Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@zdrowycatering.pl

Witamina B1: co warto o niej wiedzieć?

Witamina B1

Witamina B1 (w literaturze fachowej określana także jako tiamina) jest niezbędnym składnikiem. Nie powinno jej zatem brakować w codziennych jadłospisach… Czym cechuje się witamina B1? Gdzie ona występuje? Jakie są objawy niedoboru i nadmiaru tiaminy? Dlaczego coraz więcej osób wybiera zestawy pudełkowe od Zdrowy Catering? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższej lekturze.

Witamina B1: co to jest?

Witamina B1 to inaczej tiamina. Co warto o niej wiedzieć? To związek, który jest obligatoryjny pod względem prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania procesów życiowych.

Co ciekawe, tiamina została odkryta już w XIX wieku. Po raz pierwszy została jednak wyodrębniona dopiero w 1911 roku. Odpowiadał za to Polak Kazimierz Funk.

jakaś osoba w laboratorium

W czym występuje witamina B1?

Tiaminy nie brakuje zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.

Gdzie jest zaś najwięcej witaminy B1? Jeśli chodzi o 100 g produktów, to dużo tiaminy znajduje się w nasionach słonecznika, soczewicy czerwonej i drożdżach.

Inne produkty bogate w witaminę B1 to:

  • schab wieprzowy
  • mąka pszenna i bułki pszenne
  • chleby (mieszany, żytni razowy, graham)
  • makaron
  • kasze (jęczmienna, gryczana i jaglana)
  • płatki owsiane
  • ryż
  • ryby (np. makrela, łosoś)
  • fasola biała
  • soja
  • groch
  • otręby pszenne

Mniejsze zawartości tiaminy (uwzględniając 100 g produktu) znajdują się w mleku, jogurtach, serach dojrzewających, śledziach, a także wielu owocach (m.in. banany, maliny, brzoskwinie, jabłka).

słonecznik

Objawy niedoboru witaminy B1 – jak rozpoznać?

Niedobory tiaminy mocno dają o sobie znać… Kto jest najbardziej narażony na te problemy? Osoby starsze, czy ludzie, którzy na co dzień mają dużo wysiłku fizycznego i/albo umysłowego.

Niedobór witaminy B1 zazwyczaj występuje zaś u osób, które wyczynowo uprawiają jakiś sport. Na szczęście zawodowcy są pod opieką profesjonalistów, dlatego wszystko jest szybko doprowadzane do odpowiedniego stanu rzeczy.

Obniżona zawartość tiaminy jest także nierzadko pochodną długotrwałego stresu, nieodpowiedniej diety (szczególnie chodzi o menu, w którym nie brakuje używek) i zbyt długiego zażywania suplementów ze skrzypem polnym.

Jakie są zaś najczęstsze objawy niedoboru witaminy B1?

  • zaburzenia obwodowego układu nerwowego (skutkuje to m.in. kłopotami z pamięcią i koncentracją)
  • oczopląs
  • bóle i skurcze mięśniowe
  • niewydolność krążenia (np. chodzi o przyspieszone bicie serce)
  • powiększenie mięśnia sercowego
  • kłopoty ze strony układu pokarmowego (m.in. nudności, wymioty, czy biegunki)
  • brak apetytu prowadzący do utraty masy ciała
  • uczucie chronicznego zmęczenia
  • opuchlizna kończyn górnych i dolnych
  • mniejsze libido
osoba, która jest wyraźnie zmęczona

Skutki nadmiaru witaminy B1 – jak rozpoznać?

