Uprzejmie informujemy, że posiłki zamówione na święta (24 i 25 grudnia) zostaną dostarczone razem 24 grudnia. Dziękujemy za zrozumienie i życzymy radosnych Świąt.

Postanowienia noworoczne. Tylko 10% osób ich dotrzymuje!

Postanowienia noworoczne. Zadbaj o swoje zdrowie!

Postanowienia noworoczne – 90% osób ich nie dotrzymuje, często rezygnując z założonych celów już w lutym. Większość z nas ma założenia na nowy rok. Najczęściej są one związane z zadbaniem o sylwetkę, w tym o odpowiednie nawyki żywieniowe. Aby móc wytrwać w tym, co chcemy zrealizować, potrzebne jest odpowiednie myślenie, o którym dzisiaj opowiemy.

Mentalność ,,Nowy Rok, nowa ja’’

Mentalność ,,Nowy rok, nowa ja’’ to swego rodzaju rewolucja, którą chcemy wprowadzić wraz z datą 1 stycznia. Dla wielu ludzi jest to przełom i czysta, biała karta, która pozwala odciąć się niejako od przeszłości i zacząć od nowa. Liczymy, że wtedy osiągniemy wszystko, co sobie założyliśmy, i o ile stawianie sobie celów nie jest rzeczą złą, to radykalna zmiana wszystkiego  może się po prostu nie udać bez skutecznego zbudowania nawyku

Właśnie dlatego w styczniu widzimy ogrom ludzi na siłowniach, a kilka miesięcy później już ich tam nie ma. Aby móc wytrwać zarówno w zdrowym odżywianiu, w trenowaniu, jak i w jakimkolwiek innym celu, warto podejść do zmian na zasadzie małych kroków. Nie chodzi wcale o to, aby z dnia na dzień wyrzucić wszystkie słodycze i nigdy więcej ich nie dotykać, ale o zmienianie nawyków żywieniowych i zachowanie zdrowego podejścia na zasadzie 80/20. Mówi ona o tym, że większość produktów, które spożywamy, powinna być nieprzetworzona i zapewniać nam odpowiednią ilość składników odżywczych. Natomiast 20% to produkty być może nie należące do kategorii najzdrowszych, ale dające komfort psychiczny, dzięki czemu nie będziemy czuli, że dieta jest karą. 

Niechęć w realizowaniu postanowień noworocznych

W jaki sposób wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Siła nawyku 

W przypadku postanowień noworocznych często mówi się o sile woli, ale tak naprawdę nie jest ona potrzebna do tego, aby w nich wytrwać. Kluczowe są nawyki. Wiele ludzi liczy na motywację, a kiedy jej nie ma przestaje działać. Motywacja w odróżnieniu od nawyku skupia się tylko na celu, a nie na sposobie, w jaki go osiągnąć. 

Jak skutecznie zbudować nawyk?

Aby móc skutecznie zbudować nawyk, warto zacząć od konkretnego planu działania. Łatwiej jest zrealizować jakiś plan, kiedy dokładnie wiemy, co mamy wykonać i w jakim czasie. Warto upewnić się, że nasz cel jest realistyczny i jednocześnie dopasowany do stylu życia.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Jagody acai: czego jeszcze o nich nie wiesz?

W kolejnym kroku dobrze jest się skupić na jednej rzeczy, zamiast budować kilka nawyków naraz. Wizja realizacji sporej liczby założeń jest kusząca, ale znacznie efektywniej będzie, kiedy uda się wykształcić tylko jeden nawyk, np. wypijanie 2 litrów wody dziennie. Kiedy ta umiejętność zostanie opanowana, skutecznie można przejść do następnej.

Dopasowanie celu do stylu życia i naszej obecnej sytuacji jest również kluczowe. Kiedy nie weźmiemy pod uwagę tych aspektów, założone postanowienia mogą nas demotywować. Dlatego powinniśmy dopasowywać wymagania do naszych możliwości i dopiero z czasem je zwiększać.

Innym istotnym aspektem, który pozwoli skutecznie zbudować nawyk, jest świadomość. Spojrzenie na odpowiednie odżywianie jest zupełnie inne, kiedy wytłumaczymy sobie, że od tego zależy nasze zdrowie, nasza efektywność, samopoczucie – nie tylko wygląd fizyczny. Każdy, kto wprowadza nowy nawyk, powinien dokładnie wiedzieć, dlaczego chce wprowadzać jakąkolwiek zmianę.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest czas. Wprowadzanie zmian wiąże się z poświęceniem na nie sporo czasu. Trening wymaga bycia na siłowni około trzech razy w tygodniu. Kiedy decydujemy się zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy też zaplanować sobie codzienne zadania, by zawsze znaleźć chwilę na zrobienie treningu lub przygotowanie posiłku. O tyle, o ile zdrowy posiłek jeszcze można zlecić np. cateringowi dietetycznemu, czyli nam, 🙂 to znacznie ciężej zlecić to, aby ktoś wykonał za nas trening :). Dlatego budowanie świadomości, że na zdrowie zawsze musi być czas, jest cenne, szczególnie w tak zabieganym świecie, w jakim żyjemy obecnie.

