Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@zdrowycatering.pl

Żeń-szeń: sprawdź najistotniejsze fakty!

Żeń-szeń

Żeń-szeń to inaczej „korzeń życia”. Trudno się dziwić takiemu nazewnictwu. W końcu żeń-szeń wykazuje pozytywne działanie na wiele obszarów ciała. Za co jest najbardziej chwalony? Kiedy trzeba być ostrożnym, jeśli chodzi o zażywanie tego preparatu? Sprawdź poniższy artykuł, aby znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania!

Co to jest żeń-szeń?

Żeń-szeń (nazywany nie tylko „korzeniem życia”, ale też „boskim zielem” i „cudem świata”) był wykorzystany w praktyce już około 30 r. p.n.e. Inni historycy uważają jednak, że ta roślina mogła być stosowana nawet około… 5000 lat temu. Pierwotnie żeń-szeń był używany wyłącznie na Dalekim Wschodzie.

Kiedy Europejczycy na dobre usłyszeli o żeń-szeniu? Najprawdopodobniej miało to miejsce w końcówce XIII wieku (w 1274 roku), kiedy to Marco Polo sprowadził ten produkt na nasz kontynent.

Obecnie żeń-szeń znajduje się nie tylko w rejonie północno-wschodnich Chin, północy Półwyspu Koreańskiego i Japonii. Można go także znaleźć we wschodniej części Rosji, a nawet na niektórych obszarach Ameryki Północnej.

To bylinowa roślina (z łac. Panax ginseng), która należy do rodziny araliowatych. Wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami adaptogennymi. Nie da się ukryć, że ma spore wymagania, jeśli chodzi o kwestie klimatyczne. Cechuje się też relatywnie długim okresem wzrostu. A to powoduje, że żeń-szeń jest niezwykle trudny w uprawie.

Zarówno krzewy, drzewa, jak i pnącza charakteryzują się zdrewniałymi łodygami. Opisywana roślina osiąga wysokość od 30 cm do nawet 70 cm.

Jakie są inne charakterystyczne cechy? Chodzi o biało-różowe (ewentualnie seledynowe) kwiaty, które kwitną latem. Owoce mają zaś czerwony odcień. Ciekawa sprawa dotyczy korzenia żeń-szenia, która w praktyce przypomina kiepsko rozgałęzione, kremowe kłącze.

Co ważne, można wyodrębnić nawet kilkadziesiąt rodzajów tej rośliny. Jakie z nich są szczególnie istotne? Dużym uznaniem cieszy się żeń-szeń azjatycki, który jest chętnie stosowany m.in. w medycynie naturalnej.

Inną odmianą jest żeń-szeń koreański wyróżniający się czerwonym zabarwieniem korzenia i korzystnym oddziaływaniem m.in. na poprawę przepływu krwi.

Żeń-szeń syberyjski to zaś roślina, która ze względu na zawarte składniki pobudza ośrodkowy układ nerwowy. A w konsekwencji zwiększa wydolność: zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Inne rodzaje to np.: żeń-szeń indyjski i amerykański.

Co zawiera skład? To nawet kilkaset substancji chemicznych, które dobrze działają na organizm człowieka. Są to m.in.: ginsenozydy.

Nie brakuje także rozmaitych składników odżywczych. To przede wszystkim:

  • witaminy z grupy B (B1, B2 i B12)
  • witamina C
  • witamina E
  • żelazo
  • wapń
  • magnez
  • krzem
  • mangan
  • fosfor
  • cynk
  • molibden

Ważne są także związki fenolowe, olejki eteryczne, cukry i fitosterole.

Nastolatek szuka w swoim telefonie informacji na temat żeń-szenia. 

Żeń-szeń: kiedy warto stosować?

Np. jeśli zależy Ci, aby rzadziej chorować lub w ogóle nie chodzić do lekarzy. W końcu żeń-szeń skutecznie wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego. Dobrze działa także na układ hormonalny.

Żeń-szeń nie miałby tylu cennych właściwości, gdyby nie wspomniane już ginsenozydy. Te elementy posiadają m.in. cechy antyoksydacyjne i przeciwzapalne. A to powoduje, że zmniejszają ryzyko pojawienia się wielu groźnych chorób (wliczając w to nawet nowotwory).

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Dieta bez węglowodanów

Te substancje chemiczne przyczyniają się też do zredukowania poziomu „złego” cholesterolu (LDL) oraz równocześnie do wzrostu „dobrego” cholesterolu (HDL).

Cenne są też właściwości wazodylatacyjne. Chodzi tutaj o możliwość rozszerzenia światła naczyń krwionośnych, co w konsekwencji prowadzi do spadku ciśnienia tętniczego.