Witamina B1 jest bardzo ważna. Jednocześnie tiamina nie może być przedawkowana. W innym razie musisz liczyć się z pewnymi konsekwencjami.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Dieta bogatoresztkowa – produkty i jadłospis

Na marginesie warto dodać, że witamina B1 ma ograniczoną zdolność wchłaniania z przewodu pokarmowego. Jej nadmierne ilości są wydalane z moczem. A to powoduje, że stosunkowo rzadko zdarzają się pacjenci, którzy borykają się z nadmiarami na tej płaszczyźnie…

Jakie są symptomy nadmiaru witaminy B1? Trzeba liczyć się np. z drżeniem mięśni. Na szwank jest także narażone serce. Nadmiar tiaminy skutkuje arytmią. Inne kłopoty to występowanie reakcji alergicznych i zawroty głowy.

osoba z potem na twarzy

Na co pomaga witamina B1?

Tiamina ma kilka zadań do wykonania. Dlatego warto zadbać o to, aby witaminy B1 nie brakowało w codziennym menu. Jeśli nie wiesz, jak do tego doprowadzić, to zapraszamy do skorzystania z oferty podmiotu Zdrowy Catering. Oferujemy świetnie zbilansowane i pełnowartościowe zestawy pudełkowe. Zawierające właśnie m.in. tiaminę.

Jakie zadania stoją przed witaminą B1? M.in. ma ona wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego. Na co jeszcze? Na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Witamina B1 ma związek z układem odpornościowym. Jeśli nie będzie jej zatem w odpowiednich ilościach, to wówczas organizm będzie bardziej podatny na rozmaite choroby.

Tiamina cechuje się też właściwościami antyoksydacyjnymi.

Co ciekawe, witamina B1 (według badań) może przyczynić się do odwrócenia wczesnego uszkodzenia nerek (w przypadku osób z cukrzycą typu 2).

osoba z czegoś zadowolona

Witamina B1 a dzienne zapotrzebowanie

Od czego to zależy? Przede wszystkim od wieku. Innym ważnym czynnikiem jest płeć.

O witaminę B1 należy zatroszczyć się już w przypadku najmłodszych. Rekomendowane dzienne spożycie tiaminy – pod kątem pociech – wynosi:

  • 0,5 mg (dzieci od 1. do 3. roku życia)
  • 0,6 mg (dzieci od 4. do 6. roku życia)
  • 0,9 mg (dzieci od 7. do 9. roku życia)

Dobowe zapotrzebowanie na witaminę B1 pod kątem nastolatków wynosi:

  • 1 mg (dziewczynki od 10. do 12. roku życia)
  • 1 mg (chłopczyki od 10. do 12. roku życia)
  • 1,1 mg (dziewczynki od 13. do 18. roku życia)
  • 1,2 mg (chłopcy od 13. do 18. roku życia)

Jeżeli chodzi o dorosłych, to dobowe zapotrzebowanie na tiaminę waha się w przedziale od 1,1 mg do 1,5 mg.

Najmniej witaminy B1 muszą dostarczać do organizmu kobiety (1,1 mg). Więcej mężczyźni (1,3 mg) i panie w ciąży (1,4 mg). Najwięcej zaś kobiety karmiące. W ich przypadku dzienne zapotrzebowanie na tiaminę wynosi mniej więcej 1,5 mg,

lekarz tłumaczący coś pacjentowi

Czy warto suplementować witaminę B1?

Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji… Eksperci rekomendują zatem, aby zrobić sobie dokładne badania. Dzięki temu dowiesz się, czy witamina B1 powinna być suplementowana w Twoim przypadku.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Jak powstrzymać apetyt

Kto szczególnie powinien natomiast zainteresować się tym zagadnieniem? M.in. zawodowi sportowcy i osoby starsze. Tak samo jak ludzie, którzy na co dzień intensywnie pracują umysłowo/fizycznie. Eksperci rekomendują też suplementowanie osobom, które na co dzień żyją w permanentnym stresie…

Czasami trzeba zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli przyjmujesz inne preparaty, które powodują zmniejszenie ilości witaminy B1 w organizmie (chodzi np. o produkty ze skrzypem polnym).

