Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@zdrowycatering.pl

Jakie najważniejsze właściwości ma kurkuma?

Kurkuma

To nie tylko coraz bardziej znana przyprawa z Indii. To jednocześnie składnik wielu potraw mający multum właściwości prozdrowotnych. Chcesz poznać więcej faktów? Zastanawiasz się, czy kurkuma znajduje się w zestawach pudełkowych od ZdrowyCatering? A jeśli tak, to w jakich ilościach? 

Co to jest kurkuma?

Kurkuma jest znana już od około 600 r. p.n.e. Stosuje się ją przede wszystkim w kuchni azjatyckiej. 

Dzięki tej przyprawie potrawy mają ostrzejszy, bardziej wyrazisty smak. Z właściwości tego produktu coraz chętniej korzystają także Polki i Polacy. Kurkuma jest zaś wykorzystywana nie tylko w branży kulinarnej, ale też medycynie i kosmetyce.

Aktualnie największym producentem kurkumy są kraje azjatyckie. Szczególnie chodzi o Indie.

Popularność kurkumy nie jest przypadkowa. Tak naprawdę ten produkt jest doceniany od wieków (przede wszystkim przez Azjatów). Już dawno kurkuma była wykorzystywana m.in. w łagodzeniu bólowych menstruacyjnych, jako wsparcie w trakcie leczenia rozmaitych schorzeń układu pokarmowego, czy w czasie terapii chorób pasożytniczych.

Jak można pozyskać kurkumę? Z korzenia ostryżu. Jest to zaś roślina z rodziny imbirowatych. Nie powinno zaskakiwać, że kurkuma czasami jest określana jako „kuzynka imbiru”.

Warto dodać, że kurkuma – w formie przyprawy – to zmielone kłącze (charakteryzuje się ono żółto-brązową barwą) albo łodyga ostryżu. Najważniejszym składnikiem kurkumy jest zaś kurkumina. To właśnie głównie ona przyczynia się do charakterystycznego, wyrazistego smaku i żółtej barwy.

Warto wspomnieć też o związkach biologicznych czynnych – znajdujących się w korzeniu kurkumy. To one odpowiadają za specyficzny zapach tej przyprawy.

Kobieta przygotowuje posiłek i dodaje do niego kurkumę. 

Kiedy pomaga kurkuma?

Z czego składa się kurkuma? Nie brakuje tutaj kurkuminoidów. Najważniejszym z nich jest już wspomniana kurkumina. To mocny przeciwutleniacz wykazujący właściwości przeciwzapalne. Warto wspomnieć, iż kurkumina jest dość słabo wchłaniana, dlatego warto jednocześnie spożywać piperynę. W końcu zwiększa ona wchłanianie kurkuminy o kilka tysięcy procent.

Z czego jeszcze składa się kurkuma? Z rozmaitych witamin (np. tiamina, ryboflawina, kwas foliowy, witamina E, witamina K) i składników mineralnych (m.in.: żelazo, wapń, potas, magnez, sód, fosfor i cynk).

Bogaty skład przyczynia się do rozmaitych, pożądanych właściwości. Kurkuma m.in. pobudza pracę neuronów i wspiera mózg, który zaczyna działać na wyższych obrotach. Taka przyprawa, minimum od czasu do czasu, jest zatem polecana każdej osobie pracującej umysłowo.

Według specjalistów od branży medycznej w kurkumie są takie substancje, dzięki którym można efektywnie zatrzymać postęp rozmaitych chorób mózgu.

Na co jeszcze można liczyć?

  • właściwości pobudzające (pod kątem wydzielania m.in. żółci)
  • działanie antybakteryjne
  • właściwości rozkurczające
  • obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi

Kurkuma pomaga osobom zmagającym się z kłopotami ze strony układu pokarmowego, trzustki i wątroby.

Jest także stosowana w przypadku terapii zaburzeń osobowości i leczenia depresji.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Cheat day i cheat meal na diecie

Badania wykazują, że kurkumina wspomaga lek o działaniu cytostatycznym, który jest używany w czasie leczenia nowotworu piersi.

Niektórzy twierdzą, że kurkumina może być stosowana profilaktycznie przeciwko nowotworom.

