Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@zdrowycatering.pl

Co pić podczas upałów? Zadbaj o nawodnienie!

Co pić podczas upałów? Zadbaj o nawodnienie!

Woda gasi pragnienie, poprawia pamięć i koncentrację, przyspiesza usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, zapewnia skórze jędrność i elastyczność. Jej niedobór sprawia, że narażamy się na liczne problemy zdrowotne. O prawidłowe nawodnienie powinniśmy dbać przez cały rok, jednak latem jest ono szczególnie istotne. Jak skutecznie nawadniać się, kiedy za oknem panuje wysoka temperatura, a żar leje się z nieba? Po czym poznać, że nasze ciało się odwadnia? Jakie są alternatywy dla niegazowanej wody mineralnej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zawarliśmy w poniższym artykule. Przeczytaj!

Powiązany artykuł: Co pić na odchudzanie?

Odwodnienie w czasie upałów – dlaczego jest niebezpieczne i jak uchronić przed nim organizm?

Odwodnienie w czasie upałów – dlaczego jest niebezpieczne i jak uchronić przed nim organizm?

Zanim dowiesz się, co warto jeść i pić w czasie upałów, zatrzymajmy się na chwilę przy odwodnieniu organizmu, które niestety przez wiele osób jest bagatelizowane. Odpowiednie nawodnienie to nie tylko lepsze samopoczucie, ale też prawidłowe funkcjonowanie narządów, sprawniejsze usuwanie toksyn, łatwiejsze dostarczanie tlenu do komórek. Ciało człowieka składa się z wody, która stanowi ok. 70%. Już 2% ubytku płynów powoduje, że zaczynamy czuć się gorzej, pojawiają się bóle i zawroty głowy, zmniejsza się ilość oddawanego moczu. Na skutek niedoboru elektrolitów pojawiają się też takie objawy jak:

  • zaburzenia pracy serca,
  • suchość w ustach,
  • nudności i wymioty,
  • nadmierna senność,
  • trudności z koncentracją,
  • przyspieszone tętno,
  • drgawki,
  • omdlenia.

Najbardziej podatne na ten niebezpieczny stan są niemowlęta, dzieci oraz osoby starsze. By nie dopuścić do zaburzeń pragnienia, należy wypijać od 1,5 do 2 litra wody dziennie (30 ml wody na kilogram masy ciała). O nawodnienie należy dbać szczególnie w czasie wysokich temperatur. Dietetycy zalecają, aby pić jak najwięcej, zanim jeszcze poczujesz pragnienie. Oczywiście nie musi to być sama woda. Możesz przygotować domową lemoniadę z plasterkiem cytryny lub koktajl na bazie ulubionych owoców. Dobrym źródłem wody dla organizmu są też owoce i warzywa, zwłaszcza arbuzy, melony, truskawki, pomarańcze, grejpfruty. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, ile należy pić wody, by nie dopuścić do zaburzeń pragnienia i regularnie dbać o uzupełnianie jej poziomu w organizmie.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Jak powstrzymać apetyt

Co pić podczas upałów oprócz wody?

Co pić podczas upałów oprócz wody? Sprawdź nasze pomysły na smaczne i szybkie w przygotowaniu napoje, które zapewnią Ci natychmiastowe orzeźwienie latem

Pragnienie najlepiej gasi woda w czystej postaci, niezależnie od tego, czy jest gazowana, czy nie. Jeśli jednak jej wypijanie wydaje Ci się nudne, możesz w prosty sposób urozmaicić jej smak

Poniżej prezentujemy 5 sprawdzonych przepisów na orzeźwiające napoje na lato, które wzorowo ugaszą Twoje pragnienie, a dodatkowo pobudzą zmysły niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Obecne w ich składzie owoce dostarczą Ci witamin i niewielkiej ilości węglowodanów, a także pomogą wzbogacić dietę w łatwo przyswajalny błonnik.

Lemoniada arbuzowa z dodatkiem cytryny lub limonki

Arbuza pokrój w małe kawałki, usuń pestki i zmiksuj miąższ blenderem. W ten sposób uzyskany sok arbuzowy przecedź przez sitko, a następnie połącz z niegazowaną wodą mineralną. Do smaku dodaj odrobinę miodu. Przed podaniem do lemoniady arbuzowej możesz dorzucić listki świeżej mięty lub melisy, które dodatkowo nas orzeźwią.

Koktajl truskawkowy z wodą kokosową

Koktajl truskawkowy z wodą kokosową

By ugasić pragnienie latem, możesz też sięgnąć po orzeźwiający koktajl truskawkowy na bazie wody kokosowej. Truskawki i miętę zmiksuj blenderem, przelej do dzbanka, dodaj szklankę wody mineralnej i sok z cytryny. Całość wymieszaj. Do napoju możesz dodać nasiona chia, które są bogate w potas, fosfor, sód, błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Orzeźwiająca woda lawendowa

Ta pyszna woda smakowa może stanowić świetną alternatywę dla herbat oraz świeżo wyciskanych soków. Do jej przygotowania będziesz potrzebować suszoną lub świeżą lawendę, wodę i dowolny słodzik (np. ksylitol). W garnku umieść kwiaty, zalej wodą i dodaj substancję słodzącą. Gdy syrop nabierze fioletowego koloru, połącz go ze schłodzoną wodą mineralną i delektuj się jego wyjątkowym smakiem.