Podstawą dostarczania witaminy B1 do organizmu powinna być jednak właściwie zbilansowana dieta. Ewentualnie (jak np. na co dzień pracujesz umysłowo) warto pomyśleć o suplementach diety.

osoba kupująca coś w aptece

Witamina B1: co jeść? Czy cateringi dietetyczne zawierają tiaminę?

Profesjonalne podmioty cateringowe tak układają diety pudełkowe, aby zawierały one m.in. wszystkie niezbędne witaminy. W tym właśnie tiaminę. Jeśli zdecydujesz się na Zdrowy Catering, to będziesz zadowolona/zadowolony!

Nasze zestawy pudełkowe są rozpisywane przez zawodowych dietetyków. Dzięki temu diety są zdrowe. Czyli pełnowartościowe, właściwie zbilansowane itd. Poza tym nie brakuje im odpowiednich walorów smakowych i wizualnych.

W pewnych przypadkach liczba produktów zawierających dużo witaminy B1 jest zwiększana. Chodzi m.in. o zawodowych sportowców, czy ludzi, którzy na co dzień intensywnie pracują (umysłowo i/albo fizycznie).

Jeśli należysz do jednej z tych grup (albo do kilku), to daj o tym znać. Dzięki temu dietetycy będą w stanie ułożyć dla Ciebie optymalny zestaw pudełkowy.

Jeżeli będziesz potem z niego korzystać, to nie musisz martwić się o zawartość tiaminy. Witamina B1 będzie bowiem dostarczana do Twojego organizmu w odpowiednich ilościach.

osoba jedząca posiłek

Czego nie powinno się jeść na tej diecie?

Specyfika tiaminy powoduje, że rzadko zdarzają się np. pacjenci z nadmiarem witaminy B1. Mimo wszystko trzeba uważać m.in. na to zagadnienie.

Na pewno w zdrowej diecie nie powinno być alkoholu. Należy także ograniczyć picie kawy i herbaty.

Nie wiesz, co jeść? Nie masz też pojęcia, czego nie spożywać? Chcesz zaś dostarczać do organizmu odpowiednich dawek witaminy B1? I to każdego kolejnego dnia? W takim razie zdecyduj się na skorzystanie z oferty podmiotu Zdrowy Catering. Dokładnie przeanalizujemy Twoją sytuację, a potem zaproponujemy właściwy zestaw pudełkowy. Taki, który będzie bogaty w rozmaite witaminy. W tym m.in. w tiaminę!

osoba otwierająca jakiś zestaw pudełkowy

Podsumowanie o wit B1

Witamina B1 (inaczej tiamina) to związek, który jest niezbędny pod kątem prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz utrzymania procesów życiowych.

Tiamina dobrze wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, czy immunologicznego. Wykazuje się także właściwościami antyoksydacyjnymi.

Dobowe zapotrzebowanie na tiaminę zależy głównie od wieku i płci. Inne jest zatem w przypadku dzieci, nastolatków i dorosłych.

Jeśli chodzi o dorosłych, to dzienne zapotrzebowanie na witaminę B1 wynosi od 1,1 mg do 1,5 mg. Najwięcej tiaminy muszą dostarczać do organizmu karmiące matki.

Kiedy wskazana jest suplementacja tiaminy? Jeśli np. jesteś zawodowym sportowcem albo na co dzień dużo pracujesz umysłowo. Zawsze warto to jednak skonsultować ze swoim lekarzem. Należy też wykonać badania – właśnie w tym kierunku.

Szukasz porządnego podmiotu cateringowego? Chcesz, aby w Twoim jadłospisie nie brakowało tiaminy? Wybierz Zdrowy Catering. Nasi dietetycy przeanalizują Twoją sytuację, obliczą odpowiednie zapotrzebowanie i ułożą dla Ciebie optymalny zestaw pudełkowy.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

post przerywany

Post przerywany

Na czym polega post przerywany? Dietą IF interesuje się coraz

żelazo w diecie

Żelazo w diecie

Żelazo to mikroelement, który jest jednym z najważniejszych składników mineralnych,