Kurkuminę używa się w leczeniu infekcji na tle wirusowym. Co ciekawe, kurkuma pozwala zahamować namnażanie się wirusów (potwierdzają to rozmaite testy). Dodatkowo zapobiega powstawaniu i rozwojowi schorzeń grzybiczych oraz bakteryjnych.

Mężczyzna pracuje przy komputerze - dobrze mu idzie, ponieważ regularnie stosuje kurkumę. 

Objawy nadmiaru kurkumy

Jaka jest rekomendowana dobowa dawka? Zanim się tego dowiesz… warto zauważyć, że kurkumina relatywnie słabo rozpuszcza się w wodzie. Oprócz tego w niewielkim stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego. A to powoduje, że bardzo ciężko ją wykryć w surowicy krwi.

Eksperci zalecają, aby maksymalna dzienna dawka kurkuminy wynosiła około 8 g.

Oczywiście, ewentualne skutki uboczne zależą przede wszystkim od danego człowieka. Jest to zatem sprawa indywidualna.

Z czym w razie czego trzeba się liczyć?

  • bóle głowy
  • bóle brzucha
  • nudności
  • wymioty
  • bulgotanie w brzuchu
  • biegunki
  • wysypki
  • zmiana zabarwienia kału (będzie on bardziej żółtawy)

Długotrwałe przyjmowanie kurkumy (np. w tabletkach) w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego!

Objawy nadmiaru kurkumy w organizmie występują relatywnie rzadko. Na pewno jednak należy zachować umiar w trakcie dodawania tej przyprawy do rozmaitych dań i suplementacji.

Kobieta spożyła za dużo kurkumy, co wywołało ból głowy. 

Kurkuma: czy są jakieś przeciwwskazania?

Kto powinien być bardzo uważny wybierając tego typu przyprawy albo suplementy diety? Kobiety w ciąży. W ich przypadku kurkuma jest niedopuszczalna. Dlaczego? Ta przyprawa pobudza pracę macicy, co może spowodować nawet przedwczesne poronienie. Oczywiście, ryzyko nie jest duże, ale i tak nie warto go podejmować!

Na kurkumę powinny uważać osoby chore na kamicę żółciową. Eksperci zaznaczają, że ta przyprawa potęguje bowiem odczuwane dolegliwości bólowe.

Kurkuma jest także niewskazana w przypadku osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

A może masz jakieś inne schorzenia? Przyjmujesz na stałe (lub tylko od czasu do czasu) pewne medykamenty? Warto zatem zapytać się swojego lekarza (albo ewentualnie sprzedawcy w aptece), czy łączenie konkretnych leków np. z suplementami diety bazującymi na kurkumie jest sensowne.

W ZdrowyCatering także możesz liczyć na wsparcie. Oferujemy darmowe konsultacje dietetyczne dla wszystkich zainteresowanych osób.

Kobieta w ciąży rozmawia z farmaceutą i dowiaduje się, że nie może kupić preparatów z kurkumą. 

Jak kurkuma wpływa na odchudzanie? 

Czy występuje tutaj związek pomiędzy tymi zagadnieniami? Tak. Kurkuma to przecież bogate źródło błonnika pokarmowego, przez co można liczyć na wsparcie przemian metabolicznych i lepsze funkcjonowanie układu trawiennego. 

Warto przypomnieć o połączeniu kurkumy z piperyną. Dzięki temu odchudzanie jest efektywniejsze.

W trakcie stosowania diet pudełkowych bardzo ważne jest, aby były one nie tylko skuteczne, ale także smaczne. Nie da się ukryć, że kurkuma wzbogaca dania i nadaje im charakterystycznego smaku oraz zapachu. Co istotne, ta przyprawa praktycznie w ogóle nie wpływa na kaloryczność spożywanych dań. W końcu szczypta kurkumy to około 15-20 kalorii.

Można zatem jeść zdrowo, pysznie i przy okazji pozbywać się nadprogramowych kilogramów.

Kobieta czyta artykuł na internecie odnośnie wpływu kurkumy na odchudzanie. 

Kurkuma: dlaczego warto stosować suplementy diety? 

Spodobały Ci się właściwości prozdrowotne kurkumy? A może przede wszystkim zwracasz uwagę na to, że dzięki niej jest możliwe szybsze zgubienie zbędnej tkanki tłuszczowej? Może w takim razie warto zdecydować się na suplementy diety w postaci tabletek?

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Jakie pieczywo na diecie?