Jak skutecznie zbudować zdrowy nawyk?

W budowaniu nawyków dobrze jest postawić na cierpliwość. Ciężko jest przytyć 20 kg w tydzień. Ciężko jest także te 20 kg zrzucić w tydzień. Z tego względu nie warto zniechęcać się w przypadku braku szybkich efektów. Ważne jest, aby konsekwentnie wykonywać swoją pracę i mieć perspektywę długoterminową.

Kiedy wyrażamy chęć zmiany nawyków, warto poszukać wsparcia. Tym wsparciem mogą być osoby, które mają podobny cel lub ktoś zdecydowanie bardziej doświadczony. Na przykład, kiedy chcemy zadbać o sylwetkę, możemy zgłosić się do trenera personalnego, co jednocześnie będzie dla nas zobowiązaniem zewnętrznym. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać regularność w treningach.

Innym istotnym czynnikiem jest zrozumienie, że perfekcja jest przereklamowana. Nie chodzi o to, żeby wszystko robić genialnie i nie popełniać błędów – wręcz przeciwnie. W budowaniu nawyków chodzi o to, aby być jeszcze lepszym i starać się możliwie jak najbardziej. Jednak wprowadzona zmiana ma także wpływać dobrze na nasze samopoczucie. Dlatego warto doceniać siebie za małe kroki.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Dieta przeciwzapalna - jadłospis i lista produktów

Jak skutecznie zbudować nawyk?

  1. Stwórz konkretny plan.
  2. Skup się na budowaniu jednego nawyku naraz.
  3. Dopasuj cele do obecnego stylu życia.
  4. Zbuduj świadomość i odpowiedz sobie, po co chcesz wprowadzać dany nawyk.
  5. Znajdź czas na nowy nawyk.
  6. Postaw na cierpliwość.
  7. Działaj konsekwentnie.
  8. Buduj perspektywę długoterminową.
  9. Poszukaj wsparcia.
  10. Doceń siebie.

Jak dołączyć do 10% osób, które utrzymują swoje nawyki?

Dołączenie do grona 10% osób, które utrzymują swoje nawyki, nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Kluczem do zmiany jest zmiana mindsetu opartego na tym, że zacząć coś można tylko od Nowym Roku. Z jednej strony takie podejście daje perspektywę bardzo dużej ilości czasu. Wskutek tego wiele ludzi odwleka swoje plany, a nawet zdrowie, na potem. Myślenie kategoriami, że jak mamy coś zrobić, lepiej zrobić to teraz, wykorzystując te metody i możliwości, które mamy obecnie, jest dużo bardziej skuteczniejsze.

Sposoby na utrzymanie zdrowych nawyków

Wprowadzając nowe nawyki, powinniśmy pamiętać o tym, że rewolucja w przypadku postanowień noworocznych przeważnie nie kończy się dobrze. Duża presja, częste niedopasowanie celów do obecnej sytuacji życiowej, sprawiają, że sporo osób się zniechęca. 

Mówi się o tym, że wprowadzenie zdrowego nawyku trwa około 30 dni. Wprowadzając dany nawyk, nie powinniśmy zakładać zbyt zawyżonych celów, a dochodzić do nich małymi krokami. Na przykład, kiedy decydujemy się, że chcemy zacząć chodzić na siłownię, to pierwszego dnia dobrze jest wejść do szatni i wyjść, następnego wejść do szatni, przebrać się i wejść. Kolejnego wejść do szatni, zejść na siłownię, pobiegać na bieżni 5 minut i wyjść. Strategia ta brzmi śmiesznie. Jednak takie podejście  sprawi, że nie poczujemy się przytłoczeni własnymi celami. 

Aby zbudować skutecznie nawyk, dobrze jest zacząć od sprecyzowanego planu działania, który odpowie na pytania: co i w jakim czasie ma być wykonane. Następnie dobrze jest się skupić na jednym nawyku na raz. Powinniśmy również pamiętać o tym, żeby cele były dostosowane do obecnego stylu życia. Niezwykle ważna jest również świadomość tego, co chcemy danym nawykiem osiągnąć.

Kiedy już mamy określony cel, istotne jest zaplanowanie i znalezienie czasu na działania, które zamierzamy podjąć. Warto postawić również na cierpliwość, ponieważ nawyki zawsze wymagają zaangażowania, i nie warto się zniechęcać, jeżeli to, co chcemy osiągnąć, nie dzieje się szybko. Dobrze jest także poszukać wsparcia i zobowiązać się zewnętrznie, gdyż wtedy łatwiej trzymać się określonych założeń.

Autor: Redakcja Zdrowy Catering. Artykuł napisany przy współpracy z dietetykiem – Weroniką Knapczyk.

Inne ciekawe wpisy: