraz brakiem szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie i antybiotyki.

Czym się kierować, by odnaleźć prawdziwe produkty ekologiczne? Jak się nie pogubić w gąszczu oznaczeń typu fit, organic i bio?

Kobieta czytająca etykietę produktu

Miłośnicy zdrowego trybu życia coraz chętniej sięgają po produkty organiczne. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób odróżnić prawdziwe artykuły bio od konwencjonalnych. Sytuację utrudnia fakt, że producenci zamieszczają na opakowaniach się różne symbole i znaki. Na etykietach często można też odnaleźć informacje takie jak np. „przyjazne dla środowiska”, „neutralne dla klimatu”, „wyprodukowane z poszanowaniem praw zwierząt”.

Zgodnie z regulacjami obowiązującymi na terenie całej Unii Europejskiej produkty organiczne to takie, na których widnieje charakterystyczne zielone logo euroliścia. Wybierając odpowiednie artykuły, czy to pochodzenia roślinnego, czy zwierzęcego, warto więc uważnie czytać etykiety. Podstawowe informacje, jakie producent powinien umieścić na opakowaniu to:

  • nazwa produktu,
  • dane wytwórcy,
  • data produkcji,
  • okres przydatności do spożycia,
  • miejsce pochodzenia surowców rolniczych.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że określenia zamieszczane na etykietach takie jak bio, ekologiczny i organiczny znaczą to samo. W każdym przypadku gwarancją produktu ekologicznego jest unijne logo euroliścia.

Ekologiczna żywność – włącz do swojej diety naturalne, niepryskane i jak najmniej przetworzone pokarmy

Rynek artykułów ekologicznych w Polsce od ponad dwóch dekad rozwija się niezwykle dynamicznie. Produkty organiczne kupujemy przede wszystkim ze względu na troskę o zdrowie, gdyż są bezpieczniejsze, nie zawierają metali ciężkich i wyróżniają się pod względem walorów smakowych. Spożywanie nieprzetworzonych pokarmów pozytywnie wpływa na stan zdrowia i długość życia. Najzdrowsze są organiczne warzywa i owoce – powinno się je dostarczać organizmowi w pięciu-sześciu porcjach dziennie. Dla zdrowia człowieka niezbędne są też naturalne produkty bogate w białko, zdrowe tłuszcze oraz produkty zbożowe. Warto znaleźć na nie miejsce w swojej codziennej diecie.

Jeżeli chcesz się zdrowo odżywiać, ale nie masz czasu na gotowanie – sprawdź nasz catering dietetyczny. Oferujemy różne diety, znajdziesz u nas m.in.: dietę keto czy dietę wegetariańską. Zobacz naszą ofertę i wybierz dietę idealną dla siebie!

Kupować w marketach czy nie?

Tak, warto kupować żywność ekologiczną w marketach, jeśli zależy nam na produktach bogatych w wartości odżywcze i wolnych od sztucznych dodatków.  Pamiętaj, że samo oznaczenie „eko” na opakowaniu nie zawsze gwarantuje, że produkt spełnia standardy ekologiczne. Niestety, niektórzy producenci stosują „zielony marketing”, wykorzystując wrażenie ekologiczności dla promocji produktów, które mogą nie być całkowicie zgodne z zasadami rolnictwa ekologicznego. Aby mieć pewność co do pochodzenia i jakości produktów, warto sprawdzać etykiety i szukać certyfikatu „euroliścia”.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta 2500 kcal

Dieta 2500 kcal

Wiele mówi się o niskoenergetycznych dietach odchudzających, a odpowiednio zbilansowane

dieta gaps

Dieta GAPS

Dieta GAPS to plan żywieniowy, który został opracowany przez Natashę

dieta bez węglowodanów

Dieta bez węglowodanów

Dieta niskowęglowodanowa należy do listy diet eliminacyjnych, które charakteryzują się