Masz na co dzień dużo stresowych sytuacji? Np. biorąc pod uwagę swój dom/mieszkanie? A może stres często towarzyszy Ci w pracy? Suplementy diety zawierające żeń-szeń są na wagę złota. W końcu łagodzą stres (zwiększają też odporność na tego typu sytuacje) i powodują, że czujemy się spokojni oraz optymistycznie nastawieni.

Eksperci zaznaczają, że żeń-szeń działa także jako naturalny afrodyzjak. Jeśli komuś zatem zależy na „podgrzaniu” atmosfery w relacjach damsko-męskich, to nie powinien zapominać o tym uniwersalnym składniku. 

Oprócz tego żeń-szeń jest chwalony za wsparcie sprawności seksualnej. Jak to możliwe? Żeń-szeń koreański wspiera facetów pod kątem zaburzeń erekcji na skutek zwiększenia uwalniania tlenku azotu. To sprzyja rozkurczowi naczyń krwionośnych. W rezultacie można liczyć na zwiększenie napływu krwi do penisa. Co ciekawe, ginsenozydy to składniki, które poprawiają libido: zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Masz ostatnio kłopot? Uczysz się do sesji albo pracujesz umysłowo? Doskwierają Ci problemy np. z koncentracją? Suplementy diety z tą rośliną wspierają sprawność intelektualną!

Żeń-szeń charakteryzuje się działaniem ochronnym, kiedy to organizm jest narażony na niekorzystne czynniki środowiskowe. Chodzi np. o promieniowanie jonizujące.

Jesteś osobą bardzo aktywną fizycznie? Chcesz trenować z większą mocą? Analizując niektóre badania można dojść do wniosku, że żeń-szeń przyczynia się do sprawniejszego zużycia tlenu w komórkach organizmu. Na skutek tego redukuje poziom kwasu mlekowego we krwi (i to nawet 2 razy). Dzięki temu można zaś skutecznie eliminować bóle mięśniowe, które zazwyczaj pojawiają się po dość intensywnej jednostce treningowej.

Co jeszcze ma znaczenie? Korzeń żeń-szenia wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Poza tym można liczyć na regulowanie pracy serca. Tak, aby ten narząd działał na odpowiednich, bezpiecznych obrotach.

Naukowcy dodają, że żeń-szeń przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi i regulacji produkcji insuliny (na skutek oddziaływania na gruczoł nadnerczowy).

Kobieta stosuje zdrowe suplementy diety z żeń-szeniem. 

Żeń-szeń: jakie suplementy diety wybrać?

Zarówno w aptekach, jak i sklepach zielarskich (stacjonarnych i internetowych) nie brakuje preparatów zawierających żeń-szeń. Klienci mają zatem spore pole do manewru.

Na jakie produkty można się zdecydować? Nie brakuje preparatów, które zawierają korzeń żeń-szenia lub suchy wyciąg z korzenia tej rośliny. Zainteresowani mogą zdecydować się chociażby na tabletki, kapsułki, proszek, a nawet susz.

Co wybrać? Warto zdecydować się przede wszystkim na takie suplementy diety, które wyszły spod rąk doświadczonych, rekomendowanych producentów. Takie produkty są naprawdę dobrej jakości. A to ma potem przełożenie na uzyskiwane właściwości zdrowotne.

Przed zrobieniem zakupów warto również sprawdzić skład. Należy m.in. unikać suplementów diety, które są naszpikowane niepotrzebnymi dodatkami chemicznymi.

Kobieta stoi przy półce z suplementami diety - zastanawia się, jaki preparat z żeń-szeniem wybrać. 

Żeń-szeń: jakie są skutki nadmiaru?

Rekomendowane, maksymalne dzienne dawki zależą głównie od konkretnego preparatu. W końcu możesz zdecydować się na różne suplementy diety – bazujące na żeń-szeniu. Należy koniecznie przestrzegać zalecanych dawek. Bo w innym wypadku czekają na Ciebie niestety skutki uboczne.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Siemię lniane i goździki – odchudzanie i właściwości zdrowotne

Jakie? 

  • zaburzenia pracy serca
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi
  • hipoglikemia
  • rozwój cukrzycy typu II

Inne możliwe efekty uboczne to:

  • wysypka („syndrom żeń-szeniowy”)
  • biegunki

Żeń-szeń bez wątpienia pobudza. W niektórych sytuacjach jest to korzystne, ale nie zawsze. Jeśli chcesz spokojnie spać, to nie decyduj się na te suplementy diety wieczorem/nocą.

