Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@zdrowycatering.pl

Matcha: nowoczesne rozwiązanie na wiele problemów

Matcha

Ta zielona herbata w proszku staje się powoli prawdziwym hitem! Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat, a interesują Cię tylko sprawdzone fakty, to zapraszamy do poniższej lektury! Matcha nie ma dla nas tajemnic i dla Ciebie również nie będzie mieć.

Co to jest Matcha?

Na początek trochę historii! Matcha najwcześniej była znana w Chinach. Tam od około VIII wieku jej picie stanowiło formę… towarzyskiej rozrywki. Co ciekawe, kilkaset lat potem (w XV wieku) stała się ona podstawą nurtu filozofii Chado (z jap. „Droga Herbaty”).

Jednym z fundamentów Chado jest zaś ceremonia herbaciana. Picie tego napoju nie tylko wspomagało pod kątem medytacji, ale było także swego rodzaju „przepustką” do osiągnięcia oświecenia.

Historycy zaznaczają, że dobrze poprowadzona ceremonia herbaciana miała wiele zadań do zrealizowania. Chodziło przede wszystkim o uwolnienie od problemów, pochwałę przyrody i działań podejmowanych przez ludzki.

Rytuał parzenia herbaty przetrwał do dzisiaj. Obecnie często towarzyszy on spotkaniom ludzi z tak zwanej „śmietanki towarzyskiej”, którzy np. chcą wymienić się poglądami na rozmaite tematy w bardzo kulturalnej atmosferze.

Czym dokładnie jest Matcha? To sproszkowana herbata, która wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami dla zdrowia. Warto dodać, że ten proszek posiada jedyny w swoim rodzaju intensywny, zielony kolor.

Jak można zastosować ją w praktyce? Matcha jest uniwersalna. Można ją pić oraz używać w formie dodatek (np. do deserów).

Bardzo interesujący jest sposób uprawy. Wykorzystuje się tutaj metodę zacieniania krzewów. Jak to przebiega w praktyce? Krzewy herbaciane należy zacienić na 3 tygodnie przed zbiorami. Po to, by skutecznie je ochronić przed zbyt dużą dawką promieniowania słonecznego. A to powoduje, że krzewy produkują m.in. więcej mikroelementów. 

Co ciekawe, coroczna produkcja jest dość ograniczona. Od plantatorów wymaga się spełnienia wielu warunków (m.in. chodzi właśnie o odpowiednie zacienienie). A to pokazuje, że idzie się tutaj w jakość, a nie w ilość.

Jaka jest najistotniejsza różnica pomiędzy Matchą i zwykłą herbatą liściastą? W tym pierwszym przypadku są spożywane całe listki herbaty, a nie tylko napar. 

Co prawda Matcha najwcześniej dała się poznać w Chinach, ale najbardziej kojarzy się z Japonią. Była tam nawet nazywana „eliksirem nieśmiertelnych”. W tym momencie jest uznawana za najcenniejszy rodzaj herbaty pochodzący z tego państwa.

Na czym polega przygotowanie Matchy? Możesz to zrobić na ciepło lub zimno. W tym pierwszym przypadku najlepiej przygotować ją w czarce za pomocą tak zwanej „bambusowej miotełki”. Dzięki temu uzyskasz charakterystyczną piankę. A może wolisz wersję na zimno? Wystarczy ją wsypać do butelki z zimną wodą i energicznie potrząsnąć.

Kobieta przygotowuje sobie Matchę do picia. 

Matcha: kiedy warto stosować?

Komu polecamy taką zieloną herbatę w proszku? M.in. osobom, które szukają czegoś, co pomoże im poprawić pamięć, koncentrację i działanie mózgu. Co ciekawe, w XIII wieku (w Japonii) mnisi buddyjscy doszli do wniosku, że Matcha pomaga im utrzymywać koncentrację w trakcie medytacji, które trwały nawet przez wiele godzin! Jeśli pracujesz umysłowo albo jeszcze się uczysz, a zależy Ci na szybkim przyswajaniu nowych wiadomości, to wybierz Matchę!