Smoothie na bazie melona i truskawek

Pokrojonego na niewielkie kawałki melona zmiksuj z truskawkami oczyszczonymi z szypułek. Przelej do szklanek. Przed podaniem smoothie możesz schłodzić w lodówce i udekorować listkiem bazylii. By nieco podkręcić jego smak, możesz dodać zmiksowany miąższ z mango. Efekt na pewno pozytywnie Cię zaskoczy.

Mrożona herbata z brzoskwiniami i miętą

Mrożona herbata z brzoskwiniami i miętą

Jeszcze jednym nawadniającym napojem, który pozwoli Ci skutecznie ugasić pragnienie podczas gorących dni, jest mrożona brzoskwiniowa ice tea. By ją uzyskać, wystarczy do tradycyjnego czarnego naparu herbacianego dodać plasterki soczystej brzoskwini. Do tego miód i parę kostek lodu. Taki napój możesz też przygotować na bazie ziół np. mięty lub melisy. Mięta ma działanie orzeźwiające, a dodatkowo pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Dieta dobra dla mózgu

Co jeszcze warto pić latem i jak nawadniać organizm? Jak przyrządzić domowy napój izotoniczny z elektrolitami?

Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne w okresie letnim. Gdy żar leje się z nieba, większość z nas walczy z intensywnym poceniem ciała. Wraz z potem tracimy jony sodu, potasu, magnezu i wapnia, co niekorzystnie wpływa na równowagę wodno-elektrolitową organizmu. By utrzymać właściwe stężenie składników mineralnych w ustroju, warto przygotować domowy izotonik, który rewelacyjnie nadaje się do picia w upały. W ten sposób nie tylko dostarczysz organizmowi potrzebnych płynów, ale też unikniesz niedoboru kluczowych minerałów. Jak go przygotować? To proste!

Bazę domowego izotoniku może stanowić zarówno wysokozmineralizowana woda, jak i dowolny napój roślinny (np. sojowy lub migdałowy), który jest świetnym źródłem magnezu i wapnia. Następnie czas na dodatki. Większość osób w celu uzupełnienia niedoboru elektrolitów w organizmie sięga po sól, jednak nie jest ona wskazana m.in. w przypadku podwyższonego ciśnienia krwi. W takiej sytuacji warto ją zastąpić np. daktylami, odrobiną kakao lub sokiem warzywnym. Sok pomidorowy jest skarbnicą potasu, ale do przygotowania domowego izotoniku możesz też wykorzystać sok z kalarepy, selera naciowego czy kapusty.

Czego lepiej unikać w trakcie gorących dni? Jakie napoje mogą zwiększać ryzyko zaburzeń pragnienia?

Czego lepiej unikać w trakcie gorących dni? Jakie napoje mogą zwiększać ryzyko zaburzeń pragnienia?

Dietetycy radzą, aby podczas upalnych dni unikać przede wszystkim mocnej kawy i herbaty. Wprawdzie jedna filiżanka małej czarnej nie sprawi, że dojdzie do zaburzeń pragnienia, ale już większa ilość kofeiny może mieć negatywny wpływ na równowagę wodno-elektrolitową. Nadmierna ilość kawy sprzyja bowiem wypłukiwaniu pierwiastków mineralnych.

Na zakazanej liście znajduje się też alkohol. Piwo, wino, czy pozornie niewinny drink może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, zwiększać ryzyko udaru i zaburzeń pracy serca. Dodatkowo trunki z procentami zmniejszają poziom wazopresyny – hormonu pełniącego istotną funkcję w regulacji gospodarki wodnej. Spożywanie alkoholu powoduje nadmierną utratę wody z komórek, co jest szczególnie niebezpieczne w trakcie upalnej pogody.

Wyrób w sobie nawyk picia wody, a szybko zauważysz korzystne efekty w postaci poprawy funkcjonowania całego organizmu!

Aby nie dopuścić do odwodnienia, latem należy pić jak najwięcej wody. Zapotrzebowanie na nią wzrasta przy podwyższonej temperaturze, aktywności fizycznej oraz obniżonej wilgotności powietrza. Zgodnie z normami Instytutu Żywności i Żywienia woda powinna stanowić podstawowy napój w ciągu dnia.

W zdrowej diecie na lato nie powinno też brakować świeżych owoców i warzyw o wysokiej zawartości wody. Dzięki nim możesz nie tylko zadbać o prawidłowe nawodnienie, ale także dostarczyć organizmowi potrzebnych witamin i minerałów. Latem mamy niezwykle szeroki wybór sezonowych produktów o małej zawartości cukru, które możesz jeść bez wyrzutów sumienia. Większość z nich świetnie sprawdzi się też do przyrządzania pysznych i orzeźwiających napojów, bez których latem ani rusz!

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

fit słodycze

Fit słodycze

Lubisz słodkie? Uważasz, że przecież każdemu należy się chwila przyjemności?

dieta gaps

Dieta GAPS

Dieta GAPS to plan żywieniowy, który został opracowany przez Natashę