W pierwszej kolejności udaj się do lekarza i przedstaw mu swoje plany. To ważne, aby fachowiec mógł ocenić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Jeżeli nie, to możesz kupić suplementy diety z tej serii.

Kurkuma w tabletkach charakteryzuje się dużo lepszą przyswajalnością w porównaniu do przyprawy; dodawanej do rozmaitych posiłków. Wszystko dlatego, że te preparaty zawierają dodatkowe składniki, które zwiększają wchłanianie kurkumy w jelicie cienkim. Mowa tutaj np. o wspominanej już piperynie, albuminie, czy jonach cynku i magnezu. Jeśli zdecydujesz się na suplementy diety, to zwracaj uwagę na takie właśnie składniki.

Polecana jest m.in. kurkuma micelizowana, która cechuje się dużo lepszą przyswajalnością w porównaniu do kurkumy sprzedawanej w proszku.

Kobieta w aptece chce kupić suplementy diety z kurkumą. 

Kurkuma: czy jest zawarta w zestawach pudełkowych? 

W ZdrowyCatering stosujemy najwyższej jakości produkty i przyprawy. W tym gronie znajduje się też kurkuma.

Używamy tej przyprawy jednak tylko wtedy, kiedy jest to możliwe (np. nie ma przeciwwskazań, aby klient spożywał posiłki z dodatkiem kurkumy).

Jak stosujemy tę przyprawę? W odpowiednich ilościach. Tak, by kurkuma dobrze się wchłaniała, odpowiednio działała na zdrowie i znacząco poprawiała walory smakowe itd.

Facet odbiera zestawy pudełkowe od kuriera, w których znajduje się m.in. kurkuma. 

Jakie najważniejsze właściwości ma kurkuma? Podsumowanie

Największym producentem kurkumy (czasami nazywanej też „kuzynką imbiru”) są Indie. Jak można ją skutecznie pozyskać? Z korzenia ostryżu. Najważniejszy składnik kurkumy to zaś kurkumina.

Kurkuma to coraz popularniejsza przyprawa, która jest chętnie stosowana przez Polaków. Ten produkt jest wykorzystywany jednak nie tylko w branży kulinarnej. Kurkuma znajduje zastosowanie też w medycynie i kosmetyce.

Kurkumina to mocny przeciwutleniacz mający właściwości przeciwzapalne (wspomaga lek o działaniu cytostatycznym, który jest używany w leczeniu nowotworu piersi). Jest ona słabo wchłaniana, dlatego należy jednocześnie zadbać o spożycie piperyny.

Kurkuma składa się m.in. z różnych witamin (np. tiamina, ryboflawina, witamina E) i składników mineralnych (np. żelazo, wapń, potas, cynk i magnez).

Pozytywnie działa m.in. na mózg i pobudza pracę neuronów. Specjaliści zaznaczają, że zawarte w kurkumie elementy sprawiają, że można efektywnie zatrzymać postęp rozmaitych chorób mózgu. 

Maksymalna dobowa dawka kurkuminy to około 8 g. Z jakimi ewentualnie skutkami ubocznymi trzeba się liczyć? Jeśli zjesz za dużo kurkumy, to możesz narzekać np. na bóle głowy i brzucha, biegunki oraz wysypki. Możliwa jest też zmiana zabarwienia kału.

Kto nie powinien spożywać kurkumy? Przede wszystkim kobiety w ciąży. Może to spowodować przedwczesne poronienie. Należy także uważać, jeśli chorujesz na kamicę żółciową i przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe.

Kurkuma pozytywnie oddziałuje na odchudzanie, bo m.in. poprawia metabolizm. Ta przyprawa nie wpływa znacząco na kaloryczność dań (szczypta to około 20 kalorii). A przy okazji wzbogaca walory smakowe.

Chcesz kupić suplementy? Idź do lekarza, aby fachowiec ocenił, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Ze względu na rozmaite składniki (np. piperyna, albumina, jony cynku) kurkuma w tabletkach cechuje się dużo lepszą przyswajalnością – w porównaniu do zwykłej przyprawy.

Kurkuma to przyprawa stosowana w czasie przygotowywania rozmaitych zestawów pudełkowych (w ZdrowyCatering).

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta 1500 kcal

Dieta 1500 kcal

Dieta 1500 kcal uważana jest za najbardziej uniwersalną dietę odchudzającą.