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Rola Selenu w organizmie. Objawy niedoboru selenu

Zielona herbata w proszku pomaga osobom, które chcą się odchudzić. To jedno z Twoich postanowień na 2024 rok? Warto wiedzieć, że Matcha „podkręca” metabolizm. Dzięki temu jest możliwe zmniejszenie niechcianej tkanki tłuszczowej.

Matcha jest rekomendowana sportowcom. Trenujesz tylko dla siebie? Chcesz zadbać o zdrowie? Super! A może jesteś zawodowcem? Matcha to nie tylko pobudzenie. To również większa energia i wytrzymałość, co jest bardzo ważne w czasie treningów, zawodów itp.

Sporo osób wybiera Matchę jako np. zamiennik kawy. Ta zielona, sproszkowana herbata nie tylko pobudza. Ważnym składnikiem jest tutaj l-teanina. Dzięki temu efekt pobudzenia działa dłużej, a mózg pracuje naprawdę na wysokich obrotach. A to nie wszystko. L-teanina pobudza emitowanie fal alfa w mózgu, które oddziałują na nasze samopoczucie. Generują poczucie relaksu i odprężenia. Co ważne, nie powodują przy tym senności.

Eksperci zwracają uwagę na spowolnienie starzenia się komórek w organizmie. I to zarówno pod kątem skóry, jak i mózgu.

Zależy Ci, aby skutecznie i jednocześnie bezpiecznie oczyścić swój organizm z rozmaitych toksyn? Zdaniem ekspertów, takiej kuracji należy poddać się minimum raz na jakiś czas… Matcha świetnie się do tego nadaje i ułatwia optymalne przeprowadzenie całego procesu.

Matcha jest tak naprawdę jedyna w swoim rodzaju. W tym przypadku dostarczamy do organizmu wszystkie wartości odżywcze (rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie).

Opisywana herbata jest bardzo bogatym źródłem katechin. Jakie mają one zadania do zrealizowania? Katechiny m.in. zmniejszają ryzyko pojawienia się miażdżycy. Dodatkowo działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Dzięki nim można zredukować poziom cholesterolu we krwi (na skutek tego rzadziej pojawiają się choroby serca).

Wspomniane katechiny mają bardzo dobre właściwości w kontekście wzmocnienia układu odpornościowego. Dlaczego? Składa się na to kilka czynników. Te składniki wykazują działanie antybakteryjne i antywirusowe. W Matchy nie brakuje też m.in.: witaminy A, witaminy C, potasu, wapnia i żelaza.

Matcha to jednocześnie bardzo silny antyoksydant. Na skutek tego są efektywnie neutralizowane negatywne skutki działania wolnych rodników. Te zaś niestety przyczyniają się do powstawania wielu poważnych chorób (m.in. nowotworów, schorzeń mózgu, serca, oczu, skóry itd).

Student uczy się do sesji - w kubku ma Matchę. 

Matcha: skutki nadmiaru

Najwierniejsi zwolennicy tej zielonej herbaty w proszku twierdzą, że Matcha nie generuje żadnych skutków ubocznych. Niestety, aż tak dobrze nie ma! Ogólnie skutki uboczne (wynikające z nadmiaru spożywania Matchy) występują dość rzadko. Bardzo ważne jest to, aby tutaj za mocno nie szarżować. Eksperci w większości twierdzą, że w pełni bezpieczna dawka to dwie szklanki tego napoju dziennie.

Jest to jednak sprawa indywidualna. Niektórzy mogą wypić 3 szklanki i nic im nie będzie. A inni wypiją zaledwie jedną filiżankę i będą czuli się trochę nieswojo. Warto zatem obserwować swój organizm. Szczególnie jak zaczynasz przygodę z Matchą.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Żywieniowe trendy dla dzieci i młodzieży

Jeśli będziesz spożywać za duże dawki tej zielonej herbaty w proszku, to musisz liczyć się z takimi konsekwencjami, jak:

  • złe samopoczucie
  • bóle głowy
  • bóle brzucha
  • bulgotanie w żołądku
  • biegunki
  • nadmierne pobudzenie
  • kłopoty ze snem
  • nudności
  • wymioty

Jeżeli wypijesz za dużo Matchy, to możesz mieć też kłopoty z koncentracją. Ogólnie ta zielona herbata pomaga w skupieniu. Ale w odpowiednich, rozsądnych dawkach!

