Spis treści:
Czym jest deficyt kaloryczny?
Deficyt kaloryczny to nic innego jak ujemny bilans kalorii. Ustala się go zazwyczaj w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Stosowanie się do zasad deficytu kalorycznego sprawia, że odchudzanie jest skuteczne — bez efektu jojo. Kaloryczny deficyt powinien być dobierany w sposób indywidualny, tak aby uwzględniał zapotrzebowanie energetyczne organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Sprawdź, jak go obliczyć!
Jak obliczyć deficyt kaloryczny? Kalkulator kalorii
W jaki sposób obliczyć czy jesteśmy w deficycie kalorycznym? Przede wszystkim ilość kalorii musi być dopasowana do Twojej obecnej masy ciała, dlatego musisz znać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jak? Aby obliczyć deficyt kaloryczny, najlepiej skorzystać z naszego darmowego kalkulatora kaloryczności! Wystarczy podać podstawowe informacje jak: waga, wzrost, płeć, wiek współczynnik aktywności fizycznej. W formularzu zapytamy także o to, czy jesz mięso oraz jaki jest Twój wymarzony cel.
Pamiętaj jednak, że zbyt duży deficyt kaloryczny niesie ze sobą poważne konsekwencje — w chudnięciu nie chodzi o głodówki, a o stopniowe wprowadzanie zdrowych nawyków i przyzwyczajanie organizmu do nowej diety. W przypadku osób, które dopiero zaczynają tę przygodę, najlepiej jest skorzystać z porady dietetycznej. Zdrowy Catering oferuje taką pomoc w cenie diety — obliczysz wtedy swój deficyt, który jest niezbędny do podjęcia spektakularnych zmian w Twoim życiu! Spadek masy ciała zaobserwujesz szybciej, niż myślisz.
Odchudzanie — ile kalorii dziennie powinno się spożywać?
W momencie, gdy poznasz swoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne, z łatwością dobierzesz (sam bądź z pomocą specjalisty ds. żywienia), ile dokładnie kalorii możesz spożyć w ciągu dnia. Takie ustalenie pomoże Ci szybko, ale przede wszystkim zdrowo zrzucić zbędne kilogramy. Uznaje się, że do skutecznego odchudzania wystarczy 200-400 kcal mniej, ale najlepiej, jeśli skonsultujesz to ze specjalistą. Każda nowa dieta powinna przebiegać w kontakcie z lekarzem.
Za duży deficyt kaloryczny — konsekwencje
Dostarczenie mniejszej liczby kalorii niż organizm potrzebuje, sprawi, że nie będzie miał skąd pobierać energię do codziennego funkcjonowania.
Co może być efektem zbyt dużego deficytu kalorycznego? Poniżej tylko kilka z przykładów, co może dziać się z organizmem w takiej sytuacji:
– nadmierne wygłodzenie,
– zwykle wywołuje efekt jojo po zakończeniu odchudzania,
– problemy skórne,
– wypadanie włosów,
– zaburzenia hormonalne,
– problemy ze skupieniem i zaniki pamięci.
Drastyczne odchudzanie może być przyczyną poważnych dolegliwości, a czasami powoduje śpiączkę. Pamiętaj, że stosując restrykcyjną dietę, nie osiągniesz wymarzonego celu, a jedynie pogorszą stan zdrowia.
Dieta redukcyjna — podstawowe zasady
Deficyt energetyczny ściśle łączy się z dietą redukcyjną, ponieważ, aby schudnąć musisz jeść o wiele mniej niż w poprzednim planie żywieniowym. Na redukcji trzeba stosować się do zasad zdrowego odżywiania. Nawet kilka kalorii więcej niż początkowo ustaliłeś, może zaburzyć cały proces. Na diecie redukcyjnej unikaj cheat day. Lepiej trzymać się postanowienia i móc obserwować efekty szybciej.
Zazwyczaj diety redukcyjne rozpoczynają się już od 1250 kcal dla kobiet i 1800 kcal dla mężczyzn, jednak wszystko zależy od wagi początkowej i stylu życia. Jeśli Twój poziom aktywności fizycznej jest duży, będziesz potrzebować więcej kalorii niż osoba, która wykonuje pracę biurową i na co dzień mało się rusza. W diecie redukcyjnej dobrą wiadomością jest to, że nie musisz rezygnować z żadnego artykułu spożywczego! Trzeba tylko pamiętać o ustalonej liczbie kalorii. Dieta o tak małej kaloryce musi być bogata w składniki najlepszej jakości od sprawdzonych dostawców. Nie może zabraknąć:
– świeżych warzyw i owoców,
– produktów pełnoziarnistych,
– zdrowych tłuszczów roślinnych,
– pełnowartościowego białka,
– chudego mięsa.
Unikaj słodkich i słonych przekąsek oraz napojów gazowanych, a szerokim łukiem omijaj restauracje typu fast food. Możesz przygotować sobie słodki fit deser. Takie zdrowe zamienniki słodyczy nie raz ratują proces całej diety i sprawiają, że przejście przez nią jest łatwiejsze! Pamiętaj też, żeby jeść regularnie — najlepiej co 3-4 godziny i odpowiednio nawadniać swój organizm. Jeśli nie lubisz wody — dorzuć do niej garść ulubionych świeżych owoców, które wzbogacą jej smak. Możesz także pić zioła i świeżo wyciskane soki. Szybciej zobaczysz efekty odchudzania, jeśli zdrową dietę połączysz z dopasowanym do siebie programem ćwiczeń. Na początek wystarczą nawet małe kroki jak wybór schodów zamiast windy albo spacery po pracy.
Catering dietetyczny najlepszym wyborem podczas odchudzania
Masz problem z motywacją i utrzymaniem diety? Możemy pomóc! Zdrowy Catering doskonale wie, że każdy człowiek czasami ma ochotę na małe co nieco! Nasze gotowe posiłki zostały opracowane tak, aby w ciągu kilku dni w paczkach z jedzeniem znalazły się też zdrowe desery, słodkie śniadania, pyszne owoce i świeże warzywa. Nad przygotowaniem zdrowych dań czuwają doświadczeni kucharze. Zadzwoń już dziś i porozmawiaj z naszym dietetykiem o tym, jak zredukować masę ciała. Przekonaj się, że to nie takie trudne! Dostarczymy Ci gotowe posiłki pod wskazany adres — z nami nawet na redukcji nie będziesz głodny!
Dowozimy do takich miast jak:
- Catering dietetyczny Kraków
- Catering dietetyczny Warszawa
- Catering dietetyczny Katowice
- Catering dietetyczny Wrocław
- Catering dietetyczny Poznań
Więcej miejscowości znajdziesz tutaj: Zasięg Dostaw