Szczególnie na kłopoty ze snem muszą uważać osoby, które nie tylko przyjmują preparaty na bazie żeń-szenia, ale także nie stronią od picia kawy.

Mężczyzna leży na łóżku z otwartymi oczami - nie może zasnąć, bo zażył za dużo żeń-szenia. 

Żeń-szeń: jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Żeń-szeń (jak praktycznie wszystkie produkty) ma zalety, ale też pewne minusy. Z tego względu nie może być stosowany przez wszystkich… 

Jeżeli nie wiesz, czy możesz np. iść do apteki, aby kupić suplementy diety bazujące na żeń-szeniu, to dobrze byłoby zapytać o to swojego lekarza. Na pewno panie/panowie w aptece też wskażą Ci odpowiednią drogę.

O suplementacji żeń-szeniem powinny zapomnieć kobiety w ciąży. Wszak przyjmowanie takich preparatów grozi rozwojem wad wrodzonych płodu. W konsekwencji warto powstrzymać się od żeń-szenia także na czas karmienia piersią.

Kto jeszcze nie powinien kupować takich suplementów?

  • pacjenci przyjmujący leki stosowane w leczeniu zakrzepicy i zatorowości płucnej
  • osoby narzekające na duży puls
  • dzieci
  • ludzie cierpiący na bezsenność
  • osoby przyjmujące leki sterydowe

Nie jest to również polecane rozwiązanie w przypadku kobiet po menopauzie. Na skutek działania estrogenowego może bowiem dojść nawet do krwawienie z dróg rodnych!

Lekarz omawia z pacjentem przeciwwskazania do stosowania żeń-szenia. 

Żeń-szeń w zestawach pudełkowych

Masz zamiar skorzystać z diet pudełkowych, które oferujemy? Nasza firma cateringowa ZdrowyCatering to najlepszy możliwy wybór. Sprzedajemy rozmaite zestawy pudełkowe, które zawsze są smaczne, zdrowe i idealnie dopasowane do potrzeb klienta.

Chcesz dowiedzieć się, czy stosujemy żeń-szeń w diecie pudełkowej, która wstępnie przypadła Ci do gustu? W takim razie zapraszamy do kontaktu z nami. Możesz uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania np. w czasie darmowej konsultacji dietetycznej.

Już teraz możemy Cię zapewnić, że stosujemy (w czasie przygotowywania wszystkich zestawów pudełkowych) jedynie najwyższej jakości produkty. Nie zapominamy też o rozwiązaniach zaliczanych do „superfoods”.

Kobieta rozmawia przez telefon - pyta się, czy dana dieta pudełkowa zawiera żeń-szeń. 

Żeń-szeń: sprawdź najistotniejsze fakty! Podsumowanie

Żeń-szeń (nazywany też „korzeniem życia”) został sprowadzony do Europy przez Marco Polo w 1274 roku.

Aktualnie ta roślina występuje m.in. w rejonie północno-wschodnich Chin, Japonii, czy wschodniej część Rosji.

Ta bylinowa roślina (o cennych właściwościach adaptogennych) ma spore wymagania klimatyczne. Osiąga zaś od 30 cm do 70 cm wysokości.

Najpopularniejszy jest żeń-szeń azjatycki. Ogólnie można wyszczególnić kilkadziesiąt odmian tej rośliny!

W składzie znajdują się przede wszystkim ginsenozydy. Nie brakuje także rozmaitych witamin (np. z grupy B, witaminy C, witaminy E) i składników mineralnych (np. żelazo, magnez, wapń i krzem).

Żeń-szeń dobrze działa na układ immunologiczny. Poza tym m.in.: zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób, przyczynia się do mniejszego poziomu „złego cholesterolu”, a także poprawia koncentrację i potencję.

Chcesz kupić suplementy diety (np. tabletki, kapsułki, proszek)? Najpierw zapytaj się lekarza, czy możesz je stosować. A potem wybierz produkty od znanych, polecanych producentów.

Przestrzegaj rekomendowanych dawek. Aby nie narzekać potem na skutki uboczne. A mogą to być np.: zaburzenia pracy serca, hipoglikemia, czy rozwój cukrzycy typu II.

Na suplementację nie mogą zdecydować się m.in. kobiety w ciąży, karmiące matki, czy osoby cierpiące na bezsenność.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

piramida żywieniowa

Piramida żywieniowa

Piramida żywieniowa, która opracowywana jest przez Instytut Żywności i Żywienia

dieta 1800 kcal

Dieta 1800 kcal

Dieta 1800 kcal to sposób żywienia, który uwzględnia dokładnie taką