Kobieta spożyła za dużo Matchy i teraz boli ją głowa. 

Matcha: jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Matcha, chociaż zasadniczo bardzo zdrowa, nie jest dla każdego. Jeśli nie wiesz, czy w Twoim przypadku można zdecydować się na tę zieloną herbatę w proszku, to skontaktuj się przede wszystkim z lekarzem (albo ewentualnie z farmaceutą).

Z walorów Matchy nie mogą korzystać przede wszystkim kobiety w ciąży. Dlaczego? Zawarte w niej składniki mogą bowiem doprowadzić do najgorszego, czyli poronienia! Ponadto Matcha utrudnia wchłanianie się kwasu foliowego, który jest bardzo istotny dla prawidłowego rozwoju płodu.

Na Matchę nie powinny decydować się osoby chorujące w tym momencie na niewydolność wątroby.

Eksperci zaznaczają, że nie jest to też polecane rozwiązanie w przypadku pacjentów cierpiących na anemię.

Nie masz takich schorzeń? Niestety, chorujesz na coś innego i regularnie przyjmujesz leki? W takiej sytuacji spytaj się lekarza rodzinnego o stosowanie Matchy. Na pewno nie powinna być ona spożywana na pusty żołądek. Niewskazane jest też popijanie nią zażywanych leków (wtedy mogą one wywołać szczególnie niepożądane działania dla organizmu).

Nie masz kłopotów ze zdrowiem? I tak zachowaj umiar! Pamiętaj, że liście mają bowiem zdolność do kumulowania ołowiu, a jest on szkodliwy.

Dziadek pyta się swojego lekarza rodzinnego, czy może pić Matchę. 

Matcha w zestawach pudełkowych

Przygotowanie profesjonalnych zestawów pudełkowych (czyli zdrowych i smacznych) wymaga zwrócenia uwagi na kilka rzeczy. W teamie ZdrowyCatering znajdują się profesjonalni kucharze. Eksperci od branży kulinarnej mają zaś do dyspozycji wyłącznie wysokiej jakości produkty. Także te zaliczane do kategorii „superfoods”. A Matcha znajduje się w tym gronie.

Co istotne, kupujemy składniki tylko od takich dostawców, do których mamy pełne zaufanie. A to przekłada się potem na to, że nasze cateringi dietetyczne są zdrowe, smaczne i nie brakuje im urozmaicenia.

Osoba zamawia dietę pudełkową - jednym z zastosowanych składników jest Matcha. 

Matcha: nowoczesne rozwiązanie na wiele problemów – podsumowanie 

Matcha to zielona herbata w proszku, która jest najbardziej kojarzona z Japonią. Nie brakuje jej uniwersalności. Można ją pić (na ciepło/zimno) oraz stosować w formie dodatków.

W czasie produkcji stosuje się metodę zacieniania krzewów. Dzięki temu potem produkują one więcej mikroelementów.

Kluczowa różnica pomiędzy Matchą i zwykłą herbatą jest taka, że w tym pierwszym przypadku są spożywane całe listki herbaty (a nie wyłącznie napar).

Jak działa Matcha? M.in. poprawia pamięć, koncentrację, działanie mózgu, dodaje energii, czy zwiększa wytrzymałość. Jest także polecana pod kątem odchudzania.

Matcha to bardzo silny antyoksydant, który świetnie radzi sobie z nadmiarem wolnych rodników.

Ile Matchy pić dziennie? Około 2 szklanki. Jakie są skutki nadmiaru? To np.: złe samopoczucie, bóle głowy, biegunki, nadmierne pobudzenie i kłopoty ze snem.

Komu nie jest polecana Matcha? Kobietom w ciąży, osobom mającym kłopoty z anemią i cierpiącym na niewydolność wątroby.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta 1200 kcal

Dieta 1200 kcal

Chcesz możliwie jak najbardziej przyspieszyć utratę wagi? To doskonale trafiłaś,

dieta gaps

Dieta GAPS

Dieta GAPS to plan żywieniowy, który został opracowany przez Natashę